Депутати прийняли президентський Кримінальний процесуальний кодекс України
Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в другому читанні і як закон президентський проект Кримінального процесуального кодексу України. За таке рішення сьогодні, в п'ятницю, 13 квітня 2012 р., о 4:13 проголосували 271 народний депутат - з мінімально необхідних 226. При цьому в сесійній залі знаходилося трохи більше 50 депутатів від більшості - о 22:50 народні депутати від парламентської фракції БЮТБ покинули зал засідань Верховної Ради, відмовившись брати участь у розгляді Кримінального процесуального кодексу. Лідер фракції БЮТБ Андрій Кожем'якін заявив, що фракція покидає зал і не братиме участі "в цьому фарсі". Також депутати доручили техніко-юридичному управлінню ВР розділити проект Кримінального процесуального кодексу на дві частини - безпосередньо КПК і закон про внесення змін до законодавчих актів України у зв'язку з прийняття КПК. "За" проголосував 271 депутат.
Відзначимо, народні депутати протягом трьох днів розглядали поправки до КПК. Всього було розглянуто 3 тис. 755 поправок внесених до другого читання проекту КПК і проголосовано 614 статей, в які пропонувалося внести зміни.
Депутати парламентської більшості неодноразово відзначали, що новий Кримінальний процесуальний кодекс повністю змінює філософію ведення кримінального процесу в Україні.
Так, згідно з документом, відразу після подачі в міліцію заяви, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів, які є на сьогоднішній день.
Також змінюється модель ведення судового розгляду. З набранням чинності нового КПК, у судовому процесі буду брати участь двоє суддів і троє присяжних. Переймаючи практику судочинства країн Європи та США, законодавці передбачає застосування "суду присяжних" при розгляді справ, пов'язаних з вчиненням злочинів, покаранням за вчинення яких є довічне ув'язнення. Також виписана процедура застосування застави. Правда, варто відзначити, що в ході розгляду поправок, внесених до другого читання, депутати відмовилися вводити норму, згідно з якою в якості застави можуть бути внесені не тільки грошові кошти, а й інші цінності.
Також новим КПК вводиться домашній арешт.Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченому в злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.
Новий варіант КПК покликаний зменшити бюрократизацію кримінального процесу, тому зобов'язує обладнати зали суду в режимі відеоконференцій і встановлює чіткий перелік оперативно-розшукових дій та порядок їх здійснення.
Крім того, КПК передбачає, що захисником може бути тільки адвокат, що складається в Єдиному реєстрі адвокатів.
Народні депутати відхилили поправку, якою передбачалося виключити з Кримінального кодексу України статті 364 і 365. Відповідні статті КК стосуються перевищення службових повноважень. За статтею 365 засуджена на 7 років і на даний момент відбуває покарання у Качанівській колонії екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. У Верховній Раді України неодноразово розглядалися законопроекти, що передбачають тим чи іншим чином декриміналізувати статтю, за якою булла засуджена Тимошенко.
Рада прийняла статті, якими затвердила, що слідчі дії та допити можуть проводитися із застосуванням фото-і відеозйомки. Також проголосованими нормами КПК стверджується, що слідчі дії не можуть проводитися, крім виняткових випадків, у нічний час (з 22:00 до 6:00). Зокрема, депутати затвердили статті КПК, які стосуються функціонування інституту суду присяжних.
Нардепи виключили з проекту КПК статтю 123 "Судовий збір", якою судовий збір у кримінальному провадженні підлягає сплаті у разі прийняття судом обвинувального вироку.
Варто відзначити, що депутати відмовилися вносити правки до статті 97 УП, яка передбачає, що суд має право визнати допустимим доказом показання з чужих слів, незалежно від можливості допитати особу, яка надала початкові пояснення, у виняткових випадках, якщо такі свідчення є допустимим доказом по інших правилам допустимості доказів.
Згідно, статті, показаннями з чужих слів є здійснення в усній, письмовій чи іншій формі, за певним фактом, що грунтується на поясненні іншої особи.
Крім того, Рада не внесла змін до статті 182 "Застава". Окремі депутати пропонували допустити, що в якості застави можуть бути внесені не тільки грошові кошти, а й інші цінності, в тому числі - нерухомість.
В першому читанні Рада прийняла КПК в лютому поточного року. Радник Президента, керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов раніше говорив, що новий КПК є революційним у багатьох процесуальних нюансах. Новий КПК, як раніше пояснював Портнов, передбачає набуття чинності протягом 6 місяців після його прийняття, хоча європейські експерти в своїх зауваженнях запропонували дворічний термін для вступу в дію цього закону, мотивуючи це тим, що необхідно провести навчання для слідчих і прокурорів для роботи з урахуванням документа.