ua en ru

АП: Янукович очікує на прийняття нового КПК вже у березні

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович вніс на розгляд парламенту, як невідкладний, проект нового Кримінально-процесуального кодексу України (КПК), що, як очікує Президент, буде прийнятий парламентом і відправлений йому на підписання вже до другої декаді березня. Про це на сьогоднішньому брифінгу заявив радник Президента України - керівник головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України Андрій Портнов, передає кореспондент РБК-Україна.

Президент України Віктор Янукович вніс на розгляд парламенту, як невідкладний, проект нового Кримінально-процесуального кодексу України (КПК), що, як очікує Президент, буде прийнятий парламентом і відправлений йому на підписання вже до другої декаді березня. Про це на сьогоднішньому брифінгу заявив радник Президента України - керівник головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України Андрій Портнов, передає кореспондент РБК-Україна.

"Щойно глава держави направив до Верховної Ради України новий проект Кримінально-процесуального кодексу. Це міжнародне зобов'язання України, яке України взяла на себе ще в 1995 р. Цей документ пройшов три міжнародні експертизи. Пройшов експертизу в Страсбурзі ... Ми очікуємо на початку наступної сесії прийняття його в першому читанні. Ми також очікуємо, що до кінця лютого цей законопроект буде прийнятий у другому читанні, і в першій-другій декаді березня буде запропонований на підпис Президенту", - підкреслив Портнов.

За словами представника Президента у ВР Юрія Мірошниченка Верховна Рада (ВР) Україна ухвалить нову редакцію Кримінально-процесуального кодексу України авторства Президента протягом нової сесії.

Андрій Портнов нагадав, що цей документ є революційним у багатьох процесуальних нюансах, і, серед іншого, передбачає введення в Україні суду присяжних, а також необхідність фінансових витрат на переобладнання залів засідань усіх українських судів.

Також, за словами Портнова, проект документа передбачає новий підхід до застосування такого запобіжного заходу як застава. "Якщо буде прийняте рішення застосувати запобіжний захід у вигляді взяття під варту, суддя буде зобов'язаний у своїй постанові вказати, за якої умови застави людина повинна бути звільнена на свободу. Це не стосується злочинів, що мають насильницький характер, що позбавили життя людини, або якщо підозрюваний або обвинувачений порушив раніше обрану міру запобіжного заходу ", - заявив Портнов.

На його думку, це означає, "фактично перелом в системі кримінальної юстиції, оскільки по кожному злочину перед тим, як прийняти запобіжний захід, фактично дуже складно встановити і взагалі обрати запобіжний захід у вигляді взяття під варту, або в разі, якщо такий і обирається, суд зобов'язаний при обранні такого заходу, встановити, який застава має забезпечити виконання людиною своїх професійних зобов'язань".

Також проект КПК передбачає застосування "суду присяжних" при розгляді справ засуджених, які підозрюються у скоєнні злочину, покаранням за вчинення якого є довічне ув'язнення. За словами Портнова така модель ефективна і діє в Європі.

Також новий варіант КПК зменшить бюрократизацію кримінальний процес і зобов'яже обладнати щонайменше два зали кожного суду для проведення допитів в режимі відеоконференцій.

А для запобігання отримання доказів шляхом порушення конституційних прав громадян, проект КПК передбачає встановлення чіткого переліку оперативно-розшукових дій, а також порядок їх здійснення, крім того металеві огородки в залах суду будуть замінені на скляні.

Новий КПК, за словами Портнова, передбачає набуття чинності протягом 6 місяців після його прийняття, хоча європейські експерти у своїх зауваженнях запропонували дворічний термін для вступу в дію цього закону, мотивуючи це тим, що необхідно провести навчання для слідчих і прокурорів для роботи з урахуванням документа.

"Ми вважаємо, що ми не можемо свою реформу тримати ще два роки, тому зробили скорочення терміну - 6 місяців, але якщо у Верховній Раді буде прийнято рішення ще скоротити цей термін, ми його скоротимо", - зазначив радник Президента.
На запитання журналістів про те, чи не очікується в Адміністрації Президента, що введення нового КПК викличе незгоду правоохоронних органів, а також чи не буде документ істотно змінений Верховною Радою при прийнятті, Портнов підкреслив: "Звичайно, явне зменшення повноважень правоохоронних органів сьогодні в окремих колах не сприймається. Разом з тим, глава держави прийняв чітке рішення виконати європейські вимоги і внести в парламент цей документ. Я не бачу ніякої можливості після того, як Президент України вніс цей законопроект, а він його вже вніс, ... не бачу ніякої можливості кому б то не було провести через парламент якусь іншу модель, яка буде суперечити документом, який, власне, запропонований".

Нагадаємо, в середині грудня минулого року Віктор Янукович пропонував протягом кількох тижнів прийняти КПК і зазначав, що реформуванням системи судів документ не обмежується.

Пізніше генеральний прокурор України Віктор Пшонка повідомив, що експерти Євросоюзу завершили розгляд проекту КПК і дали йому в цілому позитивну оцінку. Генпрокурор також зазначив, що з прийняттям кодексу зволікати не варто.

Експерти зазначали, що прийняття проекту Кримінально-процесуального кодексу знищить репресивну систему кримінальної юстиції в Україні. Колишній міністр юстиції України, президент Інституту правової політики Микола Оніщук заявляв, що проект нового Кримінально-процесуального кодексу містить "революційні норми" на шляху демократизації суспільства.