"Газпром" надасть "Нафтогазу" 1 млрд дол. авансу за транзит газу
"Газпром" надасть "Нафтогазу України" аванс за транзит газу у розмірі 1 млрд дол. Про це повідомляє управління інформації газового концерну за підсумками зустрічі глави Газпрому Олексія Міллера і голови "Нафтогазу" Євгена Бакуліна.
"Прийнято рішення, що "Газпром" надасть "Нафтогазу України" авансовий платіж за транзит газу в розмірі 1 млрд дол. Кошти призначені для придбання українською компанією у "Газпрома" природного газу і закачування його в ПСГ (підземні сховища газу) України. Своєчасна реалізація планів щодо заповнення газом ПСГ необхідна для виконання "Нафтогазом" своїх зобов'язань з безперебійного транзиту російського газу до Європи в зимовий період", - йдеться в повідомленні.
Загальна сума авансових платежів за транзит газу з початку 2012 р. становить 5,15 млрд дол. За попередніми розрахунками, залишку цієї суми достатньо для оплати транзиту російського газу по території України до початку 2015 р., відзначають в "Газпромі".
Нагадаємо, в 2012 р. "Газпром" надав "Нафтогазу" 2 млрд дол. авансу за транзит газу.
"Газпром" готовий надавати Києву аванс за транзит газу через Україну, щоб на ці гроші НАК "Нафтогаз України" закачав у свої підземні сховища газ і зміг забезпечити його безперебійні поставки до Європи. Цей механізм сторони виробили після недавніх скандалів, пов'язаних з проблемами при транспортуванні російського газу в Європу. Європейські споживачі скаржилися, що отримують менше газу, ніж сплатили "Газпрому". Росія поклала всю провину на Україну, звинувативши Київ у відборі газу з труби.
Раніше повідомлялося, що Україна в травні 2013 р. в порівнянні з аналогічним періодом минулого року скоротила транзит газу в країни Західної Європи на 4,68% - до 5,91 млрд куб. м. Всього за п'ять місяців транзит в Європу знизився на 15,91% - до 31,121 млрд куб. м.
Зниження транзиту російського газу через територію України пов'язане з запуском транзитних потужностей в обхід нашої країни. Росія запустила газопровід "Північний потік", в 2015 році почнеться будівництво "Південного потоку". Ці газопроводи в РФ розглядають як одну з можливостей зменшення значення української ГТС в поставках газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.
В 11-літній угоді про транзит, яку в 2009 р. підписали "Нафтогаз" і "Газпром" відсутні пункти про мінімальний гарантований обсяг транзиту і штрафні санкції за його невиконання.
Експлуатує систему магістральних газопроводів і підземних сховищ газу України дочірня компанія "Нафтогазу" "Укртрансгаз". Загальна протяжність газопроводів становить 37,1 тис. км, зокрема магістральних газопроводів - 22,2 тис. км, газопроводів-відводів - 14,9 тис. км. Пропускна здатність газотранспортної системи України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, зокрема в країни Європи - 142,5 млрд куб. м.