Пацієнти зможуть скористатися розширеним списком ліків, вартість яких компенсує держава, в лютому 2018 року.
Навесні 2017 року в Україні стартувала державна програма "Доступні ліки". Її суть полягає в тому, що пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом II типу і бронхіальною астмою можуть отримувати в аптеках медикаменти безкоштовно або з невеликою доплатою. Але для цього їм необхідно спочатку звернутися до лікаря, який поставить діагноз і випише рецепт.
За даними МОЗ, з початку дії програми доктора видали близько 10 млн рецептів, які використовували пацієнти. При цьому ліків було куплено на суму понад 390 млн гривень. У програмі бере участь 198 торгових марок медикаментів 43 виробників. У МОЗ вирішили на цьому не зупинятися. Як раніше писало РБК-Україна, відомство запропонувало збільшити список препаратів, які беруть участь у програмі "Доступні ліки" ліками для пацієнтів з хронічними захворюваннями шлунка і кишечника, а також депресій. Крім того, деякі медикаменти будуть видавати безкоштовно і вагітним.
Про те, чому саме ці ліки обрані для розширення програми, а також про те, які зміни із забезпеченням препаратами очікуються в лікарнях, в інтерв'ю РБК-Україна розповів заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик.
- МОЗ пропонує розширити список ліків, який за програмою "Доступні ліки" пацієнти можуть отримувати безкоштовно або з невеликою доплатою. У світі такі програми називають реімбурсацією. Чому список буде збільшено за рахунок медикаментів для лікування хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки, депресії і депресивного синдрому, а також препаратів для вагітних?
- Цією пропозицією ми даємо чіткий сигнал, що мають намір і далі розвивати програму реімбурсації, яку уряд планує фінансувати як мінімум протягом найближчих трьох років з поступовим розширенням груп захворювань У неї будуть включатися в першу чергу найпоширеніші хвороби, які добре лікуються амбулаторно і є пріоритетом.
Виходячи з цього, ми вирішили до вже включеним в реимбурсацию серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу та бронхіальній астмі додати три вказаних вами групи захворювань. Від цих хвороб страждає досить велика кількість українців. Наприклад, згідно з інформацією центру медичної статистики МОЗ, в Україні пацієнтів з хронічними захворюваннями шлунка та дванадцятипалої кишки - близько семи мільйонів чоловік, у тому числі близько 850 тисяч з хронічною виразкою шлунка. Прийом ліків, які ми включимо в реимбурсируемый список, дозволяє на стадії, наприклад, хронічного гастриту, не доводити рішення проблеми до хірургічного втручання.
- А наскільки часто українці страждають депресіями?
- Що стосується депресій, то "Міжнародний медичний корпус" провів дослідження в Україні, в ході якого було встановлено, що серед десяти основних причин інвалідності, які викликані психічними розладами, депресія займає одне з основних місць.
До 2030 року депресія стане третьою за поширеністю хворобою у світі. Мало того, в країнах з середнім доходом на кожного людини вона вийде на друге місце. Кожна інвестована гривня лікування принесе в два рази більше ефективності для відновлення продуктивності людини, ніж на більш пізніх стадіях психічних розладів. Депресії добре лікуються на амбулаторному рівні.
В Україні близько 30% людей протягом життя стикатися з психічними розладами. Це обумовлено відчуттям небезпеки, питаннями працевлаштування, питаннями військового конфлікту на сході країни. Ними страждають в основному люди похилого віку, жителі сходу України, переселенці, а також військові, які служили в зоні АТО.
Більше 75% громадян, які страждають психічними розладами, з тих чи інших причин не звертаються до лікарів. Вони намагаються вирішити цю проблему самостійно, вживаючи алкоголь, наркотики. Тому ми вважаємо, що ця проблема потребує вирішення на державному рівні. І зараз ми працюємо над стратегією лікування психічного здоров'я, яку плануємо подати на затвердження уряду. Реімбурсація ліків для пацієнтів з психічними розладами буде частиною цієї політики.
Зараз тільки 2,5% витрат на охорону здоров'я направляються на проблеми психічного здоров'я. Ці цифри абсолютно далекі від потреби. При цьому близько 90% цих витрат направляється на госпітальний сегмент. Фактично, для профілактики залишається дуже мало грошей.
Окремим рішенням було включити в програму препарати для здоров'я матері та майбутньої дитини. У 2016 році у понад 98 тисяч майбутніх мам була діагностована анемія (недокрів'я, синдром при якому спостерігається зниження гемоглобіну в крові, - ред.). Анемія при вагітності - це ризик для здорового розвитку дитини. А прийом лише двох препаратів заліза і фолієвої кислоти на 30% збільшує шанси на здорове формування органів плода.
Роман Ілик: "Більше 75% громадян, які страждають психічними розладами, з тих чи інших причин не звертаються до лікарів" (фото Віталій Носач, РБК-Україна)
- Скільки безпосередньо торгових марок-препаратів буде доступне за новим групам захворювань, які будуть включені в програму "Доступні ліки"?
- За попередніми розрахунками експертів МОЗ, для лікування депресії і депресивних станів у програму може увійти до десяти препаратів. Для пацієнтів з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту - близько 60. Для вагітних це може бути близько чотирьох препаратів. Кінцеве кількість торгових найменувань ліків у програмі залежить від виробників: рішення про участь у реімбурсації приймають саме вони, коректуючи свої ціни, і подаючи заявки в МОЗ.
Хочу зазначити, що всі включені в реимбурсируемый список діючі речовини рекомендовані до використання Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Вони безпечні, якісні та з клінічно доведеною ефективністю. А адже, якщо взяти до уваги, що український ринок ліків становить понад 57 мільярдів гривень, то, як мінімум, половина цієї суми припадає на життєво необхідні ліки.
Зараз в діючий реимбурсируемый список входить 21 діюча речовина. Після розширення списку, будуть компенсуватися 32 діючих речовини. Сподіваємося, що нові умови участі допоможуть збільшити список препаратів, який повністю оплачуватися державою, з 32 до 100 найменувань - це ті препарати, які пацієнти можуть отримувати безкоштовно.
- Ви сказали, що дуже мало людей з депресією звертаються до лікарів за медичною допомогою. Як плануєте вирішувати цю проблему?
- Розумію, що цю проблему самої реімбурсацією ми не вирішимо. Але коли ми впроваджували цю політику, багато хто сумнівався в її успішності, оскільки казали, що лікарі розучилися виписувати рецепти, що вони забули про те, які діючі речовини використовуються в тому чи іншому препараті, про те, що пацієнти не захочуть йти за рецептами. Але ці сумніви не виправдалися. Все більше і більше пацієнтів звертається до лікарів, вони виписують рецепти з зазначенням діючих речовин, а не брендів.
При цьому хочу відзначити, що участь у програмі "Доступні ліки" в Україні є добровільним. На відміну від деяких країн Європи, в тому числі східній, де діють обов'язкові до наявності в аптеках списки ліків і необхідність відпускати їх з реімбурсації. В Україні зараз в цій програмі бере участь близько семи тисяч аптек, тобто приблизно кожна третя з наявних у країні. При цьому в програмі працюють в основному аптеки приватної форми власності, адже тільки близько 1200 аптек є комунальними.
- Хто буде виписувати рецепти для ліків пацієнтам із захворюваннями, які додаються до реимбурсацию? Сімейні лікарі? Як ви вважаєте, чи достатньо вони професійні для того, щоб діагностувати, наприклад, депресію?
- За умови, що сімейний лікар може діагностувати ці захворювання самостійно, він і буде виписувати рецепт. Якщо лікар вважатиме, що пацієнтові потрібна додаткова консультація, то він зможе направити його за нею до вузькопрофільним спеціалістам.
- Коли Кабмін прийме рішення про розширення списку реімбурсованих ліків?
- Зараз проект урядової постанови знаходиться на громадському обговоренні. Паралельно ми погоджуємо з іншими відомствами. Ми плануємо, що Кабмін прийме рішення в грудні, щоб у січні постанова набрала чинності. У січні ми приймемо пропозиції від фармвиробників про включення до реимбурсируемый список їх торгових марок ліків. В результаті, пацієнти зможуть скористатися розширеним списком реімбурсіруемих ліків в лютому.
- Скільки коштів потрібно на компенсацію препаратів, які будуть додані в програму "Доступні ліки"?
