Наступаючий 2013 р. у політичному житті країни ознаменується в першу чергу початком роботи нового парламенту. Для Верховної Ради VI скликання 2012 р. був складним, не завжди продуктивним, але часто неоднозначним за своїми наслідками роботи. Основна частина законів була прийнято парламентською більшістю, в яку входили Партія регіонів (лідер ПР Олександр Єфремов, на фото праворуч), Комуністична партія України (лідер КПУ Перт Симоненко, на фото зліва) та представники блоку Володимира Литвина (спікер ВР попереднього скликання). Пропонуємо вам пригадати найгучніші закони, прийняті в році, що минає.
Наступаючий 2013 р. у політичному житті країни ознаменується в першу чергу початком роботи нового парламенту. Для Верховної Ради VI скликання 2012 р. був складним, не завжди продуктивним, але часто неоднозначним за своїми наслідками роботи. Пропонуємо вам пригадати найгучніші закони, прийняті в році, що минає.
Ваші документи!
Крім усього іншого, Верховна Рада в 2012 р. вирішила, що у українців повинні бути біометричні паспорти. 6 грудня закон набув чинності, однак держоргани поки що не готові приступити до випуску нових документів.
Біометричний паспорт повинен виготовлятися у формі карти, яка містить безконтактний електронний носій інформації. Біометричні паспорти видаються всім громадянам України з народження строком на 10 років. З релігійних причин від біометричного паспорта можна відмовитися.
У МЗС після прийняття Радою закону про біометричні паспорти заявляли, що це великий крок на шляху євроінтеграції, і що ЄС не буде забороняти громадянам в'їжджати на територію союзу без біометричних паспортів.
Біометричний паспорт відрізняється від звичайного тим, що в нього вбудований спеціальний чіп, який містить двомірну фотографію його власника, а також дані: прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, номер паспорта, дату його видачі і закінчення терміну дії.
Ідея створення біометричних документів виникла в США після подій 11 вересня 2001 р. У 2002 р. представники 188 країн світу підписали новоорлеанских угоду, що визнала біометрію особи основною технологією ідентифікації для паспортів і в'їзних віз наступного покоління.
Закон про введення біометричних паспортів в Україні набув чинності
Мовне питання
Неабияке протистояння не тільки в сесійній залі, але й на вулицях України викликало прийняття парламентом закону про регіональні мови. Слідом за прийняттям цього закону, статус регіональної російській мові надали Донецький, Дніпропетровський, Ізмаїльський, Одеський, Запорізький, Севастопольський, Харківський, Херсонський, Луганський міські ради. А також обласні Дніпропетровський, Миколаївський, Донецький, Запорізький, Луганський, Одеський, Херсонський ради. Угорська мова стала регіональною у місті Берегово на Закарпатті. Коли загострення пристрастей з приводу мовного питання почало сходити нанівець, була створена робоча група, яка підготувала нову редакцію закону про мови. У новому документі підвищено кількісний бар'єр носіїв мови, в регіоні, де його хочуть визнати регіональною, а також передбачена українізація всіх сфер життя.
Депутат від ПР Черноморов, в свою чергу зареєстрував законопроект, яким передбачається прирівнювання російської мови до державної. Незабаром після реєстрації цього законопроекту у ВР, Черноморов був виключений з партії.
Рада може знову змінити мовне законодавство: розроблені два нових законопроекта.
Антитютюнова кампанія
Неоднозначно українці сприйняли, і закон про заборону куріння в громадських місцях. Законом визначено ряд громадських місць, де заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів. Штраф за порушення заборони встановлений від 1 до 10 тис. грн для юридичних осіб та від 51 до 170 для фізичних осіб. Трохи раніше, у вересні набув чинності закон про заборону реклами тютюнових виробів. А зовсім недавно з метою відвадити українців від куріння на пачках сигарет почали друкувати картинки, які демонструють наслідки згубної звички. Однак, згідно з опитуванням, проведеним на сайті РБК-Україна, ці малюнки ніяк не впливають на кількість викурених сигарет. За словами респондентів, зменшити споживання тютюну може стимулювати зростання цін на сигарети. До речі, 20 листопада ВР в черговий раз підняла ставки акцизу на сигарети. На цей раз податок виріс на 7,5%. На сигарети без фільтру ставка акцизу зросте до 53,39 грн за тис. шт. замість поточної 49,48 грн за тис. шт, з фільтром - до 119,38 грн за тис. шт. замість діючих 110,64 грн за тис. шт. Закон вступить в силу 1 січня 2013 р.
Референдум
28 листопада в Україні набув чинності закон про всеукраїнський референдум. Законом, який прийнятий в першому читанні ще в 2010 р. визначено поняття та предмет всеукраїнського референдуму, його основні принципи, законодавчі обмеження щодо проведення. Закон "розроблено з метою врегулювання правовідносин, пов'язаних із ініціюванням, призначенням, підготовкою та проведенням всеукраїнського референдуму згідно з нормами Конституції України, усунення невідповідностей Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми".
Опозиція виступає проти закону, і має намір звертатися в Конституційний суд, для його скасування. Зокрема, на думку заступника голови ВР Миколи Томенка, Віктор Янукович може оголосити всеукраїнський референдум щодо прийняття нової редакції Конституції.
Бюджет-2013
Верховна рада VI скликання в останній день своєї роботи за 20 хвилин впоралася з головним документом, за яким країна житиме наступного року - бюджетом на 2013 р.
Бюджет на 2013 р. передбачає номінальний ВВП у розмірі 1 трлн 576 млрд грн, реальний ВВП на рівні 3,4% і інфляцію на рівні 4,8% (грудень до грудня). Граничний обсяг дефіциту в бюджеті-2013 закладено на рівні 50 млрд 432 млн грн. Зокрема, доходи бюджету прогнозуються в сумі 361 млрд 510 млн 89,1 тис. грн, у тому числі доходи загального фонду державного бюджету України - у сумі 315 млрд 224 млн 383,6 тис. грн. і доходи спеціального фонду державного бюджету України - у сумі 46 млрд 285 млн 705,5 тис. грн.
Витрати держбюджету-2013 заплановані в суму 410 млрд 660 млн 505,7 тис. грн, у тому числі витрати загального фонду держбюджету - в сумі 363 млрд 649 млн 669,8 тис. грн. і витрати спецфонду держбюджету - в сумі 47 млрд 10 млн 835,9 тис. грн. Таким чином, дефіцит держбюджету планується на рівні 3,2% ВВП.
Декриміналізація
17 січня набув чинності закон про декриміналізацію. Згідно з нормами закону були пом'якшені санкції за правопорушення у сфері господарської діяльності. Замість позбавлення волі економічних злочинців тепер засуджують до штрафів. Закон про декриміналізацію викликав неабияке протистояння влади і опозиції, яка вимагала пом'якшити санкції статті, за якою засуджена Юлія Тимошенко. Такі ж вимоги звучали і з Заходу. Різні міжнародні організації та уряди країн закликали український уряд припинити політичні переслідування і звільнити Тимошенко та членів її уряду. Ніхто з них свого поки не домігся, проте припинення кримінального переслідування за політичними мотивами залишається одним з питань, за які Україна спотикається на євроінтеграційному шляху, хоч і звучать подібні заклики останнім часом значно рідше, ніж рік тому.
В Україні набуває чинності закон про декриміналізацію економічних злочинів
КПК
20 листопада набув чинності гучний, спірний і дуже об'ємний закон - Кримінальний процесуальний кодекс. Після прийняття КПК в першому читанні, до проекту було подано понад 4 тис. поправок. Парламентська більшість у самоті (опозиція, традиційно протестувала) розглядала всі ці поправки всю ніч з 12 на 13 квітня. В результаті прийняття нового Кримінального процесуального кодексу України отримала абсолютно нову систему ведення кримінального процесу - запроваджується інститут домашнього арешту, суд присяжних, а адвокат зобов'язаний складатися в Єдиному реєстрі адвокатів.
Згідно з положеннями нового КПК, відразу після подачі в міліцію заяви, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства і збору доказів, які існують на сьогоднішній день.
"Силовикам" на впровадження КПК у бюджеті-2013 виділили більше грошей, ніж зазвичай. Відзначимо, що в МВС заявляли, що для впровадження КПК МВС необхідно додатково 980 500 000 грн.
Торкнулися зміни і СБУ. Більшість її слідчих перейдуть на роботу в інші правоохоронні органи. У цілому, згідно із заявами ГПУ, СБУ м МВС ці служби готові до забезпечення та реалізації положень нового КПК.
