"Нафтогаз" в 2012 р. закупить на 13 млрд куб. м російського газу менше, ніж очікує "Газпром"
Кабінет міністрів України (КМУ) затвердив баланс газу на 2012 р. з імпортом "Нафтогазом України" 27 млрд куб. м. Про це на брифінгу заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, передає кореспондент РБК-Україна.
"Ми затвердили зниження закупівель імпортного газу до 27 млрд куб. м", - заявив Бойко.
На запитання, скільки буде газу, міністр сказав: "Буде закачано стільки, скільки треба для забезпечення споживання в зимових умовах нас і європейських споживачів". "Україна споживе 40 млрд куб. м газу. Їхнього газу ми споживемо менше. Ми споживемо російського газу 27 млрд куб. м. Це підтверджено в газовому балансі", - додав Бойко.
Відзначимо, "Нафтогаз" раніше відправив заявку на придбання в 2012 р. 27 млрд куб. м газу.
При цьому "Газпром" розраховує на споживання російського газу в Україну в 2012 р. у розмірі 40 млрд куб. м. Про це сьогодні на прес-конференції в Москві повідомив заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв.
Медведєв повідомив, що за підсумками 2012 р. споживання російського газу в Україну має скласти не менше 40 млрд куб. м, що передбачено контрактними зобов'язаннями української сторони перед "Газпромом".
Відповідаючи на питання про те, чи ведуться ще переговори з Україною про отримання "Газпромом" контролю над управлінням української газотранспортної системи (ГТС), Медведєв сказав: "Я не згоден з такою постановкою питання - придбання контролю в ГТС. Цінність ГТС залежить від обсягу транзиту газу". Він нагадав, що газотранспортні системи сусідніх транзитних держав, зокрема, України і Білорусії - спадщина єдиної газотранспортної системи, яка залишилася з часів СРСР. "З розпадом СРСР, я вважаю, відбулося розчленування (ГТС) в найжорсткішій формі. Але ми сподіваємося, що розум візьме гору і рішення буде знайдено", - сказав Медведєв.
Як повідомлялося, сьогодні в "Газпромі" заявили, що не ведуть з "Нафтогазом" переговорів про перегляд ціни газу.
Україна споживає близько 55 млрд куб. м. газу на рік, половина з якого імпортується з Росії. У 2012 р. середня ціна російського газу становитиме, за оцінками "Нафтогазу", 440 дол. за тис. куб. м. України просить Росію знизити ціну на газ з 416 дол. за тис. куб. м до 250 дол. Повідомлялося, що натомість Київ готовий віддати Росії 33% у тристоронньому консорціумі з керування українською ГТС. Крім того, за неофіційною інформацією, в обмін на зниження ціни до 250 дол. за тис. куб. м "Нафтогаз" готовий викупляти законтрактовані обсяги, а також пропонує допустити Росію до розробки сланцевих родовищ в Україні.
Поки переговори тривають, Київ розглядає можливість закупати паливо в Німеччині. За словами Бойко, Німеччина і Туркменістан можуть імпортувати в Україну по 5 млрд куб. м газу щороку. Бойко також нагадав, що Україна також обговорює можливість закупати зріджений природний газ з США і Катару.
Як повідомлялося, Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" і RWE Supply & Trading GmbH (RWEST, Німеччина) в травні 2012 р. підписали рамкову угоду про купівлю-продаж природного газу. Ціни, обсяги поставок, а також зобов'язання сторін щодо постачання природного газу будуть визначатися окремими контрактами. Голова "Нафтогазу" Євген Бакулін висловлював сподівання, що перші обсяги газу за контрактом з RWE підприємство отримає цього року. За його словами, обсяги залежать від вартості газу на спотових ринках.
Окремі підприємства в Україні закуповують газ на зовнішніх ринках самостійно. Зокрема, в Group DF Дмитра Фірташа повідомляли, що в 2012 р. Ostchem Holding Ltd поставить 8 млрд куб. м газу для потреб хімічної галузі України. Офіційно в "Газпромі", Group DF і "Нафтогазі" ситуацію не коментують.
Міненерговугілля покладає великі надії і на внутрішні ресурси країни.12 червня ц.р. Міненерговугілля оприлюднило проект оновленої Енергетичної стратегії України до 2030 р., яка передбачає збільшення видобутку природного газу в Україну в 2030 р. до 44 млрд куб. м.
Напружені відносини "Нафтогазу" і "Газпрому" відбилися на транзиті газу через Україну. 23 травня ц.р. НАК "Нафтогаз" повідомив "Газпрому", що буде закачувати в підземні сховища газу, газ необхідний виключно для Україні, а не для забезпечення транзиту. Україна за 5 місяців 2012 р. зменшила транспортування газу до країн західної Європи на 24,3% - до 37 млрд 008,52 млн куб. м.
У "Газпромі" запевняють, що після реалізації всіх запланованих "Газпромом" газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), значення української газотранспортної системи (ГТС) у транзиті російського газу буде зведено до нуля. У свою чергу, в Європейській комісії заявили, що з огляду на зростаючі потреби в природному газі, українська ГТС залишатиметься важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент.