ua en ru

Всі на вихід: як Верховна рада планує змінити склад Центрвиборчкому

Всі на вихід: як Верховна рада планує змінити склад Центрвиборчкому Верховна рада може змінити весь склад ЦВК (Фото: УНІАН)

Наступного тижня Верховна рада після кількох невдач спробує оновити склад Центральної виборчої комісії. Не виключено, що парламент може звільнити весь ЦВК і призначити 15 нових членів, як про це домовилися у "Блоці Петра Порошенка" й "Народному фронті". Для прийняття такого рішення їм знадобиться 300 голосів, яких, як стверджують джерела в керівництві президентської фракції, поки немає. Докладніше про те, як Рада збирається перезавантажити Центрвиборчком - у матеріалі РБК-Україна.

Спікер Верховної ради Андрій Парубій минулого тижня повідомив, що оновлення складу Центральної виборчої комісії може відбутися на найближчому пленарному тижні - з 18 до 21 вересня. За його словами, уже були проведені попередні консультації з фракціями.

Голова парламенту запевнив, що не допустить проведення президентських і парламентських виборів за старого складу Центрвиборчкому. "Дуже довго з цього приводу точилися дискусії, але для мене було таким великим подразником, коли на початку серпня ЦВК, повноваження якого закінчилися ще в червні 2014 року, ухвалив рішення, яким призупинив вибори по всім об'єднаним територіальним громадам", - обурився глава парламенту.

За інформацією РБК-Україна, голосування щодо Центрвиборчкому заплановано на четвер, 20 вересня. І якщо парламентські фракції і групи до того часу зможуть домовитися, депутати відправлять у відставку й переоберуть весь склад комісії - 15 членів.

Такий сценарій, запропонований спікером Ради, знайшов підтримку і в "Блоці Петра Порошенка", і в "Народному фронті", стверджують джерела в обох фракціях. Але голосів БПП і НФ буде недостатньо. Припинити повноваження всієї комісії, відповідно до статті 31 закону про ЦВК, Рада може не менш ніж двома третинами голосів від її конституційного складу - 300 голосами. Як показала практика, зібрати конституційну більшість голосів у поточному скликанні парламенту - завдання не з легких.

Домовлялися домовлятися

Переформатувати ЦВК народні депутати намагаються більш ніж два роки. Нагадаємо, в 13 з 15 членів виборчої комісії вже кілька років як завершився семирічний термін повноважень, у тому числі і в голови комісії Михайла Охендовського.

Легітимними залишаються лише двоє членів комісії, призначені у квітні 2014 року - Катерина Березюк (після призначення у ЦВК вийшла заміж за екс-генпрокурора Олега Махніцького, і взяла прізвище чоловіка), запропонована за квотою "Свободи", й Олег Діденко - за квотою УДАРу.

У червні 2016 року президент за пропозицією парламентських фракцій і груп вніс у Раду перелік нових кандидатів до складу комісії. Але питання зупинилося на стадії консультацій і відійшло для парламентарів на другий план до 2018 року.

Після чергових переговорів із фракціями і групами 23 січня Петро Порошенко підписав подання на призначення членів до складу Центрвиборчкому. У президентському поданні виявилося 14 кандидатів на 13 вакантних місць. Шість кандидатур потрапили в список від "Блоку Петра Порошенка", троє - від "Народного фронту". Ще по одному представнику - від "Радикальної партії", "Самопомочі", "Батьківщини", групи "Воля народу" і групи "Відродження". Але в списку не знайшлося місця кандидату від "Опозиційного блоку".

"Опоблок", який неформально складається з двох підгруп, подав президенту два кандидата. Тоді як для цієї фракції в президентському поданні було відведено лише одне квотне місце. І оскільки "опоблоковці" не змогли між собою домовитися про одну кандидатуру, президент не включив у подання жодного.

Із середини квітня, коли завершилася спеціальна перевірка кандидатів, народні депутати все ще ламають списи навколо оновлення ЦВК.

"Блок Петра Порошенка" до відходу на літні канікули кожен пленарний тиждень наполягав на невідкладній заміні складу ЦВК. Їх партнер по коаліції "Народний фронт", а також "Батьківщина" і "Опоблок" вимагали, щоби президент відкоригував подання з урахуванням кількості вакантних посад - щоб у ньому було 13 претендентів, у тому числі кандидатура від "Опозиційного блоку". Інакше, вони аргументували, Україна порушить резолюцію ПАРЄ про представництво в Центрвиборчкомі всіх фракцій парламенту.

