ua en ru

Результати виборів-2012 в Україні можна буде оцінювати після підрахунку голосів, - посол ЄС

Автор: RBC.UA
Оцінку результатів виборів-2012 в Україні на прозорість та демократичність можна буде робити лише після завершення процедури підрахунку голосів. Про це заявив посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінські.

Оцінку результатів виборів-2012 в Україні на прозорість та демократичність можна буде робити лише після завершення процедури підрахунку голосів. Про це заявив в інтерв'ю ВВС Україна посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінські, який після закінчення голосування відвідує штаби політсил, що за даними екзит-полів пройшли до парламенту.

"Ми повинні почекати. Вибори ще не закінчились. Поки що у нас закінчився день голосування, а зараз почнеться підрахунок голосів. Ми повинні подивитися, чи цей процес буде настільки прозорим і настільки добре проведеним, щоб можна було визнати, що результат голосування віддзеркалює те, що люди, які кидали свої бюлетені до урн, хотіли виразити. Поки що видно - в тому числі з заяв різних політичних лідерів, серед яких пан Яценюк, з яким я тільки що розмовляв, - що в цій країні функціонує демократія. Я думаю, що це дуже важливо визнати як політичний факт", - відзначив він.

Підсумки виборів 2012: за результатами екзит-полів у парламент проходять 5 партій

В той же час, за словами Томбінські, є багато речей, які потрібно виправляти. Зокрема, як відзначив посол, мова йде про функціонування виборчих комісій, організацію виборів-2012 у цілому та підготовку структур, відповідальних за проведення виборів в Україні. "Думаю, що буде дуже важливим, як Центральна виборча комісія реагуватиме на всі заяви про виборчі порушення, бо саме це покаже, чи інститути, відповідальні за проведення виборів, є інститутами демократичної держави. Є дуже багато порушень, зафіксованих міжнародними спостережними місіями, і це треба помітити", - вважає посол ЄС.

Він також відзначив, що лише після розгляду порушень ЦВК, усі політичні спостерігачі повинні будуть оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на остаточний результат виборів.

Читайте також: Перші заяви опозиційних партій за результатами голосування

Ян Томбінські також повідомив, що має намір відвідати штаби всіх політсил, що за даними екзот-полів пройшли до ВР. "Ми підемо до всіх, хто пройшов, бо для нас важливо, з ким ми матимемо справу як з партнерами у новому парламенті України. Якщо вибори були демократичними, то всі учасники цього процесу є однаково важливими", - заявив він.

В свою чергу, голова делегації спостерігачів Європарламенту на виборах в Україні Павел Коваль заявляє, що цьогорічні вибори можуть стати новим імпульсом для поглиблення відносин між Україною та ЄС - у разі формування нормальної співпраці між провладними та опозиційними фракціями. Про це повідомляє радіо "Свобода".

Читайте також: Перші заяви провладних політсил за результатами виборів-2012 в Україні

За словами євродепутата, злагоджена співпраця може стати сигналом для Євросоюзу щодо поступу України на шляху демократії. "Особисто я розглядаю Україну як нормальну європейську державу. Вибори в Україні я розглядаю не у порівнянні з виборами у Казахстані чи будь-якій іншій країні СНД, а у порівнянні з виборами у моїй рідній Польщі", - сказав він.

Павел Коваль також розповів, що 29 жовтня місія спостерігачів від Європарламенту та низка міжнародних організацій планують оприлюднити спільний офіційний звіт щодо перебігу виборів в Україні.

Між тим, член британського парламенту, який входить в місію спостерігачів за виборами-2012 в Україні від Британії Віттінгдейл Джон Фласбі Лоуренс заявив, що спостерігачам з Англії сподобалися вибори до Верховної Ради. "Процедура, яку я тут побачив, нагадує процедури в Росії, і я повністю задоволений тим, що відбувається в Україні", - сказав Віттінгдейл.

Президент міжнародної організації ICES Олександр Цінкер повідомив, що навряд чи якийсь спостерігач знайшов таку кількість порушень, щоб анулювати вибори. "Ми професійно спостерігаємо за виборами 8 років. Звичайно, завжди є зауваження і проблеми. Були побоювання, що в день виборів буде багато складнощів, але їх не було. Зате у нас є зауваження по законодавству в сфері створення передвиборних комісій. Занадто легко кандидати по мажоритарною системою могли пропонувати свою кандидатуру - і так само раптово її знімати ", - заявив Цінкер.

Сьогодні в Україні відбулися вибори народних депутатів VII скликання. Вперше з 2002 р. парламентські вибори пройшли за змішаною системою - 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Всього в бюлетені була представлена 21 партія, другий бюлетень складався з прізвищ кандидатів-мажоритарників.

Станом на 16:00 середня явка на виборчих дільницях становила 45,48%. Найвища явка поки зафіксована у Волинській обл. - 52,58%, найменша в Одеській - 38,42%.

Офіційні результати виборів-2012 будуть опубліковані після підрахунку документів з окружних комісій. Попередні дані голосування очікуються в ніч на 29 жовтня.

Своє перше засідання нового скликання Верховної Ради України проведе 17 грудня 2012 р.