ru ua

Україна вдвічі скоротила закупівлі газу у "Газпрому", - Бойко

Автор: RBC.UA
Україна в січні-серпні 2012 р. закупила в "Газпрому" 16 млрд куб м газу, що майже в два рази менше, ніж в 2011 р., і заощадила майже 1,8 млрд дол. за рахунок зменшення його споживання. Про це повідомив міністр енергетики і вугільної промисловості країни Юрій Бойко на засіданні комітету з економічних реформ.

Україна в січні-серпні 2012 р. закупила в "Газпрому" 16 млрд куб м газу, що майже в два рази менше, ніж в 2011 р., і заощадила майже 1,8 млрд дол. за рахунок зменшення його споживання. Про це повідомив міністр енергетики і вугільної промисловості країни Юрій Бойко на засіданні комітету з економічних реформ, повідомляє прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості (Міненерговугілля).

"За рахунок реалізації заходів щодо зменшення споживання природного газу вдалося істотно зменшити закупівлю дорогого імпортованого природного газу. Так, за 8 міс. обсяги закупівлі склали 16 млрд куб. м, що майже в два рази менше в порівнянні з торішнім показником. Це дало можливість залишити в економіці України майже 1,8 млрд дол.", - сказав міністр.

Читайте також: Україна ще не узгодила обсяги закупівлі російського газу на 2013 р., - Макуха

Він відзначив, що подальше формування та удосконалення ринків енергоресурсів (передусім ринку природного газу і ринку вугілля), а також забезпечення їх ефективної взаємодії - ключові завдання міністерства на наступний рік. Пріоритетами стратегічного розвитку ПЕК до 2013 р. є в першу чергу забезпечення зростаючих потреб національної економіки, бюджетної сфери та населення в енергоресурсах, підвищення енергоефективності економіки, залучення інвестицій та покращення фінансово-економічного стану підприємств ПЕК, зазначив Бойко.

Зазначимо, за даними "Укртрансгазу", Україна за січень-серпень 2012 р. скоротила імпорт газу на 34% - до 21,5 млрд куб. м. Воночас за даними Державної служби статистики, видобуток природного газу в Україні в січні-вересні 2012 р. до аналогічного періоду 2011 р. зменшився на 0,3% - до 14,3 млрд куб. м.

У свою чергу прем'єр-міністр України Микола Азаров вважає, що Україна може повністю відмовитися від імпорту російського газу через завищену ціну. Раніше він висловив переконання, що Україна через 10 років (до 2023 р.) зможе повністю забезпечити себе власним газом і нафтою.

Читайте також: Україна планує у наступному році скоротити закупівлю російського газу

Україна споживає близько 55 млрд куб. м. газу в рік, половина з якого імпортується з Росії. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м. Україна в останні кілька років активно намагається ці контракти переглянути або хоча б зменшити обсяг закупівель російського газу.

Кабмін України затвердив газовий баланс країни на 2012 р., передбачивши скорочення закупівель у "Газпрому" на третину, у порівнянні з контрактними обсягами - до 27 млрд куб. м. Глава Міненерговугілля Юрій Бойко заявляв, що заявка з "Газпромом" узгоджена, однак російська сторона досить жорстко спростувала цю заяву. У "Газпромі" очікують, що "Нафтогаз" викупить 40 млрд куб. м газу і запевняють, що це передбачено контрактними зобов'язаннями української сторони перед "Газпромом". "Газпром" також не виключає судових розглядів з Україною у разі невиконання зобов'язань із закупівель природного газу. У той же час, на думку прем'єра України Миколи Азарова, Росія не буде застосовувати штрафні санкції за недобір газу Україною.

Читайте також: "Газпром" не веде з "Нафтогазом" переговорів про перегляд ціни газу

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

У 2011 р. Україна імпортувала 44 млрд 801 млн 404,2 тис. куб. м. газу, що на 22,43% більше обсягу 2010 р. У вартісному вираженні імпорт газу в 2011 р. виріс на 49,5% - до 14 млрд 046 млн 027,6 тис. дол.