Спроби фракцій прийти до спільного знаменника у питанні ЦВК закінчувалися безрезультатно. На останньому пленарному тижні, у четвер, 12 липня в БПП заявили, що готові в якості компромісу відкликати одну зі своїх кандидатур - Ольгу Лотюк, щоби зрушити питання ЦВК із "мертвої точки". У "Блоці Петра Порошенка" запевнили, що не будуть голосувати за її кандидатуру під час розгляду кандидатів. Водночас у БПП запропонували "Народному фронту" відмовитися від однієї зі своїх кандидатур, щоби звільнити місце для представника ОБ. Проте ні в НФ, ні в інших фракціях не підтримали такий сценарій. Як наслідок, оновлення Центрвиборчкому відклали до вересня.

Не під запис у "Народному фронті" мотивували свою позицію тим, що президент і його фракція нібито планують провести у ЦВК тільки потрібних їм кандидатів, тим самим "забезпечивши собі лояльну більшість".

Джерела РБК-Україна в БПП пов'язували категоричність "фронтовиків" із побоюваннями дострокових парламентських виборів. "У "Народному фронті" усвідомлюють, що ні президент, ні БПП не підуть на дострокові вибори за нинішнього складу ЦВК", - пояснювали джерела видання в президентській фракції.

"Небажання "Батьківщини" оновлювати Центральну виборчу комісію продиктовано тим, що в новій комісії вони можуть претендувати лише на одну посаду, у той час як за нинішнього складу на неї орієнтується кілька людей", - стверджували співрозмовники в керівництві президентської фракції.

Питання руба

З початком нової сесії парламентарії знову заговорили про необхідність провести ротації в складі Центрвиборчкому. Депутати розглядають два сценарії щодо переформатування ЦВК, розповів Андрій Парубій. Перший, запропонований самим спікером, передбачає припинення повноважень усього складу ЦВК та призначення 15 нових членів. Таким шляхом знімаються всі розбіжності щодо кількості кандидатів на призначення в комісію.

"Вважаю, це може бути одна з форм і дій у вирішенні цього питання. Є положення, яким дозволяється внести подання - його вносить президент - про припинення повноважень усього складу ЦВК", - пояснив голова Верховної ради. Альтернатива, за словами спікера - варіант, який ініціювала фракція БПП, що передбачає відгук однієї зі своїх кандидатур.

Минулого тижня джерела РБК-Україна в "Народному фронті" повідомили, що фракціям більшості вдалося домовитися між собою щодо формату оновлення ЦВК.

"Зійшлися на тому, що будемо міняти весь склад. Голосування буде наступного пленарного тижня", - сказав один із "фронтовиків". Водночас у НФ не планують підтримувати варіант із відмовою БПП від свого кандидата, як і відмовлятися від одного зі своїх на користь "Опоблоку".

Досягнення домовленостей РБК-Україна підтвердили джерела в керівництві БПП. Голосування, за їхніми словами, відбудеться в четвер 20 вересня.

"Зараз для "фронту" зняті їхні побоювання щодо дострокових виборів, так як терміни для розпуску Ради вже минули. Тому вони готові голосувати", - розповів виданню один із керівників БПП.

Поки головний сценарій переформатування ЦВК полягає саме в повній заміні всієї комісії, підтверджують співрозмовники в президентській фракції. За їхніми словами, спікер ВР Андрій Парубій проводить переговори з фракціями і групами, щоби зібрати необхідні 300 голосів для реалізації такого варіанту.

"У такому випадку немає необхідності коригувати або перевносити подання. Поставимо на голосування 14 кандидатів, і одне місце залишиться вакантним для "Опоблоку". Визначиться ОБ з кимось одним - ми додатково винесемо на голосування їхнього представника", - уточнив один зі співрозмовників у БПП. Але в даний час трьохсот голосів для припинення повноважень усієї комісії немає, додав він.

"Поки є тільки приблизно 260 голосів, - сказав у розмові з виданням один із керівників президентської фракції 7 вересня. – "Опоблок" не дасть голосів, оскільки продовжує наполягати на двох кандидатах. Частина "Відродження", яка орієнтується на Коломойського, також не буде голосувати. "Батьківщина", швидше за все, дасть голоси, інакше як вони будуть виглядати, якщо відмовляться підтримати перезавантаження ЦВК? Але вона точно буде голосувати не в повному складі".

Якщо депутатам не вдасться до 20 вересня зібрати конституційну більшість для припинення повноважень усіх членів виборчої комісії, парламент піде другим шляхом із заміною лише 13 членів, у яких закінчився термін повноважень.

"Головний аргумент Парубія в спробі переконати фракції і групи полягає в тому, що якщо не змінимо всю комісію, тоді підемо по другому варіанту. Але тоді шанси на те, що кандидатура якоїсь із фракцій або груп може не набрати потрібної кількості голосів для потрапляння в ЦВК, набагато вище", - пояснює одне з джерел у керівництві БПП. А проте він не виключає, що Рада зможе призначити тільки сім або вісім членів Центрвиборчкому.