- У проекті держбюджету на 2017 рік закладений один мільярд гривень на компенсацію цін на ліки. Багато це чи мало? Якщо порівнювати з Польщею, то, напевно, це мало. Там на ці цілі виділятися приблизно 57 мільярдів гривень. Це великий дисбаланс. Але там немає закупівель ліків за спеціалізованими програмами, наприклад, для лікування Сніду, туберкульозу, оскільки вони потрапляють під дію однієї програми. У майбутньому в Україні, після того, як буде створено Національне агентство з закупівлями ліків, в програму реімбурсації будуть включені і інші захворювання.
Ми будемо поступово розширювати програму "Доступні ліки" за умови гарантованого фінансування з держбюджету. Проаналізувавши хід програми в цьому році, ми порахували, що в 2018 році орієнтовно по трьом вже наявних груп захворювань - серцево-судинних хвороб, цукрового діабету II типу та бронхіальній астмі - нам необхідно буде 700 мільйонів гривень. Таким чином, у нас резерв становить близько 300 мільйонів гривень. Коли ми проводили розрахунки, то прийшли до висновку, що цих коштів буде достатньо на ліки для лікування хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки, депресії і депресивного синдрому, а також на препарати для вагітних.
- Але, за даними експертів, на препарати, які МОЗ пропонує включити в реимбурсируемый список, українці витрачають приблизно 650 мільйонів гривень. Чи Не очікуєте у зв'язку з цим дефіциту коштів на компенсації?
- Думаю, дефіциту не буде. Ви пам'ятаєте, коли стартувала програма навесні минулого року, то багато нас критикували за те, що ми закладаємо мало коштів. Але грошей виявилося достатньо, оскільки держава компенсує ціни на ліки за найменшою ціною генерика (копія оригінального препарату, - ред.). Це значить, що таким чином ми використовуємо ефективно державні кошти і охоплюємо доступом до ліків якомога більше населення.
- Дуже часто пацієнти скаржаться на те, що в реимбурсацию включені застарілі препарати, а не інноваційні. Чи плануєте розширювати програму за рахунок сучасних ліків?
- Є багато дорогих торгових марок ліків, в які входять діючі речовини з реимбурсируемого списку. Але через дорожнечу їх виробники не захотіли включитися в програму. В даному випадку це добровільний вибір компаній-виробників. Крім того, на ряду з моноформами ліків, тобто містять лише одну діючу речовину, на ринку присутні комбіновані медикаменти. До їх складу входять відразу декілька діючих речовин, які зручніше приймати деяким пацієнтам. Але такі препарати дорожчі моноформ. Відповідно до розрахунків ВООЗ, прийом двох або трьох моноформ завжди буде для держави більш економічно обґрунтованим, ніж приймання комбінованого препарату. На цьому принципі побудована і наша програма реімбурсації. І вона працює. Просто замість однієї таблетки пацієнту необхідно взяти дві або три.
- Які захворювання будуть включатися в програму реімбурсації в майбутньому?
- Ми провели розрахунки для включення в програму ліків від ревматоїдного артриту. Для цього потрібно, щоб в Україні було зареєстровано ще одна з діючих речовин, яка ефективно бореться з цією недугою. Сподіваємося, що наші плани стимулюватимуть виробників цих ліків пройти реєстрацію в Україні. Крім того, у нас вже є готові розрахунки для включення в реимбурсацию захворювань щитовидної залози. Але пацієнти з цими хворобами і зараз можуть користуватися іншою державною програмою, в рамках якої "чорнобильці" отримують пільгові ліки в аптеках.
- У приватних медустановах скаржаться, що вони не можуть виписувати рецепти на препарати, вартість яких компенсує держава. Чому так відбувається?
- Зараз в Україні такі рецепти можуть виписувати лікарі як з комунальних медустанов, так і приватних. Інша справа, як це відбувається на практиці. Оскільки в країні децентралізація, то виходить, що грошима, виділеними для реімбурсації препаратів, стали розпоряджатися комунальні амбулаторії і поліклініки. Українське законодавство не дозволяє нам зробити розпорядниками бюджетних коштів приватні медустанови. Тому приватні поліклініки для того, щоб отримати право виписувати реимбурсируемые рецепти, повинні підписати договір з вищевказаними розпорядниками бюджетних коштів - комунальними амбулаторіями або поліклініками - про те, що останні будуть перераховувати кошти в аптеки, які будуть приймати рецепти приватного медустанови. Тобто в такому варіанті - трикутник "комунальне медзаклад - приватне медзаклад - аптека" - реімбурсація точно може працювати.
