ru ua

Україна і Shell підписали в Давосі угоду про видобуток сланцевого газу (фото)

Автор: RBC.UA
Україна і англо-голландський нафтогазовий концерн Royal Dutch Shell підписали угоду про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівському родовищі в Харківській і Донецькій областях. Підписання відбулося в Давосі у присутності Президента України Віктора Януковича і прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте.

Україна і англо-голландський нафтогазовий концерн Royal Dutch Shell підписали угоду про розподіл продукції (УРП) від видобутку сланцевого газу на Юзівському родовищі в Харківській і Донецькій областях. Підписання відбулося в Давосі у присутності Президента України Віктора Януковича і прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, повідомляє прес-служба глави держави.

Читайте також: Україна повністю забезпечить себе газом через 5 років, - Ставицький

Угоду підписали міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький і головний виконавчий директор Royal Dutch Shell Пітер Возер.

Звертаючись до прем'єр-міністра Нідерландів, Янукович зазначив, що зараз він був свідком чудової події. "Ми стали близькими людьми, майже родичами, тепер у нас є спільна відповідальність. Ми сьогодні народили нову справу", - зазначив Президент.

За словами Януковича, сьогодні прекрасний привід сказати, що відносини двох країн і компанії Shell, штаб-квартира якої знаходиться в Нідерландах, будуть тільки розвиватися. Рютте дав високу оцінку компанії Shell, зазначивши, що вона хоч і була заснована дуже давно, але підтримує новітні технології розвитку та інвестує в різних країнах у цікаві і перспективні проекти.

Україна і Shell підписали в Давосі угоду про видобуток сланцевого газу (фото)

Перед підписанням угоди в інтерв'ю пресі Президент зазначив, що ця угода є вигідною для України. "Вигідно, тому що це інвестиції, вигідно, оскільки за рахунок цих інвестицій ми будемо збільшувати власний видобуток газу, вигідно, тому що ми будемо створювати нові робочі місця, вигідно, тому що ми будемо піднімати рівень економіки і за рахунок цього будемо збільшувати дохідну частину бюджету", - сказав Янукович.

Читайте також: Shell вкладе в Юзівське родовище від 10 до 50 млрд дол

Нагадаємо, вчора Кабінет міністрів України схвалив проект угоди із Shell Exploration and Production Ukraine Investments B.V. і ТОВ "Надра Юзівська" про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки Юзівська.

Прогнозні ресурси Юзовського газового родовища оцінюються у 2-4 трильйона кубометрів газу. Це площа сланцевого газу, в якому Україна бачить альтернативу дорогому російському газу.

Управління енергетичної інформації Міненерго США (EIA) оцінює українські запаси сланцевого газу в 1,2 трильйона кубометрів, що ставить Україну на четверте місце у Європі за обсягами резервів цього типу після Польщі, Франції та Норвегії.

Україна, для якої виробництво сланцевого газу - поки лише проект, споживає близько 60 мільярдів кубометрів газу на рік, імпортуючи 40 млрд з Росії за стабільно зростаючою ціною.

Зараз Україна платить Росії близько 430 дол. за 1 тис. куб м газу, згідно з газовими угодами 2009 р.

Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявляв, що промислова розробка Юзівського родовища може за 10 років дати Україні додатково 8-10 мільярдів кубометрів газу на рік.

Читайте також: Кабмін знизив вартість спецдозволів на розробку родовищ в Україні до 1%

Як заявив сьогодні Ставицький у Давосі, співпраця з компанією Shell у видобутку сланцевого газу в найближчі п'ять років може дозволити Україні повністю забезпечувати себе газом. "За оптимістичним сценарієм компанії Shell, це близько 20 мільярдів кубічних метрів видобутку на рік, за песимістичним - не менше 7-8 мільярдів кубічних метрів на рік... Якщо ми досягнемо оптимістичного сценарію, це повністю вирішить питання дефіциту, який зараз є в нашій державі, і навіть вийдемо на профіцит", - сказав Ставицький, додавши, що на такий рівень видобутку можна вийти через п'ять років.

Україна і Shell підписали в Давосі угоду про видобуток сланцевого газу (фото)

За його словами, угода дозволить Україні залучити інвестиції в обсязі близько 10 млрд дол.

Royal Dutch Shell - найбільша за ринковою вартістю у Європі нафтова компанія. Чистий прибуток британо-голландського гіганта (що припадає на частку акціонерів материнської компанії) за 9 місяців 2012 р. знизився на 18% - до 19,9 млрд дол. проти відповідного показника річної давності на рівні 24,42 млрд дол.

Нагадаємо, у травні 2012 р. Royal Dutch Shell стала переможцем тендеру на укладання угоди про розробку та подальший видобутку газу з ущільнених пісковиків на Юзівській ділянці (Донецька і Харківська обл.), потенціал якої оцінюється в понад 4 трлн кубометрів газу. Ділянка займає близько 7,8 тис. кв. км. На етапі геологічного вивчення в рамках проекту планується залучити мінімум 1,6 млрд грн інвестицій і 30 млрд грн - на етапі промислової розробки.

Читайте також: Нетрадиційний видобуток газу в Харківській обл. принесе до державного та місцевого бюджетів не менше 150 млрд грн, - Проскуряков

Угода передбачає поетапну розвідку, розробку і видобуток вуглеводнів. Компанія Shell і ТОВ "Надра Юзівська" мають по 50% часток участі кожна. Shell буде оператором проекту, відповідальним за всі роботи в рамках угоди.

Як повідомили РБК-Україна у прес-службі Shell, УРП підписана на строк 50 років. Початковий етап геологічного вивчення передбачає отримання двохвимірних та трьохвимірних сейсмічних даних та буріння 15 свердловин на Юзівській ділянці. Вважається, що це дозволить провести ефективну розвідку та оцінку існуючих покладів вуглеводнів, зокрема, оцінку потенціалу природного газу в ущільнених пісковиках Юзівської ділянки.

Юзівський проект буде реалізований у відповідності до міжнародних стандартів охорони навколишнього середовища та соціальної відповідальності. Для цього Shell проведе комплексну оцінку потенційного впливу проекту на екологічне та соціальне середовище, а також на здоров'я населення до початку проведення робіт.