ua en ru

Депутати сьогодні продовжать роботу над Кримінально-процесуальним кодексом

Автор: RBC.UA
Голова Верховної Ради України Володимир Литвин закрив вечірнє засідання парламенту. Депутати продовжать роботу над проектом Кримінальним процесуальним кодексами завтра о 10:00.

Голова Верховної Ради України Володимир Литвин закрив вечірнє засідання парламенту. Депутати продовжать роботу над проектом Кримінальним процесуальним кодексами завтра о 10:00. Під час вечірнього засідання депутати прийняли 47 з 614 статей, занесених в таблицю поправок, підготовлену до другого читання Кримінального процесуального кодексу.

Нардепи внесли нові норми до статті 31, згідно з якими, кримінальне провадження стосовно посадових осіб, які займають особливо відповідальне становище та осіб, посади яких віднесені до першої категорії посад, здійснюється: у суді першої інстанції - колегіально судом у складі 3 суддів, які мають стажроботи на посаді судді не менше 5 років, а в разі здійснення кримінального провадження щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, за клопотанням обвинуваченого - судом присяжних у складі 2 суддів, які мають стаж роботи на посаді судді не менше 5 років і 3 присяжних.

Також народні депутати проголосували "за" поправку до статті 41 "Оперативні підрозділи", згідно з якою оперативні підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за дотриманням податкового законодавства, органів Державної пенітенціарної служби, органів Державної прикордонної служби, органів Державної митної служби здійснюють слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора.

Крім того, депутати внесли правку, згідно з якою підозрюваний, обвинувачений має право на першу вимогу мати захисника і побачення з ним до першого допиту з дотриманням умов, що забезпечують конфіденційність, а також після першого допиту - мати такі побачення без обмеження їх кількості та тривалості; на участь захисника у виробництві допиту та інших процесуальних дій, на відмову від захисника в будь-який момент кримінального провадження, а також право на отримання правової допомоги за рахунок держави при відсутності у обвинуваченого коштів.

Поправки, внесені до КПК також припускають, що захисником підозрюваного, обвинуваченого може бути адвокат або інший фахівець у галузі права, який має ступінь кандидата або доктора юридичних наук.
Нардепи відмовилися внести до КПК, норму, згідно з якою обвинувачений, підозрюваний під час ознайомлення з матеріалами виробництва мають право робити з них копії за допомогою фото-відеотехніки. Також парламент відхилив норму, якою пропонувалося забезпечити повну фіксацію судового засідання.
Відзначимо, в першому читанні Рада прийняла КПК в лютому поточний рік. Документом вводиться такий запобіжний захід, як домашній арешт.

Відразу після подачі заяви в міліцію заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів, які є на сьогоднішній день.

Також проект передбачає можливість укладення угоди між прокурором і обвинуваченим про визнання вини та угоди про примирення між потерпілим та обвинуваченим. Проте така угода не може бути підписана, коли скоєно тяжкий, або особливо тяжкий злочин.

Пропонується також ввести модель судового розгляду, коли в процесі беруть участь двоє суддів і троє присяжних.

Нагадаємо, в першому читанні Рада прийняла КПК в лютому поточного року. Як повідомив керуючий партнер юридичної фірми "Ільяшев і партнери" Михайло Ільяшев, більшість практикуючих юристів відзначають в проекті нового Кримінально-процесуального кодексу безліч позитивних моментів.

Радник Президента України - керівник головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України Андрій Портнов раніше говорив, що новий КПК є революційним у багатьох процесуальних нюансах.

Такої ж думки про проект документа дотримуються і експерти. Колишній міністр юстиції України, президент Інституту правової політики Микола Оніщук зазначає, що КПК знищить репресивну систему кримінальної юстиції. Позитивно документ оцінили і в Раді Європи. Експерт РЄ Ерік Сванідзе зазначав, що текст документа хороший, однак і його виконання має бути на рівні. А для цілісного формування системи судочинства необхідно прийняти ще ряд законів.

Новий КПК, як раніше пояснював Портнов, передбачає вступ в силу в протягом 6 місяців після його прийняття, хоча європейські експерти у своїх зауваженнях запропонували дворічний термін для вступу в дію цього закону, мотивуючи це тим, що необхідно провести навчання для слідчих і прокурорів для роботи з урахуванням документа.