Янукович: Ціну української ГТС назвуть у серпні
Попередню ринкову ціну української ГТС експерти можуть назвати в серпні. Про це заявив Президент України Віктор Янукович під час неформальної зустрічі з клубом головних редакторів країн СНД, Балтії та Грузії, повідомляє прес-служба голови держави.
"Сьогодні ми продовжуємо працювати над створенням газотранспортного консорціуму", - сказав Президент.
"Українська сторона, - підкреслив він, - виходить із того, що нашу унікальну газотранспортну систему треба зберегти і забезпечити її ефективну роботу". "У цьому зацікавлені і Росія, і Україна, і Європа", - переконаний Янукович.
Президент зазначив, що мова йде про необхідність модернізувати українську ГТС, збільшити її можливості і обсяги прокачки. Разом з тим, Янукович додав, що реалізація цього проекту вимагає значних коштів.
"Головна мета - зберегти систему, модернізувати її, вкласти в неї гроші та забезпечити стабільну роботу", - підкреслив глава держави. Він також зазначив, що процес створення газотранспортного консорціуму має бути законним і прозорим.
Крім того, Президент підкреслив, що таке важливе для держави питання потребує об'єктивної оцінки. Він повідомив, що для визначення об'єктивної вартості та технічного стану національної ГТС Україна уклала угоду із західними фахівцями, які зараз проводять відповідний аудит. "Працюють ці експерти, і попередню оцінку системи ми сподіваємося отримати в серпні. У серпні буде зрозуміла ринкова ціна цієї системи", - сказав він.
Янукович додав, що Україна зацікавлена в надійних, стабільних партнерах в цьому питанні. "Я переконаний, ми завтра будемо обговорювати це питання ... Створення газотранспортного консорціуму, звичайно, якісно покращить відносини в газовій сфері України та Росії", - сказав голова держави.
Як відомо, аудит української ГТС має виконати Baker Tilly - Ukraine, компанія отримає за послуги 4,1 млн грн.
Українська ГТС вже двічі оцінювалася: у 2007 р. - в 24,8 млрд дол., а в 2009 р. - в 9,9 млрд дол. Раніше в ЗМІ з'явилася інформація, що з боку "Газпрому" надходила пропозиція викупити українську ГТС за 4 млрд дол., проте українська сторона відмовилася вести переговори про продаж. При цьому в "Газпромі" заявили, що українська сторона оцінила ГТС в 20 млрд дол. А екс-прем'єр України Юлія Тимошенко пішла далі, оцінивши українську газотранспортну систему в 200 млрд дол. Заступник голови "Нафтогазу" Вадим Чупрун після цього зазначив, що заяви про вартість української ГТС в розмірі від 4 до 200 млрд дол. - це не більше ніж спекуляції.
Між Україною і Росією ведуться перемовини про створення консорціуму з управління українською ГТС. Раніше в "Газпромі" наполягали на створенні двостороннього консорціуму. Про те, що позиція може змінитися, стало відомо після зустрічі Президентів двох держав у рамках неформального саміту країн СНД 15 травня. Після розмови з російським Президентом Володимиром Путіним ПрезідентУкраіни заявив, що сторони прагнуть до створення консорціуму з трьома учасниками (Україна, Росія і Євросоюз), але Україна поки що чекає аудиту ГТС. Після цього Росія змінила свою думку: комітет Держдуми РФ заявив, що Росія згідна на тристоронній консорціум, але піти на це готова лише за умови, що ГТС передадуть у власність консорціуму.
За неофіційною інформацією, Київ був готовий віддати Росії 33% у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС замість зниження ціни на газ. Нагадаємо, Україна просить Росію знизити ціну на газ з 416 дол. за тис. кубометрів до 250 дол.
Як повідомлялося, 1 червня ц.р. міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що Україна досягла "значного прогресу" в переговорах з Росією щодо створення тристороннього консорціуму.
Становище з ГТС України ускладнюється тим, що Росія створює "обхідні коридори" для транзиту газу - "Північний потік" з можливою третьою і четвертою гілкою і "Південний потік". Однак, на думку експертів, глибока модернізація української газотранспортної системи (ГТС), яка за оцінками як вітчизняних, так і європейських фахівців коштує близько 5,3 млрд дол., окупиться раніше, ніж може бути введений в експлуатацію "Південний потік". За словами міністра економічного розвитку і торгівлі України Петра Порошенка, в модернізації української ГТС зацікавлені шведські компанії.