ua en ru

Вибори-2012: західні спостерігачі негативно оцінили проведення виборчої кампанії в Україні

Автор: RBC.UA
Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) вважає підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні непрозорим. Про це на прес-конференції заявила голова місії ОБСЄ Вальбурга Хабсбург Дуглас, передає кореспондент РБК-Україна.

Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) вважає підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні непрозорим. Про це на прес-конференції заявила голова місії ОБСЄ Вальбурга Хабсбург Дуглас, передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: Підсумки виборів-2012: у МВС зареєстровано 584 повідомлення про порушення

"Зловживання владою, велика роль грошей на цих виборах свідчить про те, що демократичний прогрес почав згортатися", - заявила Дуглас.

У попередньому звіті ОБСЄ зазначено низку проблем згортання демократичних процесів, зокрема, головна з них - непрозорий підрахунок голосів. "Ми стверджуємо, що виборці могли обирати з різних політичних сил. День голосування в цілому пройшов спокійно... Але процес встановлення результатів виборів оцінюється негативно через недостатню прозорість", - наголосила глава місії ОБСЄ.

Дуглас нагадала, що Україна у 2013 році головуватиме в ОБСЄ, тому повинна стати прикладом демократії. Крім того, в ОБСЄ відзначили, що суди не забезпечили належної реакції на численні порушення на виборах.

Читайте також: Підсумки виборів-2012 в Україні: Навряд чи якийсь спостерігач знайшов таку кількість порушень, щоб анулювати вибори, - Цинкер

Додамо також, що ПАРЄ негативно оцінює проведення виборів у ВР. Як заявив глава делегації спостерігачів ПАРЄ Андреас Кросс, парламентські вибори не привели до реалізації демократичного потенціалу українського суспільства. "Український народ заслуговує на краще, ніж таке", - сказав Крос. За його словами, попередня оцінка виборів показує "відсутність рівного доступу різних політичних сил до ЗМІ, відсутність рівних можливостей для проведення виборів, що в результаті і призвело до такого результату".

Парламентські вибори 2012 р. в Україні розчарували Парламентську асамблею НАТО. Як заявив глава її делегації Ассен Агов, "сподіваємося, що наше розчарування спонукає новий парламент забезпечити необхідні законодавчі зміни для забезпечення демократії". Зокрема, Агов висловив стурбованість непрозорим процесом підрахунку голосів: "Але ми заявляємо, що в перспективі ми будемо співпрацювати в рамках нового парламенту України для запобігання цим негативним проявам".

Нагадаємо, оцінку результатів виборів-2012 в Україні на прозорість і демократичність можна буде давати лише після завершення процедури підрахунку голосів, заявив посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінські. При цьому він зазначив, що міжнародні спостерігачі зафіксували багато порушень на виборах в Україні.

Читайте також: Парламентські вибори в Україні не відповідали всім стандартам проведення демократичних виборів, - СКУ

Як повідомлялося, вибори в Україні були прозорими, відкритими, проте є ряд претензій, пов'язаних з порушеннями в регіонах. Таку думку висловив директор місії спостерігачів CIS-EMO Олексій Кочетков. При цьому член комісії зі спостереження за фінансуванням політичних партій Франції, представниця місії CIS-EMO Вероніка Руез (Франція) висловила задоволення минулими виборами, зазначивши, що всі демократичні процедури були дотримані, а електоральному процесу була забезпечена необхідна прозорість, яка, однак, має, на думку Руез, і свої негативні сторони.

"Наявність прозорих урн може порушувати принцип таємниці голосування, адже при бажанні сторонні можуть бачити, хто і як голосує", - висловила свою занепокоєність представниця CIS-EMO. Разом з тим вона зазначила, що в цілому експеримент із впровадження веб-камер на виборчих дільницях виявився успішним.

Що стосується спостерігачів місії ENEMO, то вони серед порушень на виборах в український парламент зафіксували "каруселі", розповів глава місії Пітер Навотний. "Наші спостерігачі в деяких випадках побачили "каруселі", також виборців, яких не було у списках, також були випадки, коли деякі члени комісії видавали лише один бюлетень замість двох, або зникало чорнило, ми й надалі аналізуємо звіти наших спостерігачів", - повідомив Навотний.

Читайте також: Підрахунок голосів у Росії зазвичай проходить значно швидше, - ЦВК РФ

Українські спостерігачі більш стримані в оцінці виборів. Порушення в день народного волевиявлення не мали масового і системного характеру. Про це йдеться в доповіді Комітету виборців України (КВУ).

До найбільш поширених недоліків в організації голосування варто віднести "переформатування" складу деяких комісій безпосередньо перед днем ​​голосування, низька якість списків виборців, досить розповсюджені випадки підкупу виборців, які залишилися без належного реагування правоохоронних органів і могли вплинути на результати волевиявлення в деяких одномандатних округах, відсутність на низці дільниць достатньої кількості виборчих бюлетенів, неправильне використання штампу "Вибув" для внесення змін до бюлетенів, зловживання, пов'язані з організацією голосування "на дому".

"Особливе занепокоєння викликають повідомлення про низьку якість списків виборців, підготовлених на основі даних Державного реєстру виборців, випадки масового голосування виборців за місцем їх перебування, підкупу виборців та спроби спотворення результатів виборів під час підрахунку голосів, зафіксовані на ряді виборчих дільниць", - йдеться в повідомленні КВУ.

Читайте також: Спостерігачам з Англії сподобались вибори до ВР

Порушення виборчого законодавства в ході підготовки і проведення голосування були зафіксовані в більшості регіонів України. Однак вони не мали масового і системного характеру. Більш вагомий вплив мали порушення та недоліки, які відбувалися на ранніх етапах виборчих перегонів, зокрема - при утворенні виборчих округів, формуванні виборчих комісій, здійсненні передвиборної агітації.

У той же час голова КВУ Олександр Черненко зазначив, що велика кількість порушень на виборах стає нормою для України. Найбільш проблемними у плані порушень експерт назвав Київську, Одеську, Черкаську області та місто Київ. Пізніше у КВУ рекомендували знизити граничну кількість виборців на виборчих дільницях.

Як повідомлялося, ЦВК не вважає порушення, зафіксовані під час голосування, істотними. При цьому визнає, що в ході передвиборчої агітації мажоритарників було багато порушень. Також у ЦВК зазначили, що невелика кількість скарг є результатом використання системи відеоспостереження.

Читайте також: Відеокамера зафіксувала факт вкидання бюлетенів до урни, - КВУ

Нагадаємо, вчора, 28 жовтня, в Україні відбулися вибори народних депутатів VII скликання. Вперше з 2002 р. парламентські вибори відбулися за змішаною системою - 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Загалом у бюлетені була представлена ​​21 партія, другий бюлетень складався з прізвищ кандидатів-мажоритарників.

Офіційні результати виборів-2012 будуть опубліковані після підрахунку документів з окружних комісій.

Своє перше засідання нового скликання Верховної Ради України проведе 17 грудня 2012 р.