ua en ru

Литвин попереджає депутатів про можливе доопрацювання нового КПК

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України (ВР) має бути готовою допрацювати прийнятий минулої ночі Кримінальний процесуальний кодекс. "Я розумію, що документ ще незавершений... Головне - бути націленим на те, щоб допрацювати документ", - сказав Литвин.

Верховна Рада України (ВР) має бути готовою допрацювати прийнятий минулої ночі Кримінальний процесуальний кодекс. Про це в інтерв'ю каналу "Рада" заявив спікер ВР Володимир Литвин. "Я розумію, що документ ще незавершений... Головне - бути націленим на те, щоб допрацювати документ", - сказав Литвин.

Він додав: "Питання стоїть так: чи готові до роботи на основі нового КПК правоохоронні органи? Як правоохоронна система переорієнтується з каральної на захисну функцію? Тут є проблема".

У свою чергу Президент України Віктор Янукович заявив, що підпише прийнятий парламентом Кримінальний процесуальний кодекс після того, як міжнародні експерти перевірять внесені до нього поправки на предмет їх відповідності демократичним нормам. "Прийнятий парламентом документ буде знову направлений міжнародним експертам, які оцінять внесені депутатами поправки на відповідність сучасним демократичним стандартам. Після висновків експертів Президент визначиться щодо затвердження документа", - йдеться в повідомленні прес-служби глави держави.

Водночас, за словами заступника голови фракції БЮТБ Сергія Соболєва, парламентська опозиція має намір звернутися до Конституційного суду з проханням визнати неконституційним прийнятий Кримінально-процесуальний кодекс." Ми фактично зараз готуємо звернення до Конституційного суду для того, щоб оскаржити КПК, який не відповідає нормативам європейських конвенцій і нормативам конвенції ООН", - сказав Соболєв.

Відзначимо, що опозиція не приймала участі у розгляді проекту УПК напередодні - о 22:50 народні депутати від парламентської фракції БЮТБ покинули зал засідань Верховної Ради. За прийняття у другому читанні і як закон в ніч 13 квітня ц. р. проголосував 271 народний депутат, при тому, що фактично в сесійній залі знаходилося трохи більше 50 депутатів від більшості.

Проте лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов вважає прийняття Кримінального процесуального кодексу України 50 депутатами законним. "Ми не порушили жодної букви регламенту і законів внашій державі. Ми за процедурою проголосували практично всі поправки, жодної не пропустили, тому немає порушень. А якщо хтось бачить порушення, то у нас є процедура оскарження, нехай звертаються туди", - сказав Єфремов. Використання карток для голосування іншими депутатами Єфремов вважає законним: "У нас написано, що депутат висловлює своє голосування через електронні картки, а як її депутат використовує, висловлюючи волю, і те, як він це робить, не прописано, на жаль, в регламенті".

Нагадаємо, новий Кримінальний процесуальний кодекс повністю змінює філософію ведення кримінального процесу в Україні. Зокрема, згідно з документом, відразу після подачі в міліцію заяви, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів, які є на сьогоднішній день. Також змінюється модель ведення судового розгляду. З набранням чинності нового КПК, у судовому процесі буду брати участь двоє суддів і троє присяжних.

Вносячи документ на розгляд парламенту, Президент Віктор Янукович характеризував його як невідкладний. Чиновники з АП зазначали, що Президент очікує, що депутати приймуть кодекс до кінця лютого. Але народні депутати протягом трьох днів розглядали поправки до КПК. Всього було розглянуто 3 тис. 755 поправок внесених до другого читання проекту КПК і проголосовано 614 статей, в які пропонувалося внести зміни.

В першому читанні Рада прийняла КПК в лютому поточного року. Радник Президента, керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов раніше говорив, що новий КПК є революційним у багатьох процесуальних нюансах. Новий КПК, як раніше пояснював Портнов, передбачає набуття чинності протягом 6 місяців після його прийняття, хоча європейські експерти в своїх зауваженнях запропонували дворічний термін для вступу в дію цього закону, мотивуючи це тим, що необхідно провести навчання для слідчих і прокурорів для роботи з урахуванням документа.