Переговори про створення консорціуму для управління газотранспортною системою (ГТС) України не ведуться. Про це сьогодні, 28 червня, заявив на прес-конференції за підсумками річних загальних зборів акціонерів ВАТ "Газпром" голова правління російського газового монополіста Олексій Міллер.
Переговори про створення консорціуму для управління газотранспортною системою (ГТС) України не ведуться. Про це сьогодні, 28 червня, заявив на прес-конференції за підсумками річних загальних зборів акціонерів ВАТ "Газпром" голова правління російського газового монополіста Олексій Міллер (на фото).
Міллер пояснив, що для проведення переговорів "потрібні підстави, а їх немає". "Україна має внести зміни до свого законодавства, але з різних причин постійно переносить терміни. Час іде, а нічого не відбувається", - зазначив глава "Газпрому".
Крім того, українська сторона не ініціює переговорів щодо створення консорціуму. "З їх боку ця тема не звучить", - наголосив Міллер.
Нагадаємо, питання про створення українсько-російського консорціуму за участю Євросоюзу з управління та реконструкції ГТС України перебуває на порядку денному не перший рік.
Днями під час засідання уряду прем'єр-міністр Микола Азаров доручив віце-прем'єр-міністру Юрію Бойку розробити і представити до саміту у Вільнюсі проект модернізації української ГТС для подальшого зберігання запасів європейського газу.
"Це великий багаторічний проект, складний як у технічному, так і в політичному відношенні, потрібно починати його практичну розробку з урахуванням, насамперед, національної енергетичної стратегії. Доручаю віце-прем'єру Бойку розробити концепції цього континентального проекту та презентувати його до саміту у Вільнюсі", - заявив Азаров.
За словами прем'єра, розвиток і модернізація української ГТС здатні зіграти "ключову роль у стратегічній стабільності європейського енергетичного ринку". Азаров також відзначив той факт, що Європа висловила бажання, аби Україна зберігала запаси європейського газу: "Це підтвердження того, що ми давно доводили - українська ГТС разом з підземними сховищами газу має унікальні незамінні можливості для європейського енергетичного ринку".
Президент Віктор Янукович на зустрічі з лідерами парламентських фракцій заявив, що Україна під час переговорів з газових питань на будь-якому рівні ніколи не висловлювалася за приватизацію вітчизняної ГТС. За словами глави держави, зараз ведеться робота з підготовки української ГТС до її модернізації.
Янукович наголосив, що модернізація української ГТС спрямована, передусім, на підтримку технічної надійності цієї системи, а також зберігання певних обсягів прокачування газу. "Сьогодні є велике бажання зробити консорціум "Україна - Європа - Росія", - зазначив Президент. При цьому він уточнив, що без участі парламенту будь-яке рішення щодо створення консорціуму прийматися не буде.
Як відомо, Янукович виступає за мінімізацію "фактора Росії" в енергетичній політиці України. У Європейському енергоспівтоваристві вважають, що передача ГТС до рук "Газпрому" може призвести до негативних наслідків.
Зазначимо, що Україна очікує на відкриття у вересні 2013 р. кредитної лінії Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в обсязі 326 млн євро для модернізації української ГТС. При цьому Deutsche Bank і Ferrostaal готові вкласти в модернізацію ГТС України 5-7 млрд дол. Оціночна вартість української ГТС, згідно з деякими даними, становить 26-29 млрд дол.
Як повідомлялося напередодні, ВАТ "Газпром" збирається виставити рахунок Україну за недобір газу у 2013 р. Офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов нагадав, що компанія виставляла рахунок НАК "Нафтогаз України" за недобір газу у 2012 р., однак Київ його не сплатив. Сума торішнього вимоги становила 7 млрд дол.
При цьому "Газпром" не збирається подавати до суду на Україну, оскільки не розраховує, що українська сторона сплатить позов. "Щоб йти до суду, треба розуміти, звідки вони візьмуть гроші. Поки такого розуміння немає", - сказав Купріянов, додавши, що "Газпром" не блокує реверсних поставок газу до України.
У середу стало відомо, що "Газпром" надасть "Нафтогазу" 1 млрд дол. авансу за транзит газу. Зазначимо також, що "Нафтогаз" відмовився від закачування газу до ПСГ для підстраховки європейських споживачів.
Сьогодні ж Міллер заявив про те, що ВАТ "Газпром" не буде закачувати газ до ПСГ України за жодних умов. "Зараз ми газ не закачуємо і закачувати його до ПСГ України не будемо", - сказав він, додавши, що "Газпром" має суто негативний досвід із закачування газу до ПСГ України.