ru ua

Повну заборону на експорт пшениці буде введено в Україні з 15 листопада, - Присяжнюк

Автор: RBC.UA
В Україні з 15 листопада 2012 року буде введена заборона на експорт пшениці. Це сьогодні підтвердив міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк. Раніше глава Мінагрополітики заявляв про можливе введення експортних обмежень у випадку, якщо високі темпи поставок будуть сприяти зростанню цін на хліб.

В Україні з 15 листопада 2012 року буде введена заборона на експорт пшениці. Це сьогодні підтвердив міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк у коментарі Reuters.

Читайте також: В Україні на 23 жовтня намолочено 40,1 млн т зерна - Мінагрополітики

"Буде повна заборона з 15 листопада. Буде постанова Кабміну про це. Ми не граємо в ігри, у нас просто немає іншого виходу", - заявив Присяжнюк.

Минулого разу Кабмін вдавався до таких методів після поганого врожаю 2010 р. Тоді квоти на експорт зернових були запроваджені урядом на початку жовтня 2010 р. на термін до 31 грудня 2010 р. Наприкінці 2010 р. квотування було продовжено до 31 березня 2011 р., потім уряд вирішив продовжити квотування зерна ще на три місяці. Повністю квоти були скасовані лише 4 червня 2011 р.

Повідомляється, що через несприятливі погодні умови у 2012 р. виробництво пшениці в Україні зменшилося, в порівнянні з 2011 р., майже на третину. Раніше глава Мінагрополітики заявляв про можливе введення експортних обмежень у випадку, якщо високі темпи поставок будуть сприяти зростанню цін на хліб.

Учасники ринку, які побоюються того, що уряд введе неофіційні обмеження, зітхнули з полегшенням, зазначає видання.

"Повна заборона із вказівкою точної дати є кращим варіантом для трейдерів. Це дозволить оголосити про настання форс-мажорних обставин", - зауважив один з учасників ринку.

За офіційними даними, Україна експортувала 7,1 мільйона тонн зерна на 18 жовтня, в тому числі 3,57 мільйона тонн пшениці.

Читайте також: Ціни на пшеницю зростають на тлі чуток про обмеження експорту з України

Раніше повідомлялося, що можливості України щодо експорту пшениці можуть бути вичерпані 15-20 листопада. "Початковий обсяг експорту пшениці зафіксований на рівні 4 млн т. При цьому наголошується, що при фактичному експорті в 80% від обсягу Мінагрополітики завчасно попереджає про можливе обмеження обсягів", - повідомляли в Мінагрополітики.

Також в аграрному відомстві зазначали, що, разом з тим, постійно уточнюється баланс виробництва зерна, що дає можливість значно збільшити обсяги експорту, в тому числі зерна пшениці. "Але кожен місяць обсяги експорту складають близько 1,3 млн т зерна пшениці, що майже вдвічі більше минулого року. Таким чином, на 15-20 листопада цього року експортні можливості України щодо зерна пшениці можуть бути вичерпані (приблизно 5-5 , 3 млн т)", - йшлося в повідомленні Мінагрополітики.

Станом на 19 жовтня зовнішньоекономічні контракти на експорт зерна пшениці були укладені на рівні 5,4 млн т. У Мінагрополітики зазначили, що зернотрейдерам стоїть "обережно підійти до продовження укладення контрактів (на експорт пшениці)".

Нагадаємо, 11 жовтня стало відомо, що Україна обмежить експорт продовольчої пшениці у випадку, якщо її запасів буде вистачати тільки для забезпечення продовольчої безпеки.

Читайте також: Мінагропрод наполягає на винятковому праві Аграрної біржі реєструвати експортні зернові контракти

Як зазначав міністр, "ми в попередньому балансі бачили 4 млн т експорту пшениці, зараз цей об'єм збільшили до 5 млн т".

Також Присяжнюк повідомляв, що на початку листопада відбудеться погоджувальна нарада з питання експорту пшениці, оскільки "до того часу в нас завершаться осінньо-польові роботи якраз по посіву озимої пшениці".

Нагадаємо, 19 вересня Присяжнюк заявив, що в Україні не виключено введення мораторію на експорт пшениці після подолання планки в обсязі 4 млн т. Також міністр повідомив, що Мінагрополітики збільшило прогноз урожаю зернових культур із 45,3 до 46-46,5 млн т.

Читайте також: Аграрії засіяли 95% озимої пшениці - 6,3 млн га, - Мінагрополітики

Експерти зазначають, що врожайність пшениці в Україні за останні десять років щорічно збільшується на 68 кг/га.

Станом на 19 вересня Україна, за даними "Українського клубу аграрного бізнесу" (УКАБ), експортувала 2 млн т пшениці. Втім, двома днями пізніше Присяжнюк навів інші дані, згідно з якими експорт пшениці з України склав близько 1,2 млн т.

Раніше міністр наголошував, що у 2012/2013 маркетинговому році в Україні немає потреби вводити обмеження на експорт пшениці. Також він спрогнозував, що продажі пшениці на світовий ринок будуть сповільнюватися вже в листопаді, коли почнуться поставки кукурудзи нового врожаю, експорт якої очікується в обсязі понад 12 млн т.

Читайте також: Прийняті нещодавно постанова Кабміну і закон ВР про правила транспортування зерна суперечать один одному, - УАК

Як повідомлялося раніше, Присяжнюк зазначав, що в поточному році зібрано близько 15,5 млн т пшениці, її прогнозований експорт складе не більше 5 млн т. Таким чином, за його словами, Україна зможе забезпечити власну продовольчу безпеку.

За словами генерального директора УКАБ Володимира Лапи, нинішня ситуація з експорту відрізняється від минулорічної тим, що трейдери співпрацюють з профільним міністерством.

Втім, експерт зазначив, що трейдери повинні бути обережні у висловлюваннях, щоб не спровокувати владу до введення додаткових експортних обмежень. "Ті сигнали, що зараз йдуть з органів державної влади, свідчать про те, що торговельні компанії повинні бути обережні у своїх претензіях, щоб не провокувати прискорення експорту і не провокувати владу запровадити експортні обмеження", - додав Лапа.

Нагадаємо, урожай зерна в Україні у 2011 р. був рекордним і склав 56,7 млн тонн (на 44,3% більше, ніж у 2010 р.) при внутрішньому річному споживанні 26,7 млн тонн. У минулому МР (липень 2011 р. - червень 2012 р.) було експортовано 21,8 млн тонн зернових культур, що на 81% більше в порівнянні з минулим МР. Експорт кукурудзи, за підсумками 2011/12 МР, зріс у 2,7 рази - до 13,86 млн т, пшениці - на 26,4% до 5,17 млн т (з них майже 3,1 млн т продовольчої, 2,1 млн т фуражної). У той же час експорт ячменю скоротився на 4,6% - до 2,58 млн т.

Експорт зернових з України у 2010/11 МР склав близько 12 млн т, у т.ч. 4,1 млн т пшениці (з них 3,5 млн т продовольчої, 0,6 млн т фуражної), 2,7 млн т ячменю і 5,1 млн т кукурудзи.