Україна виконала всі зобов'язання за договором із "Газпромом", - Ставицький
Україна з юридичної точки зору виконала всі зобов'язання за договором із "Газпромом". Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький (на фото) сьогодні на брифінгу, передає кореспондент РБК-Україна.
Читайте також: Шанси "Газпрому" отримати 7 млрд дол. від "Нафтогазу" за недобір газу є невеликими, - експерт
"Україна виконує умови контракту, тому я вважаю, що з питання виставленого рахунку - тут питання немає. Тобто Україна платить за поставлений газ у повному обсязі. Щодо рахунку - юристи це вивчають, і ми надамо належну відповідь. Ми знайдемо взаєморозуміння з нашими колегами... Рахунок виставлено за той обсяг, який Україна взагалі не брала. Вважаю, з юридичної точки зору Україна виконала всі свої зобов'язання", - заявив Ставицький.
Він також зазначив, що жодного конфлікту між "Газпромом" і "Нафтогазом" не існує.
При цьому міністр юстиції Олександр Лавринович висловив сподівання, що "Нафтогаз" і "Газпром" знайдуть можливість уникнути розгляду газових претензій РФ у розмірі 7 млрд дол. в судах. "Думаю, що газова компанія НАК "Нафтогаз" і "Газпром" знайдуть можливість уникнути суперечки в міжнародному арбітражі", - наголосив міністр.
Читайте також: Претензії "Газпрому" до України щодо 7 млрд дол. спровоковані боргами Ostchem, - експерти
В той же час Лавринович зазначив, що газова угода передбачає санкції за недобір законтрактованих обсягів російського газу: "Конкретні претензії випливають з тексту угоди. Але є й інші позиції угоди, які можуть бути використані нами, щоб опонувати на ті заявки, які сьогодні робляться Україні".
Глава Мін'юсту додав, що урядові юристи вже працюють над раптово виниклим питанням, однак однозначного рішення точно бути не може: "Це неоднозначне питання, воно вимагає юридичного спору. Думаю, що ми знайдемо можливість уникнути суперечки".
Нагадаємо, напередодні повідомлялося, що ВАТ "Газпром" виставило рахунок на 7 млрд дол. національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" за недобір газу у 2012 р. Джерела Financial Times в українському уряді сумніваються, що "Нафтогаз" заплатить за цим рахунком, а це може змусити "Газпром" перенести розгляд до міжнародного арбітражу.
Читайте також: Україна може врегулювати претензії "Газпрому" до "Нафтогазу" на 7 млрд дол. в арбітражі, - Fitch
"Ми вважаємо, що ми виконали всі зобов'язання, сплатили всі рахунки за газ, імпортований від "Газпрому" у 2012 р., в повному обсязі і своєчасно", - зазначали раніше в "Нафтогазі", нагадавши, що повідомили "Газпром" наперед, що компанія не потребує повного обсягу законтрактованого газу, записаного в угоді.
Сьогодні стало відомо, що Україна у 2012 р. сплатила і вибрала весь мінімальний обсяг російського газу за контрактом. Джерело, близьке до української сторони спору про постачання російського газу, стверджувало, що країна сплатила і вибрала весь мінімальний обсяг газу за контрактом "бери або плати" у 2012 році, а саме із 33,3 млрд куб. м 24,9 млрд куб. м купив "Нафтогаз", решту поставлено "дочкою" "Газпрому" структурам бізнесмена Дмитра Фірташа.
Раніше міністр закордонних справ Леонід Кожара заявив, що Україна не хоче судитися з Росією у Стокгольмі щодо газової угоди і претензій у розмірі 7 млрд дол. "Ні, ми не визнаємо цього боргу, ми говоримо про те, що ми готові почати переговори", - зазначив Кожара.
Читайте також: "Нафтогаз" не збирається оплачувати виставлений "Газпромом" рахунок за недобір газу, - джерело
На питання про те, чи знімає Україна з порядку денного можливість звернутися до Стокгольмського суду, він сказав: "Думаю, що в партнерських відносинах справа до суду не дійде. Ми ще не обговорювали це питання. Є процедури, які передбачені самим контрактом, у нас є можливості вирішити це питання у дружніх відносинах. Думаю, можна використовувати несудові процедури".
При цьому Кожара додав, що Україна готова до переговорів з російською стороною щодо її претензій у розмірі 7 млрд дол.: "Україна платить і буде платити по всіх рахунках за російський газ, який ми споживаємо".
Нагадаємо, сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними, у 2012 р. склали 33 млрд куб. м. Зазначимо, що за 2012 р. "Нафтогаз" перерахував "Газпрому" понад 10,2 млрд дол. за спожитий газ. Платіж за імпортований у грудні газ склав близько 618 млн дол. У 2011 р., за даними прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна заплатила за газ близько 70 млрд грн.
Читайте також: Україна знизила споживання газу у 2012 р. на 7,6%, - до 54,7 млрд куб м
Ціна природного газу для "Нафтогазу" в IV кварталі 2012 р. склала близько 430 дол. Зокрема, особливо важливою для України є ціна газу в IV і I кварталах, оскільки в цей час обсяги закупівель російського газу будуть значними у зв'язку зі зростанням споживання в зимовий період.
У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості зазначали, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. очікується на рівні близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол. за 1 тис куб м.
Раніше Президент України Віктор Янукович заявляв, що високі ціни на російський газ призведуть до втрати РФ українського ринку. У грудні 2012 р. Азаров наголошував, що Україна щомісяця витрачає 1 млрд дол. золотовалютних резервів на оплату російського газу. Також глава уряду зазначав, що Україна "рано чи пізно" може відмовитися від купівлі російського газу за завищеною ціною.
Читайте також: Видобуток природного газу у 2012 р. знизився до 19,3 млрд куб. м, - Держстат
Зазначимо, що РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних у 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна стала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу до країни. Своєю чергою, "Газпром" хотів отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС). Проте до цих пір сторони так і не змогли дійти компромісу в цьому питанні.
Нагадаємо, що "Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно із "Харківськими угодами", Україні надається знижка у 100 дол./тис. куб.м.
Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати", яка поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за договором. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 р. у 52 млрд куб. м, Україна мала б сплатити не менше 41,6 млрд куб. м газу.