ua en ru

Кабмін схвалив проект угоди з Shell про розподіл продукції при розробці Юзівської площі

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України схвалив проект угоди з Shell Exploration and Production Ukraine Investments B.V. та ТОВ "Надра Юзівська" про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська.

Кабінет міністрів України схвалив проект угоди з Shell Exploration and Production Ukraine Investments B.V. та ТОВ "Надра Юзівська" про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська. Про це йдеться в розпорядженні Кабміну від 23 січня 2013 р. №23-р.

Крім того, документом було уповноважено міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького (на фото) підписати угоду, дозволивши вносити в разі потреби до її проекту зміни, що не мають принципового характеру.

Прогнозні ресурси Юзовського газового родовища оцінюються в 2-4 трильйона кубометрів газу. Це площа сланцевого газу, в якому Україна бачить альтернативу дорогому російському газу.

Читайте також: Угоду з Shell про розподіл продукції від видобутку газу на Юзівській площі підпишуть 24 січня

Нагадаємо, в п'ятницю, 18 січня 2013 року, Микола Азаров заявив, що угода з Royal Dutch Shell про спільний розподіл продукції від видобутку газу на Юзівський площі буде підписана 24 січня. "Харківський та Донецький обласні ради прийняли рішення, які дозволяють підписати угоду про спільний розподіл продукції 24 січня", - сказав Микола Азаров.

Глава уряду додав, що промислова розробка даного родовища може за 10 років дати Україні додатково 8-10 мільярдів кубічних метрів газу на рік.

Читайте також: Економічна доцільність видобутку газу на Юзівському родовищі не викликає питань

У свою чергу, в прес-службі Харківської обласної організації ВО "Свобода" заявили про намір оскаржити рішення Харківської облради щодо угоди з Shell. Зокрема, як заявив на сесії облради під час погодження проекту народний депутат від ВО "Свобода" Ігор Швайка, видобуток компанією Shell альтернативного газу методом гідророзриву з використанням хімічних речовин може призвести до забруднення водоносних горизонтів і втрати підземних питних джерел.

Депутат зазначив, що така технологія, як правило, призводить до виключення великих земельних площ з ризиком незворотною втрати родючих грунтів, а також до видалення значних об'ємів води (від 5 до 20 тис. кубометрів на одну свердловину), до забруднення водоносних горизонтів і втрати підземних питних джерел .

Читайте також: Нетрадиційний видобуток газу в Харківській обл. принесе в державний та місцевий бюджети не менше 150 млрд грн

Варто відзначити, що Азаров також заявляв, що йому прикро, що депутати Львівської та Івано-Франківської обласних рад досі не ухвалили відповідного рішення з Chevron щодо Олеської площі: "На заході України справи йдуть повільно. Більшість у Львівській та Івано-Франківській обласних радах складається з відомих політичних сил".

Міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков, під час поїздок в Харківську і Донецьку області заявив, що нетрадиційна видобуток газу в Харківській області принесе в державний та місцевий бюджети не менше 150 млрд грн прибутку.
"Початковий етап розвідки - 5 - 6 років, мінімальний обсяг інвестицій - 410 млн дол, планується 15 розвідувальних свердловин. Після цього, якщо буде комерційне відкриття і ми захистимо запаси нетрадиційних вуглеводнів, вже буде розроблятися проект розробки даних площ. Базовий сценарій компанії Shell передбачає більше 10 млрд дол, оптимістичний - більше 50 млрд дол Протягом 10 років за базовим сценарієм ми можемо наростити видобуток сланцевого газу до 10 млрд кубічних метрів в рік, а на піку видобутку років через 20 прийти до 25 мільярдам кубічних метрів. Також оптимістичний сценарій передбачає, що розробка може тривати 25 років. При цьому в усі бюджети як місцевого, так і державні, надійде не менше 150 млрд грн прибутку ", - сказав міністр.

Прогнозні ресурси Юзовського газового родовища оцінюються в 2-4 трильйона кубометрів газу. Це площа сланцевого газу, в якому Україна бачить альтернативу дорогому російському газу.

Читайте також: Shell вкладе в Юзівське родовище від 10 до 50 млрд дол

Управління енергетичної інформації Міненерго США (EIA) оцінює українські запаси сланцевого газу в 1,2 трильйона кубометрів, що ставить Україну на четверте місце в Європі за обсягами резервів цього типу після Польщі, Франції та Норвегії.

Україна, для якої виробництво сланцевого газу - поки лише проект, споживає близько 60 мільярдів кубометрів газу на рік, імпортуючи 4 млрд з Росії по стабільно зростаючою ціною.

Зараз Україна платить Росії близько 430 дол за 1 тис. куб м газу згідно газових угод 2009 р.

Royal Dutch Shell - найбільша за ринковою вартістю в Європі нафтова компанія. Чистий прібильбрітано-голландського гіганта (що припадає на частку акціонерів материнської компанії) за 9 місяців 2012 р. знизити на 18% - до 19,9 млрд дол проти відповідного показника річної давності на рівні 24,42 млрд дол.