Україна не визнає борг в 7 млрд дол перед "Газпромом", але готова почати переговори, - Кожара
Україна не хоче судитися з Росією в Стокгольмі щодо газової угоди і претензій у розмірі 7 млрд дол Про це заявив міністр закордонних справ України Леонід Кожара, передає кореспондент РБК-Україна.
"Ні, ми не визнаємо цього боргу, ми говоримо про те, що ми готові почати переговори", - заявив Кожара.
При цьому на запитання журналістів, про те знімає Україна з порядку денного можливість звернутися в стокгольмський суд, він сказав: "Я думаю, що в партнерських відносинах справа до суду не дійде. Ми ще не обговорювали це питання. Є процедури, які передбачені самим контрактом, у нас є можливості вирішити це питання у дружніх стосунках. Я думаю можна використовувати несудові процедури".
Кожара сказав, що Україна готова до переговорів з російською стороною щодо її претензій у розмірі 7 млрд дол "Україна платить і буде платити по всіх рахунках за російський газ, який ми споживаємо", - заявив міністр.
Читайте також: Україна може врегулювати претензії "Газпрому" до "Нафтогазу" на 7 млрд дол. в арбітражі, - Fitch
Кожара зазначив, що надання санкцій з боку "Газпрому" - наслідок підписання газової угоди 2009 року: "Те, що Росія висунула рахунок, це не результат прямих збитків "Газпрому". Це результат чинного контракту". Глава МЗС України заявив про готовність України розпочати переговори з РФ: "Ми готові розглядати з російською стороною погашення боргів, їх реструктиризації".
Крім того, за словами Кожари "Газпром" через скорочення Україною споживання газу прямих збитків не зазнав, а його претензії повинні стати предметом переговорів.
"Україна ніяких прямих збитків споживанням газу і закупівлею не завдавала" Газпрому ", тому мова йде фактично про газ, який не викуплений на сьогоднішній день, це не прямі збитки, можна сказати, це упущена вигода", - зазначив Кожара.
Нагадаємо, що "Газпром" пред'явив "Нафтогазу" претензії на 7 млрд дол за недобір газу в 2012 році. Україна, неодноразово просила знизити річний обсяг закупівлі до 27 млрд кубометрів, вважає свої зобов'язання виконаними. "Газпром" переконаний, що контрактний обсяг на 2012 рік залишився на рівні 52 млрд кубів і умова "бери або плати" може бути застосоване до 41,6 млрд кубів.
"Газпром" виставив НАК "Нафтогаз" рахунок на 7 млрд дол за недобір газу в 2012 р. 26 січня. У "Нафтогазі" сказали, що виконали всі зобов'язання, сплатили всі рахунки за газ, імпортований від "Газпрому" в 2012 р., в повному обсязі та своєчасно. Також в "Нафтогазі" нагадали, що повідомили "Газпром" заздалегідь, що компанія не потребує повному обсязі законтрактованого газу, записаного в угоді.
Читайте також: "Нафтогаз" не збирається оплачувати виставлений "Газпромом" рахунок за недобір газу, - джерело
Сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними, в 2012 р. склали 33 млрд куб. м.
У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України раніше відзначали, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. очікується на рівні близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол за 1 тис куб м. Ціна природного газу для "Нафтогазу" в IV кварталі 2012 р. склала близько 430 дол Особливо важливою для України є ціна газу в IV і I кварталах, оскільки в цей час обсяги закупівель російського газу будуть значними у зв'язку із зростанням споживання в зимовий період.
Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальності і невигідності цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС). Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.
"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.