Вибори-2012 в Україні: Держдеп США висловив стурбованість виборами у ВР
Держдепартамент США заявив про стурбованість тим, як були проведені парламентські вибори в Україні. У заяві, зробленій представником Держдепартаменту Марком Тонером в понеділок 29 жовтня, говориться, що недільні парламентські вибори в Україні "були кроком назад від того прогресу, який спостерігався в ході попередніх парламентських виборів і виборів Президента в 2010 році, що ознаменували важливий крок, зроблений Україною у напрямку до демократії". Про це повідомляє "Голос Америки".
"Ми розділяємо неспокій, озвучений в сьогоднішньому попередньому звіті Бюро по демократичних інститутах і правах людини ОБСЄ, Парламентської асамблеї Ради Європи, Європейського парламенту і Парламентської асамблеї НАТО", - відзначив Тонер.
Представник Держдепартаменту повідомив, що стурбованість в даному контексті, зокрема, викликають "використання урядових ресурсів для того, щоб підтримати близьких владі кандидатів, втручання в можливість ЗМІ діставати доступ до інформації і переслідування опозиційних кандидатів".
Читайте також: Підрахунок голосів на виборах-2012 - за підсумками обробки 86,83% бюлетенів, ПР набирає 31,85%, "Батьківщина" - 24,20% голосів
"Незважаючи на те, що день виборів пройшов в цілому мирно, - продовжив Марк Тонер, - і за процесом стежила велика кількість місцевих і міжнародних спостерігачів, ми стурбовані повідомленнями про підтасовування і фальсифікації в ході голосування, невідповідністю попередніх даних ЦВК і паралельного підрахунку голосів, а також рішенням Центральної виборчої комісії не оприлюднювати результати з виборчих ділянок".
"Ми також хочемо повторити: ми глибоко стурбовані політично мотивованими вироками опозиційним лідерам, включаючи колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко, які не дали їм можливості взяти участь в минулих виборах", - заявив Тонер.
Напередодні, голова місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) Вальбурга Хабсбург Дуглас назвала підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні непрозорим. "Зловживання владою, велика роль грошей на цих виборах свідчить про те, що демократичний прогрес почав згортатися", - заявила Дуглас.
Крім того, в ОБСЄ відзначили, що суди не забезпечили належної реакції на численні порушення на виборах.
Читайте також: Підсумки виборів-2012: у МВС зареєстровано 584 повідомлення про порушення
У попередньому звіті ОБСЄ зазначено низку проблем згортання демократичних процесів, зокрема, головна з них - непрозорий підрахунок голосів. "Ми стверджуємо, що виборці могли обирати з різних політичних сил. День голосування в цілому пройшов спокійно... Але процес встановлення результатів виборів оцінюється негативно через недостатню прозорість", - наголосила глава місії ОБСЄ.
Додамо також, що ПАРЄ негативно оцінює проведення виборів у ВР. Як заявив глава делегації спостерігачів ПАРЄ Андреас Кросс, парламентські вибори не привели до реалізації демократичного потенціалу українського суспільства. "Український народ заслуговує на краще, ніж таке", - сказав Крос. За його словами, попередня оцінка виборів показує "відсутність рівного доступу різних політичних сил до ЗМІ, відсутність рівних можливостей для проведення виборів, що в результаті і призвело до такого результату".
Парламентські вибори 2012 р. в Україні розчарували Парламентську асамблею НАТО. Як заявив глава її делегації Ассен Агов, "сподіваємося, що наше розчарування спонукає новий парламент забезпечити необхідні законодавчі зміни для забезпечення демократії". Зокрема, Агов висловив стурбованість непрозорим процесом підрахунку голосів: "Але ми заявляємо, що в перспективі ми будемо співпрацювати в рамках нового парламенту України для запобігання цим негативним проявам".
Нагадаємо, оцінку результатів виборів-2012 в Україні на прозорість і демократичність можна буде давати лише після завершення процедури підрахунку голосів, заявив посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінські. При цьому він зазначив, що міжнародні спостерігачі зафіксували багато порушень на виборах в Україні.
Читайте також: Парламентські вибори в Україні не відповідали всім стандартам проведення демократичних виборів, - СКУ
У той же час голова КВУ Олександр Черненко зазначив, що велика кількість порушень на виборах стає нормою для України. Найбільш проблемними у плані порушень експерт назвав Київську, Одеську, Черкаську області та місто Київ. Пізніше у КВУ рекомендували знизити граничну кількість виборців на виборчих дільницях.
Як повідомлялося, ЦВК не вважає порушення, зафіксовані під час голосування, істотними. При цьому визнає, що в ході передвиборчої агітації мажоритарників було багато порушень. Також у ЦВК зазначили, що невелика кількість скарг є результатом використання системи відеоспостереження.
Нагадаємо, 28 жовтня, в Україні відбулися вибори народних депутатів VII скликання. Вперше з 2002 р. парламентські вибори відбулися за змішаною системою - 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Загалом у бюлетені була представлена 21 партія, другий бюлетень складався з прізвищ кандидатів-мажоритарників.
Офіційні результати виборів-2012 будуть опубліковані після підрахунку документів з окружних комісій.
Своє перше засідання нового скликання Верховної Ради України проведе 17 грудня 2012 р.