ua en ru

Топ-менеджмент Facebook активно розпродає акції компанії

Автор: RBC.UA
Директор з операцій Facebook Шеріл Сандберг та інші інсайдери позбуваються паперів соціальної мережі. Минулого тижня Сандберг продала близько 353 тис. акцій за 7,44 млн дол. Головний бухгалтер Девід Спіллан і головний юрист Теодор Улліот продали 150 і 256 тис. паперів.

Директор з операцій Facebook Шеріл Сандберг та інші інсайдери позбуваються паперів соціальної мережі. Минулого тижня Сандберг продала близько 353 тис. акцій за 7,44 млн дол. Головний бухгалтер Девід Спіллан і головний юрист Теодор Улліот продали 150 і 256 тис. паперів.

Читайте також: Facebook дедалі частіше використовується терористами для вербування і пропаганди, - ООН

Топ-менеджмент компанії розпродає акції, які з моменту IPO втратили близько 40% вартості. 14 листопада закінчиться термін заборони на продажі з боку рядових співробітників, що може додатково обрушити котирування. За тиждень на ринок може надійти до 804 млн акцій, а кількість паперів у вільному обігу практично подвоїться. Заборона на продаж 156 млн акцій скінчиться 14 грудня, ще 47 млн ​​може надійти 18 травня.

Нагадаємо, що локап-періоди створюються штучно, для того щоб обмежити потік акцій на ринок відразу після IPO. Facebook провела IPO 17 травня. Тепер працівники і менеджери Facebook, які отримали можливість перевести в готівку акції, можуть продати папери з дисконтом у розмірі 42% з урахуванням ціни розміщення у 38 дол. Але, незважаючи на дисконт, на думку аналітиків з Wedbush Securities, співробітники компанії все одно будуть поспішати з продажем.

Читайте також: Директор Facebook продав свої акції на 1 млрд дол

Причиною цьому, на думку експертів, є той факт, що значна частина компенсацій у Facebook нерідко виплачувалася в акціях. Таким чином, багато співробітників живуть на зарплатню, але все ж з нетерпінням чекають на можливість перевести в готівку цінні папери за будь-якою ціною. Схоже, що такий момент якраз настав.

Наприкінці жовтня стало відомо, що Mail.Ru також знижує свою частку в соціальній мережі. Інтернет-компанія продала близько 16 млн акцій Facebook, знизивши свою частку в соціальній мережі з 1,34% до 0,75%.

Глава компанії Facebook Марк Цукерберг є власником 444 млн акцій і опціону на 60 млн цінних паперів. Однак можливість продавати свій актив він отримає в останню чергу - у вересні 2013 р.

Читайте також: Facebook почала тестувати кнопку "Я хочу"

Нагадаємо, чистий збиток компанії Facebook у III кварталі 2012 р. склав 59 млн дол., у той час як за аналогічний період минулого року компанія отримала прибуток 227 млн ​​дол. За липень-вересень 2012 р. виручка Facebook досягла 1,26 млрд дол., що на 32% перевищує показники III кварталу 2011 р. у розмірі 954 млн дол. Операційний прибуток скоротився на 9% і склав 377 млн ​​дол. проти 414 млн дол. роком раніше.

Зазначимо також, що чистий збиток Facebook у II кв. 2012 р. склав 157 млн ​​дол.

Як повідомлялося, в ході IPO Facebook розмістила на біржі Nasdaq 421,2 млн акцій (180 млн запропонувала сама компанія і 241 млн 233 тис. 615 паперів - її акціонери). Ціна розміщення Facebook склала 38 дол./акція, і на дебютних торгах компанії на біржі Nasdaq 18 травня ц.р. котирування Facebook підвищилися, в порівнянні з ціною IPO, лише на 23 центи (до 38,23 дол.).

Читайте також: Соцмережі не зіграли істотної ролі на нинішніх виборах, - експерти

В ході IPO Facebook вдалося залучити більше 16 млрд дол. Вся соціальна мережа при первинному розміщенні акцій оцінювалася у 104 млрд дол. Втім, вже на другий день торгів акції Facebook впали нижче ціни розміщення. На закритті торгів 4 вересня ц.р. вартість акцій соцмережі становила 17,55 дол., що є мінімальним значенням за весь час торгів цінними паперами Facebook Inc.

Як повідомлялося, за розміром IPO Facebook зайняв провідне становище серед IT-компаній і сьоме місце за всю історію.

Читайте також: Facebook залишив ще один топ-менеджер

Згідно з опитуванням учасників ринку, розміщення Facebook виявилося одним з найбільш значущих провалів на ринку IPO за всю його історію. Вихід Facebook на біржу супроводжувався низкою скандалів. Спочатку торги акціями соціальної мережі на Nasdaq через технічні проблеми почалися на півгодини пізніше, ніж планувалося. Потім з'явилася інформація, що низка банків, які брали участь в IPO Facebook, незадовго до первинного розміщення акцій отримала інформацію про зниження прогнозу за річною виручкою соціальної мережі, проте повідомила ці дані лише обраним клієнтам.

Потім виявилося, що банки - співорганізатори IPO Facebook (Goldman Sachs і J.P. Morgan) паралельно з виведенням компанії на біржу давали її акції у борг шортселлерам, що сприяло падінню котирувань Facebook. Вони грали не лише проти клієнтів, але і проти провідного андеррайтера IPO Morgan Stanley, який у перший день торгів утримував акції Facebook від падіння. Проти Facebook у США вже подано кілька судових позовів від інвесторів з вимогою компенсації збитку.

Читайте також: МВС України виступає за обмеження анонімності користувачів в Інтернеті

Крім того, 11 жовтня стало відомо, що соцмережу Facebook у Великій Британії звинуватили в ухилянні від сплати податків. Так, обсяг сплаченого корпоративного податку склав 380 тис. дол., при цьому реальна виручка Facebook за операціями у Великій Британії складає 280 млн дол.

Соціальна мережа Facebook була створена Марком Цукербергом у 2004 р. Це одна з найпопулярніших соцмереж у світі. Штаб-квартира компанії знаходиться в м. Менло-Парк у Каліфорнії. На початку жовтня ц.р. кількість користувачів соцмережі Facebook перевалила за 1 млрд.