Цей принцип працює у всіх регіонах, крім Дніпропетровської області. В цьому регіоні не всі розпорядники бюджетних коштів - комунальні медустанови - хочуть працювати з приватними. Міністерство надало всі необхідні роз'яснення, але ситуація кардинально не змінюється. Це питання до місцевих органів влади, чому місцеві комунальні медустанови не хочуть співпрацювати з приватними. У перспективі, після створення Національної служби здоров'я, яка буде мати свої підрозділи в регіонах, цей держорган буде укладати контракти як з комунальними, так і приватними клініками.
Планує МОЗ відмовитися від виписки рецептів, в яких вказані не бренди ліків, а діючі речовини? Наприклад, за деякими програмами, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів, лікарі мають права вказувати в рецептах саме торговельні марки. Це може призвести до зловживань з боку фармкомпаній і лікарів, які вказують в рецептах саме ті препарати, виписку яких стимулюють фармкомпанії.
- Якщо це не якийсь інноваційний препарат, який доступний на ринку в однині, то у всьому світі рецепти виписуються за діючою речовиною. Ми в перспективі плануємо повністю перейти на такий принцип роботи для всіх лікарських засобів. Можливість виписувати рецепти з торговими марками передбачена постановою Кабміну №1303 від 1998 року. Зараз ми вносимо в неї зміни. З січня вступить в силу нова політика - Національний перелік основних лікарських засобів. Після того, як лікарні забезпечать пацієнтів 100-відсоткової потребою за цим коротким списком ліків, у них буде можливість придбати необхідні ліки, які зареєстровані в Україні.
Крім того, зараз ми вносимо зміни в наказ МОЗ №360 від 2005 року, який регулює рецептурний відпуск ліків. Ними передбачено запровадження в Україні електронного документообігу, в тому числі рецепта. Виписка лікарем рецепта в електронному вигляді дозволить пацієнту отримувати препарат по реімбурсації не тільки в тому місці, де він прописаний, а в будь-якому іншому населеному пункті, де буде необхідне забезпечення. Крім того, це дозволить аптекам подавати електронні звіти для одержання коштів з бюджету за ліків, відпущених пацієнтам з реімбурсації.
МОЗ планує запровадити електронний рецепт в 2018 році. Для цього ще необхідно впровадити електронні реєстри пацієнтів, медичних закладів, лікарів. Без усього цього електронний рецепт працювати не зможе.
- Чи планує МОЗ посилити відповідальність аптек за продаж рецептурних ліків без пред'явлення рецепта?
- Для цього не треба приймати будь-які нормативно-правові акти. Чинне законодавство і так достатньо регламентує цей процес. Проблема в тому, що зараз в Україні діє мораторій на перевірки бізнесу державними органами. Тому Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками, яка контролює також діяльність аптек, не може належним чином перевіряти їх діяльність. Після того, як у наступному році буде знятий цей мораторій, у Держлікслужби з'явиться можливість контролювати продаж рецептурних ліків.
- З наступного року в Україні запрацює оновлений Національний перелік основних ліків. Навіщо він потрібен? Чому його вступ в силу неодноразово відкладалося?
- В нині чинний Нацперелік входить більше тисячі препаратів, частина з яких не мають під собою доказової бази ефективності. Готуючи оновлений національний перелік препаратів, ми залишили в ньому 367 самих необхідних ліків. Після консультації, дискусії з експертами та учасниками ринку ми плануємо додати до 367 ще 60.
Це не все. Нова політика полягає в тому, що кожна поліклініка чи лікарня повинна мати короткий список препаратів з Нацперечня, щоб пацієнти могли отримати їх безкоштовно. Якщо медзаклад закупило 100% потребу всіх препаратів з Нацперечня, то вона може придбати ліки, які не входять в список, але є в протоколах лікування і зареєстровані в Україні. У Нацперелік не увійшли складні комбіновані ліки. Там прописані тільки безпечні, добре зарекомендували себе препарати з ефективною доказовою базою, які рекомендує ВООЗ для більш, ніж 100 країн світу. Новий Нацперелік було розроблено Експертним комітетом з відбору та використання лікарських засобів в Україні на підставі базового переліку ВООЗ.
- Скільки на це потрібно коштів?
- Ми розробили нову методику підрахунку, скільки лікувальній установі необхідно коштів на закупівлю препаратів з Нацперечня, провели тренінги для регіонів, навчили їх нею користуватися. Після цього ми дали завдання регіонам порахувати. В результаті ми отримали, що загалом на повне забезпечення ліками з Нацперечня лікарням необхідно 92 мільярди гривень. Коли Міністерства самостійно взяло роздрібні ціни і підрахував, у скільки може обійтися ці ліки для всіх медустанов, то у нас вийшла цифра в середньому 7,8 мільярдів гривень. Виникає питання, а хто і як рахував потреба? На кому лежить відповідальність за таку диспропорцію?
- Але це питання, швидше за все, до МОЗ.
- Якщо практично кожен медзаклад не може правильно порахувати потребу в ліках, то ми ніколи не зможемо забезпечити пацієнтів повноцінно медикаментами. Беручи до уваги, скільки необхідно коштів на забезпечення ліками лікарень з Нацперечня, ми додали до цієї суми витрати на ліки пацієнтам, які зараз потребують в них, але не купують, оскільки не можуть собі цього дозволити. Реально вони не купують ці медикаменти, тому ніхто не знає, яка справжня потреба у препаратах в Україні. В результаті ми вийшли на орієнтовну цифру в 14 мільярдів гривень, які необхідні лікарням, щоб вони повністю були забезпечені ліками з Нацперечня.
Роман Ілик: "На повне забезпечення ліками з Нацперечня лікарням необхідно 92 мільярди гривень" (фото Віталій Носач, РБК-Україна)
14 мільярдів гривень - це не остаточна сума. Не можна забувати про те, що з держбюджету ми отримаємо один мільярд гривень на реимбурсацию і близько шести мільярдів гривень на закупівлю медикаментів через міжнародні організації. В результаті, ми виходимо на остаточну суму в 7,8 мільярдів гривень, які необхідні українським медустановам.
Але цю просту політику дуже складно впровадити в Українських реаліях. Чому? Тому що при закупівлі ліків відбувається безліч порушень. Навіть при закупівлі через ProZorro медустанови примудряються прописати вимоги так, щоб закупити певний бренд. У результаті часто в лідерах по закупівлях ліків медустановами йдуть такі препарати як настоянка глоду, екстракт сої або витяжки з плавників акули. Якщо так буде тривати й далі, то пацієнти в реанімації ніколи не будуть забезпечені ліками жизненнонеобходимыми. Саме тими препаратами, про яких кажуть, що вони застарілі, але які реально рятують життя.
- Тобто новий Нацперелік і зобов'язання лікарень мати 100% забезпечення ліками з нього вступить в силу з 1 січня 2018 року?
- Імплементація цих вимог буде отримувати, як і зараз отримує, великий опір. Але ми твердо маємо намір це зробити. Набуття чинності цих норм вже двічі відкладалося. Спочатку ми планували їх імплементувати з 1 липня 2017 року. Ми відклали запуск, щоб дати можливість лікарням за півроку навчитися працювати за новими правилами і вже повноцінно запровадити політику у 2018 році. Враховуючи, що багато медустанови до вересня вже витратили свої бюджети на ліки і не могли відповідати новим вимогам Нацперечня, ми запропонували уряду доповнений Нацперелік імплементувати з січня 2018 року.
- Чому МОЗ впевнений, що лікарні перейдуть на нові правила?
- Якщо вони не будуть працювати за новими правилами, то це буде означати розтрату бюджетних коштів нецільовим способом. Відповідно, вони будуть нести за це відповідальність. Тому керівники медустанов спочатку будуть закуповувати ліки з Нацперечня, і тільки потім ліки, яких немає в Нацперечне, але є в протоколах лікування і зареєстровані в Україні. Цей складний шлях пройшли багато країн, в тому числі у східній Європі. І це працює: середня тривалість життя в країнах, які впровадили такі політики, значно зросла.