ru ua

Україна обмежить експорт пшениці, якщо її запаси знизяться до рівня продбезпеки, - Присяжнюк

Автор: RBC.UA
Україна обмежить експорт продовольчої пшениці у випадку, якщо її запасів буде вистачати тільки для забезпечення продовольчої безпеки. Про це в ході сьогоднішнього візиту на Житній ринок столиці заявив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк.

Україна обмежить експорт продовольчої пшениці у випадку, якщо її запасів буде вистачати тільки для забезпечення продовольчої безпеки. Про це в ході сьогоднішнього візиту на Житній ринок столиці заявив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк, передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: Претензії РФ до української молочної продукції є обгрунтованими, - Присяжнюк

"Дуже багато йде полеміки щодо обмеження експорту продовольчої пшениці. Я вам скажу одне: перше - у нас є меморандум із зернотрейдерами, по-друге, держава ніколи не відступиться від умови забезпечення продовольчої безпеки. Ніколи не поступиться. Тобто, якщо ми будемо бачити, що баланс продовольчого зерна є таким, який можна мати тільки для продовольчої безпеки, звичайно, ми будемо призупиняти експорт продовольчої пшениці, і у нас в меморандумі із зернотрейдерами це передбачено ", - пояснив Присяжнюк.

За його словами, "ми в попередньому балансі бачили 4 млн т експорту пшениці, зараз цей обсяг збільшили до 5 млн т".

Також міністр повідомив, що на початку листопада відбудеться погоджувальна нарада з питання експорту пшениці, оскільки "до того часу в нас завершаться осінньо-польові роботи якраз по посіву озимої пшениці".

Читайте також: В Україні за програмою виплати дотацій на утримання ВРХ виплачено 150 млн грн, - Присяжнюк

"Я думаю, непередбачених кроків не буде. Продовольча безпека в державі - (питання) номер один, і, звичайно, я задоволений, що ми сьогодні знайшли порозуміння із зернотрейдерами", - підсумував міністр.

Нагадаємо, 19 вересня Присяжнюк заявив, що в Україні не виключено введення мораторію на експорт пшениці після подолання планки в обсязі 4 млн т. Також міністр повідомив, що Мінагрополітики збільшило прогноз урожаю зернових культур з 45,3 до 46-46,5 млн т.

Експерти зазначають, що врожайність пшениці в Україні за останні десять років щорічно збільшується на 68 кг/га.

Читайте також: Кошти в розмірі 100 млн грн для створення заготівельних кооперативів не будуть використані через інертність молоковиробників, - Присяжнюк

Станом на 19 вересня Україна, за даними "Українського клубу аграрного бізнесу" (УКАБ), експортувала 2 млн т пшениці. Втім, двома днями пізніше Присяжнюк навів інші дані, згідно з якими експорт пшениці з України склав близько 1,2 млн т.

При цьому міністр наголосив, що у 2012/2013 маркетинговому році в Україні немає потреби вводити обмеження на експорт пшениці. Також він спрогнозував, що продажі пшениці на світовий ринок будуть сповільнюватися вже в листопаді, коли почнуться поставки кукурудзи нового врожаю, експорт якої очікується в обсязі понад 12 млн т.

Раніше Присяжнюк зазначав, що в поточному році зібрано близько 15,5 млн т пшениці, її прогнозований експорт складе не більше 5 млн т. Таким чином, за його словами, Україна зможе забезпечити власну продовольчу безпеку.

Читайте також: Україна завершує приведення якості експортованої молочної продукції до стандартів Європи і СНД, - Присяжнюк

За словами генерального директора УКАБ Володимира Лапи, нинішня ситуація з експорту відрізняється від минулорічної тим, що трейдери співпрацюють із профільним міністерством.

Втім, експерт зазначив, що трейдери повинні бути обережні у висловлюваннях, щоб не спровокувати владу до введення додаткових експортних обмежень. "Ті сигнали, що зараз йдуть з органів державної влади, свідчать про те, що торговельні компанії повинні бути обережні у своїх претензіях, щоб не провокувати прискорення експорту і не провокувати владу запровадити експортні обмеження", - додав Лапа.

Як вважають експерти, Україна може обмежити експорт пшениці на початку 2013 р. для запобігання стрибка внутрішніх цін на зерно після зниження врожаю у 2012 р.