Модернізація української ГТС коштуватиме 4,5 млрд євро, - Азаров
Модернізація української газотранспортної системи (ГТС) обійдеться в 4,5 млрд євро. Про це написав прем'єр-міністр України Микола Азаров у своїй статті для німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Читайте також: Україна та ЄС обговорили питання модернізації української ГТС
Азаров заявив про актуальність створення міжнародного консорціуму у складі України, Росії та Євросоюзу для модернізації ГТС.
"Ми розуміємо, що так звані газові конфлікти України і Росії останніх років продемонстрували необхідність спільної координації дій у питаннях енергетичної безпеки - маю на увазі поєднання інтересів Росії як постачальника, України як транзитера, ЄС як основного споживача. Зрозуміло, що українська ГТС потребує капітальної модернізації", - наголосив прем'єр.
Азаров пояснив, що уряд України пропонує передати управління ГТС міжнародному консорціуму у складі України, Росії та Євросоюзу, який би "забезпечував її прозоре і справедливе адміністрування, зайнявся б її модернізацією, яка обійдеться загалом у 4,5 млрд євро".
"Пропускна здатність нашої ГТС збільшиться приблизно на 30%. Більш того, нещодавні сильні морози продемонстрували, що ані "Північний потік", ані "Південний потік" не мають і не можуть мати надійних газосховищ, резерви яких могли б бути задіяні в період особливо низьких температур. В Україні такі сховища є", - зазначив перспективи даного проекту прем'єр.
Читайте також: "Нафтогаз" і німецька Ferrostaаl підписали меморандум щодо модернізації обладнання магістрального газопроводу "Союз"
Нагадаємо, 6 вересня Азаров заявив, що попередню ринкову ціну української ГТС експерти назвуть найближчим часом. За словами прем'єра, частина грошей на модернізацію ГТС буде виділена з бюджету і значна частина коштів буде залучена у вигляді інвестицій. "Спочатку робиться оцінка, потім робиться залучення іноземних інвестицій на аукціоні та інші форми, але без цього етапу неможливо рухатися далі", - зазначив Азаров.
На уточнююче запитання, чи може Україна залучити кошти на модернізацію ГТС у Росії, прем'єр сказав: "Ну, а чим російські гроші гірші за австрійські, німецькі".
Нагадаємо, раніше Президент України Віктор Янукович заявляв, що ціну української ГТС назвуть у серпні.
У травні ц.р. Янукович під час візиту до Москви підтвердив, що Україна залишається прихильником створення тристороннього газового консорціуму. "Ми не в змозі модернізувати цю систему самостійно. Це перше. Друге: її треба наповнити газом і зберегти як систему, яка буде ефективно і стабільно постачати газ в Європу", - пояснив глава держави.
Як відомо, аудит української ГТС повинна виконати "Baker Tilly - Ukraine", компанія отримає за послуги 4,1 млн грн.
Читайте також: Набув чинності закон про реформування "Нафтогазу України"
Українська ГТС вже двічі оцінювалася: у 2007 р. - у 24,8 млрд дол., а у 2009 р. - в 9,9 млрд дол. Раніше у ЗМІ з'явилася інформація, що з боку "Газпрому" надходила пропозиція викупити українську ГТС за 4 млрд дол., проте українська сторона відмовилася вести переговори про продаж. При цьому в "Газпромі" заявили, що українська сторона оцінила ГТС у 20 млрд дол. А екс-прем'єр України Юлія Тимошенко пішла далі, оцінивши українську газотранспортну систему у 200 млрд дол. Замглави "Нафтогазу" Вадим Чупрун після цього зазначив, що заяви про вартість української ГТС у розмірі від 4 до 200 млрд дол. - це не більше ніж спекуляції.
За словами оцінювача з компанії "Thomas & Simonova" Людмили Симонової, обгрунтована вартість ГТС України складає 61 млрд дол.
Між Росією та Україною тривають переговори про створення консорціуму з управління українською ГТС. Раніше в "Газпромі" наполягали на створенні двостороннього консорціуму. Про те, що позиція може змінитися, стало відомо після зустрічі президентів двох держав у рамках неформального саміту країн СНД 15 травня. Після розмови з російським лідером Володимиром Путіним Президент України заявив, що сторони прагнуть до створення консорціуму з трьома учасниками (Україна, Росія і Євросоюз), але Україна поки чекає аудиту ГТС. Після цього Росія змінила свою думку: комітет Держдуми РФ заявив, що Росія згодна на трьохсторонній консорціум, але піти на це готова лише за умови, що ГТС передадуть у власність консорціуму.
За неофіційною інформацією, Київ був готовий віддати Росії 33% у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС замість зниження ціни на газ. Нагадаємо, Україна просить Росію знизити ціну на газ з 426 дол. за тис. кубометрів (у ІІІ кварталі 2012 р.) до 250 дол.
Читайте також: "Транзит газу через Україну скоротиться на 24-35% до кінця року", - джерело в "Газпромі"
Як повідомлялося, 1 червня ц.р. міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що Україна досягла "значного прогресу" в переговорах з Росією щодо створення тристороннього консорціуму.
Становище з ГТС України ускладнюється тим, що Росія створює "обхідні коридори" для транзиту газу - "Північний потік" з можливою третьою і четвертою гілкою і "Південний потік". Однак, на думку експертів, глибока модернізація української ГТС, яка, за оцінками як вітчизняних, так і європейських фахівців, коштує близько 5,3 млрд дол., окупиться раніше, ніж може бути введений в експлуатацію "Південний потік". За словами міністра економічного розвитку і торгівлі Петра Порошенка, в модернізації української ГТС зацікавлені шведські компанії.
У середині липня ц.р. голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що ЄС, як і раніше, зацікавлений у модернізації української ГТС.
ГТС України складається з магістральних газопроводів, розподільних мереж, газосховищ, компресійних і газовимірювальних станцій. ГТС України є другою в Європі і однією з найбільших у світі.
ГТС "Укртрансгазу" складається з магістральних газопроводів протяжністю 37,6 тис. км в однонитковому обчисленні, 71 компресорної станції загальною потужністю 5405 МВт. Пропускна спроможність на кордоні РФ з Україною становить 288 млрд куб. м, на кордоні України з Польщею, Румунією, Білоруссю, Молдовою - 178,5 млрд куб. м, у тому числі з країнами ЄС - 142,5 млрд куб. м.