Закон про всеукраїнський референдум сьогодні набув чинності
В Україні, сьогодні, 28 листопада набрав чинності закон № 5475-VI про всеукраїнський референдум. Текст закону опублікований у виданні "Голос України".
Законом, який ухвалений в першому читанні ще в 2010 р. визначено поняття та предмет всеукраїнського референдуму, його основні принципи, законодавчі обмеження щодо проведення.Зокрема, розрізняються конституційний, ратифікаційний, законодавчий і загальний всеукраїнські референдуми, а також позначено, що за народною ініціативою можуть бути проведені референдуми щодо прийняття нової редакції Конституції України (здійснена установча влада Українського народу), законодавчий референдум, у тому числі з метою скасовування окремих законів України.
Читайте також: Янукович може оголосити референдум щодо прийняття нової редакції Конституції, - Томенко
Також законом встановлюються підстави і порядок призначення всеукраїнського референдуму про внесення змін до Конституції України, всеукраїнського референдуму про зміну території України, проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою; врегулюванні право громадян вимагати проведення всеукраїнського референдуму; процедуру утворення та реєстрації ініціативних груп з всеукраїнського референдуму; порядок і строки збирання підписів ініціативними групами; процедуру передачі підписних листів до Центральної виборчої комісії та перевірки дотримання порядку збору підписів на підтримку ініціативи щодо проведення всеукраїнського референдуму, оформлення підписних листів та підрахунку підписів тощо.
Опозиція виступає проти закону, і має намір звертатися до Конституційного суду, для його скасування. Зокрема, на думку заступника голови ВР Миколи Томенка, Віктор Янукович може оголосити всеукраїнський референдум щодо прийняття нової редакції Конституції. "Після ухвалення законопроекту про всеукраїнський референдум, ... конституційний процес повністю забирається в парламенту ... даний законопроект передбачає можливість проведення всеукраїнського референдуму за прийняття нової редакції Конституції, який Президент може оголосити. І ми знаємо, як Леонід Кучма це робив. Внаслідок такого референдуму, який ініціює Президент, на референдум виноситься нова редакція Конституції і у відповідності зі статей 95, нова редакція Конституції України вступає в дію з дня оголошення ЦВК результатів всеукраїнського референдуму щодо прийняття нової редакції (Конституції) на всеукраїнському референдумі", - сказав парламентар.
Читайте також: Закон “Про всеукраїнський референдум” завдасть непоправної шкоди конституціоналізму та правовій системі України, - експерти
Раніше предмет всеукраїнського та місцевих референдумів, регулювався тільки законом України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми", а також Конституцією України.
У пояснювальній записці до законопроекту "Про всеукраїнський референдум" зазначається, що він розроблений з метою врегулювання правовідносин, пов'язаних із ініціюванням, призначенням, підготовкою та проведенням всеукраїнського референдуму згідно з нормами Конституції України, усунення невідповідностей Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми".