ua en ru

Росія може погодитися тільки на двосторонній консорціум по ГТС з Україною, - Зурабов

Автор: RBC.UA
Росія розглядає питання створення тільки двостороннього консорціуму з управління ГТС з Україною. Про це журналістам заявив надзвичайний і повноважний посол Російської Федерації в Україні Михайло Зурабов, передає кореспондент РБК-Україна.

Росія розглядає питання створення тільки двостороннього консорціуму з управління ГТС з Україною. Про це журналістам заявив надзвичайний і повноважний посол Російської Федерації в Україні Михайло Зурабов, передає кореспондент РБК-Україна.

"Я не думаю, що зараз мова йде про тристоронній консорціум. Я припускаю, що в даному випадку мова може йти про співпрацю в рамках двостороннього формату", - заявив Зурабов.

За його словами крім варіанту консорціуму, може розглядатися варіант спільного підприємства. Обидва варіанти дозволять Україні знизити вартість газу і завантажити потужності ГТС.

При цьому, Зубаров не назвав суми зниження вартості газу. Відзначивши, що "вона відома, але я не можу її назвати".

Читайте також: Модернізація української ГТС буде коштувати 4,5 млрд євро, - Азаров

Між Росією і Україною тривають переговори про створення консорціуму з управління українською ГТС. Раніше в "Газпромі" наполягали на створенні двостороннього консорціуму. Про те, що позиція може змінитися, стало відомо після зустрічі Президентів двох держав у рамках неформального саміту країн СНД 15 травня. Після розмови з російським Президентом Володимиром Путіним ПрезидентУкраины заявив, що сторони прагнуть до створення консорціуму з трьома учасниками (Україна, Росія і Євросоюз), але Україна поки очікує аудиту ГТС. Після цього Росія змінила свою думку: комітет Держдуми РФ заявив, що Росія згодна на тристоронній консорціум, але піти на це готова лише за умови, що ГТС передадуть у власність консорціуму.

За неофіційною інформацією, Київ був готовий віддати Росії 33% в тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС в обмін на зниження ціни на газ. Нагадаємо, Україна просить Росію знизити ціну на газ з 416 дол. за тис. кубометрів до 250 дол.

Читайте також: Новий Кабмін повинен переглянути газові угоди з Росією, - Азаров

Влітку міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що Україна досягла "значного прогресу" у переговорах з Росією щодо створення тристороннього консорціуму.

У грудні цього року Європейський союз підтвердив свою готовність у процесі модернізації української газотранспортної системи. "Рада підтверджує свою підтримку процесу модернізації України і продовження роботи ЄС з Україною до моменту досягнення цієї мети, у тому числі шляхом двосторонньої фінансової допомоги і потенційної макрофінансової допомоги ЄС, а також шляхом спрощення підтримки з боку міжнародних фінансових інституцій для модернізації української ГТС відповідно до існуючих угод, включаючи угоду про Енергетичне співтовариство", - сказано в документі.

Положення з ГТС України ускладнюється тим, що Росія створює "обхідні коридори" для транзиту газу - "Північний потік" з можливою третьою і четвертою гілкою і "Південний потік". Проте, на думку експертів, глибока модернізація української газотранспортної системи (ГТС), яка за оцінками як вітчизняних, так і європейських фахівців коштує близько 5,3 млрд дол., окупиться раніше, ніж може бути введений в експлуатацію "Південний потік".

Читайте також: Необхідність у газовому консорціумі з Росією може відпасти

Деякі експерти припускають, що необхідність в газовому консорціумі з Росією може відпасти, оскільки прийняття нового законодавства про ринок газу в Україні і вступ в Енергетичне співтовариство підготувало передумови до появи на українському газовому ринку західних компаній. При цьому Україна намагається мінімізувати закупівлі газу в РФ.

Україна також розглядає варіант реверсного використання частини газотранспортної системи, яка дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу.