Фінансові аналітики допускають, що до нового року за один долар будуть давати до 27,6-28 гривень, але ближче до лютого курс стабілізується.
Чим ближче кінець року, тим більше ризиків, що гривня буде девальвувати. У банках і інвесткомпаніях допускають "просідання" національної валюти по відношенню до долара в межах 1-1,5 гривні. Все тому, що напередодні зимових свят імпортери нарощують закупівлю валюти. Експортери, у свою чергу, скорочують продаж валютної виручки, отримуючи гривню із запасом при відшкодуванні ПДВ з держбюджету. Іншими словами, попит на валюту зростає, а пропозиція падає. До того ж вже звично для кінця року курс "розгойдується" через пікові витрати державного та місцевих бюджетів. Детальніше про те, яким буде курс гривні, і що на нього чинить тиск - в матеріалі РБК-Україна.
У серпні фінансові аналітики та казначеї банків прогнозировали поступове ослаблення гривні до 27 гривень/долар після літнього зміцнення. До цієї позначки офіційний курс впритул наблизився до початку листопада, після чого знову зміцнився. Але минулого тижня гривня "програла" долара відразу 42 копійки - офіційний курс знизився з 26,49 до 26,91 гривень за долар.
"На грошовому і валютному ринках України в останні місяці виразно спостерігається фіскальне домінування, коли казначейські операції держави задають ринкову погоду. Приміром, зміцнення гривні на міжбанківському валютному ринку до рівня нижче 26,5 гривень/долар в середині листопада було викликано акумулюванням великих сум податкових платежів до держбюджету, за чим послідувало ослаблення національної валюти до більш ніж 26,9 гривень/долар відразу після великої разової видачі відшкодування ПДВ в обсязі понад дев'ять мільярдів гривень", - пояснює головний економіст Альфа-Банк Україна і Укрсоцбанку Олексій Блінов.
Відшкодування ПДВ, згадане Бліновим, Держказначейство провело 21 листопада. Це була найбільша виплата за останні тижні. Попередні відшкодування не перевищували 0,5 млрд гривень. Перед цим подібну велику виплату ПДВ Держказначейство здійснювало в кінці жовтня - більш ніж на 5 млрд гривень. Тоді протягом кількох днів курс гривні "просів" майже на 26 копійок.
"Після компенсації ПДВ, що зростає від місяця до місяця, експортери перестають продавати необов'язкову частина валютної виручки, поки не витратять отриману гривню", - пояснив РБК-Україна головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку Микита Мішаков.
За його словами, буквально напередодні відшкодування ПДВ на 9 млрд гривень гривневі залишки банків разом з розміщеними депозитними сертифікатами НБУ перебували на дворічному мінімумі. І курс національної валюти також перебував на осінньому мінімумі. Як пояснив Мишаков, дефіцит гривні напередодні квартальної сплати податків змушував експортерів нарощувати продажу валютної виручки. Але, отримавши в один момент велику суму ПДВ, необхідність продавати валюту відпала.
Про нерівномірні виплати ПДВ, що чинять тиск на валютний ринок, в інтерв'ю РБК-Україна раніше говорив заступник голови Національного банку Дмитро Сологуб. "По-перше, компанії чекають до останнього, щоб подати заявку на відшкодування, а, по-друге, податкова до останнього перевіряє. Але ситуація в цьому році все одно стала краще", - запевняв РБК-Україна Сологуб.
Зворотна сторона медалі - імпортери. До кінця осені - початку зими вони активно скуповують валюту. "Напередодні новорічних свят традиційно активізуються імпортери товарів мережевого ритейлу та електроніки, однак на зростаючому ринку практично всі покупці намагаються не відкладати покупку", - говорить Микита Мішаков.
В попередні місяці, в зокрема, у жовтні, як випливає зі звіту НБУ, попит на іноземну валюту зростав з боку підприємств паливно-енергетичного комплексу, автотрейдерів і фармацевтичної галузі. У вересні ж аналітики Нацбанку зафіксували збільшення скуповування іноземної валюти нафто - і газотрейдерами. Крім того, з осені знизилися обсяги продажу валюти населенням одночасно із збільшенням попиту на неї. У Нацбанку це пояснюють сезонним погіршенням курсових очікувань населення.
Разом з тим, сприятлива зовнішня кон'юнктура забезпечила високі надходження іноземної валюти від основних експортних галузей - аграрної та металургійної. Втім, у наступні місяці цей фактор буде менш відчутним. "Урожай вже розпроданий, ціни на метал знову просідають, відповідно, для підтримки плавних темпів девальвації регулятору знову доведеться витрачати золотовалютні резерви, накопичені за літній та осінній періоди дефіциту гривневої ліквідності", - роз'яснює Микита Мішаков.
Витрачати багато в листопаді-грудні - "шкідлива звичка" уряду. Вона пояснюється нерівномірними бюджетними витратами протягом року. Великі бюджетні виплати мають безпосередній вплив на валютний ринок. Що можна було спостерігати в кінці 2015 і 2016 років, коли національна валюта істотно девальвувала.
"Традиційне грудневе збільшення витрат держбюджету, які зазвичай в два рази більше, ніж в середньому по року, це основний ризик (для стабільності курсу гривні, - ред.). Але до того ж ми все ще пам'ятаємо, що у нас на Єдиному казначейському рахунку акумульована величезна сума. В основному це гроші місцевих бюджетів, які складно контролювати. У тому сенсі, що практично неможливо наказати витрачати їх більш плавно. Є сподівання, що до кінця року вони будуть намагатися витратити ці кошти на оплату робіт, підрядів. Як мінімум, це може вилитися у велику ліквідність та її частина може піти на валютний ринок", - пояснив РБК-Україна керівник аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій.
У Міністерстві фінансів запевняють, що зараз ситуація керована. "Ми робимо все можливе, щоб уникнути надмірного тиску гривні на ринок, впливу на валютний ринок, щоб ритмічно розподіляти платежі в системі, і щоб в кінці року не було тиску, - заявляв в інтерв'ю РБК-Україна заступник міністра фінансів Сергій Марченко. - Але ми не можемо працювати замість головних розпорядників бюджетних коштів, у яких накопичилися залишки за попередні десять місяців роботи. Ми розуміємо обсяг проблеми, яка може виникнути в грудні, і намагаємося все це згладжувати".
Чи вдасться уряду і НБУ згладити девальваційні ризики - питання відкрите. Експерти, говорячи про девальваційних ризиків, все ж досить обережні в прогнозах. Приміром, у Concorde Capital до кінця року прогнозують курс в межах 28 гривень/долар. "Рік тому ми очікували, що буде 28,5 гривень/долар. Але з початку осені бачимо, що, швидше за все, буде менше, - зазначив Олександр Паращій. - Найбільш невизначений період - з середини грудня по кінець лютого. Коли саме буде сплеск - точно не можу сказати. Швидше за все, це кінець грудня - кінець січня".
"У грудні бюджетна активність зросте, відповідно, монетарне домінування може задавати ще більшу волатильність обмінного курсу в останній місяць року. Можливий діапазон коливань курсу гривня-долар у грудні можна позначити як 26,60-27,60 гривень/долар", - спрогнозував Олексій Блінов.
За оцінками головного економіста Департаменту казначейських операцій Укргазбанку Степана Задорожного, до кінця року один долар коштуватиме в діапазоні 26,5-27,5 гривень. На його думку, у грудні валюту будуть купувати міжнародні корпорації для виведення дивідендів. Крім того, попит на іноземну валюту буде підігріватися необхідністю закриття міжнародних контрактів у кінці року, вважає експерт Укргазбанку.
Заступник директора департаменту казначейства і міжнародного бізнесу банку Південний Олег Ропяк погоджується, що на початку грудня можливе зростання курсу, пов'язане з купівлею долара під виплату дивідендів. "Але, швидше за все, рух вгору не вийде за межі 27,2 гривень/долар. Далі ми можемо побачити зниження курсу в діапазон 26,6-26,8 гривень/долар. За нашими оцінками, до кінця року курс долара залишиться на рівні 26,6-26,8 гривень/долар", - вважає Олег Ропяк.