ua en ru

Україна повністю забезпечить себе газом через 5 років, - Ставицький

Автор: RBC.UA
Співпраця з компанією Shell у видобутку сланцевого газу в найближчі п'ять років може дозволити Україні повністю забезпечувати себе газом. Про це заявив в четвер, 24 січня, на форумі в Давосі міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький, передає телеканал "Росія 24".

Співпраця з компанією Shell у видобутку сланцевого газу в найближчі п'ять років може дозволити Україні повністю забезпечувати себе газом. Про це заявив в четвер, 24 січня, на форумі в Давосі міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький, передає телеканал "Росія 24".

"За оптимістичним сценарієм компанії Shell, це близько 20 мільярдів кубічних метрів видобутку в рік, за песимістичним - не менше 7-8 мільярдів кубічних метрів на рік... Якщо ми досягнемо оптимістичного сценарію, це повністю вирішить питання дефіциту, яке зараз є в нашій державі, і навіть вийдемо на профіцит", - сказав Ставицький, додавши, що на такий рівень видобутку можна вийти через п'ять років.

За його словами, угода дозволить Україні залучити інвестиції в обсязі близько 10 млрд дол.

Читайте також: Shell вкладе в Юзівське родовище від 10 до 50 млрд дол

Сьогодні в Давосі Україна підпише з англо-голландським нафтогазовим концерном Royal Dutch Shell угоду про розподіл продукції (УРП) на Юзівському родовищі сланцевого газу на сході країни. Компанія в травні минулого року перемогла у відповідному конкурсі на право розробки родовища. Запаси газу цього родовища оцінюються урядом у більш 2 трлн куб. м.

Нагадаємо, проект УРП з Shell вчора схвалив Кабмін.

Якщо з видобутком сланцевого газу на сході України вже практично все вирішено, то аналогічні програми на заході пригальмували в Івано-Франківській і Львівській облрадах. Опозиційні партії, які складають там більшість, виступають проти розробки сланців в Україні через шкоду такого виробництва для навколишнього середовища. Технологія фрекінгу, як правило, призводить до виключення великих земельних площ з ризиком незворотної втрати родючих ґрунтів, до витрат значних обсягів води (від 5 до 20 тис. кубометрів на одну свердловину), а також до забруднення водоносних горизонтів і втрати питних підземних джерел.

Читайте також: Нетрадиційний видобуток газу в Харківській обл. принесе в державний і місцевий бюджети не менше 150 млрд грн

Зазначимо, Управління енергетичної інформації Міненерго США (EIA) оцінює українські запаси сланцевого газу в 1,2 трильйона кубометрів, що ставить Україну на четверте місце в Європі за обсягами резервів цього типу після Польщі, Франції та Норвегії.

Україна, для якої виробництво сланцевого газу - поки лише проект, споживає близько 60 мільярдів кубометрів газу в рік, імпортуючи 40 млрд з Росії за стабільно зростаючою ціною.

Зараз Україна платить Росії близько 430 дол. за 1 тис. куб м газу згідно з газовими угодами 2009 р.

Читайте також: Запаси сланцевого газу в Україні оцінюються більш ніж в 7 трлн куб. м, - Азаров

Royal Dutch Shell - найбільша за ринковою вартістю в Європі нафтова компанія. Чистий прибутоу британо-голландського гіганта (що доводиться на акціонерів материнської компанії) за 9 місяців 2012 р. знизився на 18% - до 19,9 млрд дол. проти відповідного показника річної давності на рівні 24,42 млрд дол.