В Україні набув чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс
Вибори, камери, регламент
28 жовтня відбулися парламентські вибори. Вони проходили за новим законом за змішаною системою (50% - за партійними списком і 50% - по мажоритарних округах), з прохідним бар'єром у 5% і без участі блоків. Також у бюлетенях не було графи "Проти всіх". Подивившись на думські вибори в РФ, в Україні обладнали виборчі дільниці відеокамерами. Влада запевняла, що за допомогою камер підвищиться рівень довіри до виборів, вони будуть більш чесними і демократичними. Опозиція, у свою чергу наполягала, що камери ставлять, щоб залякати виборців. По завершенню процесу, до записів зверталися всього кілька разів, а системи відеоспостереження, на які було витрачено 993 600 000 грн. планую використовувати під час зовнішнього незалежного тестування.
Згідно з результатами виборів Партія регіонів набрала 30% голосів виборців, Об'єднана опозиція "Батьківщина" - 25,54%, партія "Удар" - 13,96%, КПУ - 13,18%, "Свобода" - 10,44%. Таким чином, з урахуванням мажоритарників, ПР отримала в новому парламенті 185 місць, "Батьківщина" - 101 місце, "Удар" - 40 місць, ВО "Свобода" - 37 місць і КПУ - 32 місця.
Нова Верховна Рада буде працювати вже по новому регламенту. Крім того, що він припускає підтвердження присутності на засіданні власноручним підписом, персональне голосування депутатів і ніякої відповідальності за порушення нових правил, по-новому будуть формуватися фракції, депутатські групи і т.д.
Пенсійний вік для чиновників
У квітні Президент підписав закон про продовження граничного віку перебування на держслужбі. Тепер держслужбовці першої категорії, яким "стукнуло" 65 років, за рішенням відповідного державного органу або посадової особи, можуть працювати ще стільки, скільки буде потрібно. Раніше після 65 років чиновнику на держслужбі робити було вже нічого. Цей закон в списку найбільш важливих документів 2012 р. з'явився невипадково, оскільки 17 грудня Микола Азарову, який перепризначений Януковичем на посаду прем'єр-міністра, викорис 65 років і він повинен був піти з держслужби.
Президент схвалив підвищення граничного віку перебування чиновників на держслужбі.
Подзвони мені, подзвони!
Нелегка доля спіткала закон про систему екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером "112". Над створенням системи екстреної допомоги за єдиним номером працюють вже кілька років. Президент Віктор Янукович доручив створити таку службу прем'єр-міністру Миколі Азарову рік тому. Перед цим, аналогічне доручення давав МНС попередній Президент Віктор Ющенко ще у 2007 р.
За останніми даними, система запрацює тільки в кінці 2013 р., незважаючи на те, що в силу цей закон набув ще в квітні 2012 р. і передбачалося, що дзвінки за єдиним номером в чотирьох містах-господарях Євро-2012 будуть приймати вже під час чемпіонату.
Кабмін планує впровадити систему екстреної допомоги за єдиним номером "112" до 15 грудня 2013 р.
Митний кодекс
Ще одним важливим кодифікованим законом, з яким впоралася Верховна Рада в 2012 р став Митний кодекс. Робота над Митним кодексом була довгою і складною. Парламент прийняв документ як закон ще в кінці минулого року, але Віктор Янукович залишився незадоволений роботою депутатів і наклав на проект закону вето. Депутати до Президента прислухалися і врахували всі його поправки і побажання. Набере чинності новий кодекс 1 січня 2013 р.
Держзакупівлі
У цьому році держпідприємствам дозволили проводити держзакупівлі без тендерів.
Документ розширив перелік видів закупівель, які не підпадають під дію закону про держзакупівлі, включивши туди, зокрема, придбання та оренду землі та нерухомості, послуги, що надаються для здійснення емісії або купівлі-продажу цінних паперів, навчання в закордонних вузах, ряд закупівель для організації і здійснення гастролей і фестивалів національного рівня, а також для забезпечення діяльності спортивних збірних країни. Влітку Міністерство економічного розвитку і торгівлі України запропонувало вивести з-під дії закону "Про здійснення державних закупівель" 16 підприємств оборонно-промислового комплексу, проте це питання ще не вирішене.
В Україні набув чинності закон, що дозволяє держкомпаніям проводити закупівлі без тендерів
Операція "Приватизація"
У лютому набув чинності закон про державну програму приватизації на найближчі три роки. Очікується, що обсяг надходжень коштів від продажу держмайна до 2015 р. складе 50-70 млрд грн.
Згідно з даними ФДМУ, за станом на 1 вересня 2012 р. від приватизації до державного бюджету надійшло 5 млрд 267 700 000 грн. За цей рік ФДМУ провела кілька конкурсів з приватизації обл-і міськгазів. В основному їх вигравали підприємства Дмитра Фірташа.
Пізніше, в квітні, Президент підписав дозвіл на приватизацію 13 ТЕЦ.
Питання приватизації в цьому році був одним з найактуальніших. Так, 26 червня Верховна Рада прийняла урядовий законопроект, про державну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад. А в травні ВР передала з державної у комунальну власність житлові будинки та гуртожитки, в т.ч. військових містечок, які вивільняються в процесі реформування Збройних Сил України, об'єкти соціальної інфраструктури Чорнобильської АЕС в Славутичі, і т д. Варто відзначити, що єдині правила для приватизації Кабмін ввів тільки у вересні.
Вже в кінці року в уряді вирішили передавати в концесію аеропорти, зокрема "Бориспіль, і 18 українських портів. Очікується, що сума концесійних платежів у разі роботи морських портів у форматі концесії може скласти 600 млн грн на рік.
Кабмін дозволив передачу в концесію усіх морських портів України
Реформа "Нафтогазу"
У квітні Рада вирішила реформувати НАК "Нафтогаз". Прийняття цього документа в Раді супроводжувалося традиційними тертями між опозицією і провладною більшістю. Опозиція побоювалася, що в разі ухвалення закону українська ГТС може бути приватизована і тому не голосувала за альтернативний урядовому законопроект Юрія Кармазіна.
Відповідно до закону рішення про реорганізацію держпідприємств, дочірніх підприємств НАК "Нафтогаз України", які здійснюють діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання в підземних газосховищах, і НАК "Нафтогаз України" приймає Кабінет міністрів. Також встановлено заборону на приватизацію держпідприємств, дочірніх підприємств "Нафтогаз України".
Про необхідність реформувати "Нафтогаз" в Україні почали говорити ще в минулому році, а Єврокомісія зажадала від України реформувати "Нафтогаз" у відповідності з нормами європейського законодавства, в обмін на кредит в 2,5 млрд дол ще в 2009 р. Відповідні наміри сторони закріпили в декларації з питань модернізації української ГТС.
Акціонування залізничного транспорту
З березня в Україні діє закон про акціонування залізничного транспорту. Рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування бере, як і у випадку з "Нафтогазом", Кабінет міністрів.
Очікується, що акціонування і реформа дозволять зробити структуру залізничного траноспорта більш прозорою, підвищити якість корпоративного управління та ефективність прийняття рішень. В результаті, зміна форми власності дозволить прискорити реалізацію власних інвестиційних програм УЖД і залучати фінансування на модернізацію інфраструктури. Компанія також зможе залучати зовнішніх інвесторів і створювати спільні підприємства. Зокрема УЖД зможе залучити фінансування, яке Європейський Союз направляє на структурні реформи в Україні.
Наголошувалося, що створення акціонерного товариства і реформування УЖД відповідають міжнародній практиці, а також - вимогам міжнародних організацій та Європейського Союзу.
Питання про реформування "Укрзалізниці" на порядку денному вже не перший рік. Ще в 2009 р. очолює тоді відомство Михайло Костюк заявляв, що найкращою формою реформування "Укрзалізниці" є її акціонування. А Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) заявляв, що готовий до співпраці з "Укрзалізницею" і готовий подвоїти фінансування своїх проектів за умови реформування залізничного транспорту України.
Конституційна асамблея
На початку року Президент України Віктор Янукович підписав указ про концепцію формування Конституційної Асамблеї. Це допоміжний орган при Президентові, а метою його роботи є підготовка змін до основного закону України. Орган складається з 94 чоловік: народних депутатів, політичних діячів, експертів, науковців. Головою Асамблеї обраний перший Президент України Леонід Кравчук, а результати її роботи у вигляді проекту закону про внесення змін до Конституції будуть представлені вже в 2014 р.
Кравчук: Зміни до Конституції надійдуть у ВР не пізніше 2014 р.