ru ua

Україна може обмежити експорт пшениці 15-20 листопада, - Мінагрополітики

Автор: RBC.UA
Можливості України щодо експорту пшениці можуть бути вичерпані 15-20 листопада. Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України. "Початковий обсяг експорту пшениці зафіксований на рівні 4 млн т. При цьому наголошується, що при фактичному експорті у 80% від обсягу Мінагрополітики завчасно попереджає про можливе обмеження обсягів", - повідомили в Мінагрополітики.

Можливості України щодо експорту пшениці можуть бути вичерпані 15-20 листопада. Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Читайте також: Ціни на пшеницю зростають на тлі чуток про обмеження експорту з України

"Початковий обсяг експорту пшениці зафіксований на рівні 4 млн т. При цьому наголошується, що при фактичному експорті у 80% від обсягу Мінагрополітики завчасно попереджає про можливе обмеження обсягів", - повідомили в Мінагрополітики.

Також в аграрному відомстві зазначили, що, разом з тим, постійно уточнюється баланс виробництва зерна, що дає можливість значно збільшити обсяги експорту, в тому числі зерна пшениці. "Але кожен місяць обсяги експорту складають близько 1,3 млн т зерна пшениці, що майже у два рази більше минулого року. Таким чином, на 15-20 листопада цього року експортні можливості України щодо зерна пшениці можуть бути вичерпані (приблизно 5-5 , 3 млн т)", - йдеться в повідомленні Мінагрополітики.

Станом на 19 жовтня зовнішньоекономічні контракти на експорт зерна пшениці укладені на рівні 5,4 млн т.

У Мінагрополітики зазначили, що зернотрейдерам варто "обережно підійти до продовження укладення контрактів (на експорт пшениці)".

Нагадаємо, 11 жовтня стало відомо, що Україна обмежить експорт продовольчої пшениці у випадку, якщо її запасів буде вистачати тільки для забезпечення продовольчої безпеки.

Читайте також: Аграрії засіяли 95% озимої пшениці - 6,3 млн га, - Мінагрополітики

"Дуже багато йде полеміки щодо обмеження експорту продовольчої пшениці. Я вам скажу одне: перше - у нас є меморандум із зернотрейдерами, по-друге, держава ніколи не відступиться від умови забезпечення продовольчої безпеки. Ніколи не поступиться. Тобто, якщо ми будемо бачити, що баланс продовольчого зерна є таким, який можна мати тільки для продовольчої безпеки, звичайно, ми будемо призупиняти експорт продовольчої пшениці, і у нас в меморандумі iз зернотрейдерами це передбачено ", - заявив тоді міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк.

Як зазначав міністр, "ми в попередньому балансі бачили 4 млн т експорту пшениці, зараз цей об'єм збільшили до 5 млн т".

Також Присяжнюк повідомляв, що на початку листопада відбудеться погоджувальна нарада з питання експорту пшениці, оскільки "до того часу в нас завершаться осінньо-польові роботи якраз по посіву озимої пшениці". "Я думаю, що непередбачених кроків не буде. Продовольча безпека в державі - (питання) номер один, і, звичайно, я задоволений, що ми сьогодні знайшли порозуміння iз зернотрейдерами ", - підсумував міністр.

Нагадаємо, 19 вересня Присяжнюк заявив, що в Україні не виключено введення мораторію на експорт пшениці після подолання планки в обсязі 4 млн т. Також міністр повідомив, що Мінагрополітики збільшило прогноз урожаю зернових культур з 45,3 до 46-46,5 млн т.

Експерти зауважують, що врожайність пшениці в Україні за останні десять років щорічно збільшується на 68 кг/га.

Читайте також: Претензії РФ до української молочної продукції є обгрунтованими, - Присяжнюк

Станом на 19 вересня Україна, за даними "Українського клубу аграрного бізнесу" (УКАБ), експортувала 2 млн т пшениці. Втім, двома днями пізніше Присяжнюк навів інші дані, згідно з якими експорт пшениці з України склав близько 1,2 млн т.

При цьому міністр підкреслив, що у 2012/2013 маркетинговому році в Україні немає потреби вводити обмеження на експорт пшениці. Також він спрогнозував, що продажі пшениці на світовий ринок будуть сповільнюватися вже в листопаді, коли почнуться поставки кукурудзи нового врожаю, експорт якої очікується в обсязі понад 12 млн т.

Раніше Присяжнюк зазначав, що в поточному році зібрано близько 15,5 млн т пшениці, її прогнозований експорт складе не більше 5 млн т. Таким чином, за його словами, Україна зможе забезпечити власну продовольчу безпеку.

Читайте також: Україна вже експортувала близько 7,1 млн т зерна, - Бісюк

За словами генерального директора УКАБ Володимира Лапи, нинішня ситуація з експорту відрізняється від минулорічної тим, що трейдери співпрацюють iз профільним міністерством.

Втім, експерт зазначив, що трейдери повинні бути обережні у висловлюваннях, щоб не спровокувати владу до введення додаткових експортних обмежень. "Ті сигнали, що зараз йдуть з органів державної влади, свідчать про те, що торговельні компанії повинні бути обережні у своїх претензіях, щоб не провокувати прискорення експорту і не провокувати владу запровадити експортні обмеження", - додав Лапа.

Як вважають експерти, Україна може обмежити експорт пшениці на початку 2013 р. для запобігання стрибка внутрішніх цін на зерно після зниження врожаю у 2012 р.