Джерело: "Газпром" пропонував викупити українську ГТС за 4 млрд дол
З боку "Газпрому" надходила пропозиція викупити українську ГТС за 4 млрд дол., проте українська сторона відмовилася вести переговори про продаж. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна" з посиланням на власне джерело в Адміністрації Президента (АП).
Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив 13 січня, що головною розбіжністю в ході переговорів про створення консорціуму з управління українською ГТС і зниження ціни газу є відмова Росії гарантувати обсяги прокачування. Труднощі виникають також у питанні створення консорціуму.
"Наша пропозиція - консорціум, в якому частка України становитиме 34%, Росії і європейських партнерів - 33%", - повідомив співрозмовник видання в АП України. "Росія наполягає як мінімум на 50-процентній частці "Газпрому", - пояснює джерело в Міненерговугілля. За словами співрозмовника видання, в АП з боку монополії навіть надходила пропозиція викупити ГТС за 4 млрд дол, однак українська сторона відмовилася вести переговори про продаж.
Співрозмовник в Міненерговугілля говорить, що переговори зайшли в безвихідь, і "поки Україна готується до скорочення поставок газу з Росії на 25 млрд кубометрів на рік". "У майбутньому ми повинні вийти на те, щоб купувати в Росії всього 8 млрд кубометрів газу в рік. У цьому році ми хочемо купити лише 27 млрд кубометрів", - пояснив співрозмовник .
В "Газпромі" хід переговорів не коментують.
У п'ятницю Бойко заявив, що цього літа повинні початися закупівлі на спотовому європейському ринку. "Сьогодні вранці у мене відбулася розмова з комісаром Єврокомісії з енергетичних питань Гюнтером Оттінгером, і я в черговий раз отримав підтвердження, що у нас буде відповідна підтримка в Європі", - сказав міністр.
Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич відзначає, що влітку 2011 р., коли російський газ для України коштував 350 дол. за тисячу кубометрів, ціни на європейському спотовому ринку коливалися в межах 150-500 дол. за тисячу кубометрів.
За словами головного инвестстратега ФГ БКС Максима Шеїна, українська система може працювати і на прийом палива з країн Євросоюзу. Україна почала переговори про постачання газу з Туреччини, пояснив Бойко. Планується також побудувати спільно з Shell три заводи з газифікації вугілля загальною потужністю 10 млрд кубометрів газу в рік. Скорочення споживання газу в першу чергу відбудеться за рахунок відмови компанії Ostchem Дмитра Фірташа від його покупки в Росії, повідомило джерело видання в Міненерговугілля. За його словами, цього року з 33 млрд кубометрів газу, за який Україна повинна буде заплатити Росії, "Нафтогаз" повинен буде придбати лише 27 млрд кубометрів, а 6 млрд кубометрів - Ostchem.
Цілком імовірно, що ситуація буде розглядатися в міжнародному арбітражі. "Опротестовувати контракти першими ми не збираємося", - заявили в АП. Але Марунич впевнений, що домогтися зниження обсягу закупівель без суду буде проблематично, оскільки Україна за угодами 2009 р. повинна оплачувати 33 млрд кубометрів газу в рік. "У "Газпрому" є шанси домогтися оплати цих обсягів, і попередній досвід свідчить: монополія обов'язково звернеться в арбітраж, щоб змусити Україну їх купити. Принаймні, так вони надійшли з грецькими трейдерами, які не змогли виконати контракти за обсягом закупівель", - говорить експерт.
Якщо "Газпром" першим подасть позов, Україна зможе виставити зустрічний, або навіть в ході організованого російською монополією розгляду домогтися розриву угод, вважає партнер компанії "Правові партнери" Андрій Доманський. "Але той, хто першим подасть у суд, буде виглядати менш правим в очах Євросоюзу, для якого важливі стабільність постачань і відсутність конфліктів", - говорить член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима.
Нагадаємо, 13 січня Бойко заявив, що Україна не має наміру продавати Росії свою ГТС в обмін на зниження ціни на газ, незважаючи на тривалі майже на два роки переговори про нову угоду. "Питання про продаж не стояло, ми відразу його відкинули. Ця труба - не тільки магістраль, але і забезпечує країну", - сказав Бойко журналістам.
За його словами, Україна вже скорочує імпорт російського газу і працює як над збільшенням власного видобутку, так і над пошуком альтернативних джерел поставок.
Зазначимо, голова Верховної Ради України Володимир Литвин заявляв, що питання про продаж ГТС України "ні сьогодні, ні завтра стояти не буде".
Відносини між Москвою і Києвом в газовій сфері загострилися у зв'язку з різким збільшенням вартості російського газу для України. В даний час в український бюджет закладена вартість газу в межах 416 дол. за тис. куб. м з урахуванням знижки за "харківською угодою". Однак Україна хоче домогтися зниження вартості російського газу до 250 дол. за тисячу кубометрів.
Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ натомість вимагає від Києва передачі половини прав на управління місцевою ГТС. У відповідь Україна запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Проте ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.
Потім повідомлялося, що Україна готова до створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50.
Проте голова фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов і міністр Бойко заявляли, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах, а Президент Янукович не піде на здачу інтересів країни.
10 січня ВР відмовилася розглядати питання про реформування ГТС на цьому тижні.
Раніше глава російського "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що вартість ГТС України завищена і немає підстав для її подальшого збільшення. Перед цим він повідомив, що Україна пропонує зробити знижку на російський газ у розмірі 9 млрд дол. щорічно в разі досягнення домовленостей щодо газового консорціуму з РФ. Міллер додав, що Україна оцінює вартість своєї газотранспортної системи у розмірі 20 млрд дол.
11 січня Бойко заявив, що якщо Росія не йде на поступки в ціні на газ, Україна з 1 січня почала відбір російського газу з розрахунку 27 млрд куб. м в рік. Це викликало обурення Москви. У "Газпромі" заявили, що Україна повинна сплатити недобір російського газу, оскільки повідомила про зниження його закупівлі в 2012 р. з передбачених контрактом 52 млрд кубометрів до 27 млрд.
Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі. Хоча в п'ятницю прем'єр уточнив, що газової війни між країнами не буде.
Нагадаємо, "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.
Наступний раунд "газових переговорів" між Москвою і Києвом відбудеться 17 січня.