Вимагають розливу: претенденти на пост глави "Укрспирту" мають намір приватизувати монополію
Інтрига навколо того, хто все-таки буде управляти одним з 20 найбільших держактивів - ДП "Укрспирт" досягла апогею. Постійна комісія, в яку входять чиновники Мінагрополітики та представники бізнесу, в ході відкритого голосування обрала п'ятьох кандидатів, бажаючих очолити українську спиртову галузь.
Втім, серед явних кандидатів у Мінагрополітики називають лише двох: діючого керівника держкомпанії Романа Іванюка і екс-заступник голови "Укрспирту" Анатолія Далибожика. Комусь з них доведеться реалізувати основне завдання, поставлене прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, - ліквідувати державну монополію на спирт і як можна дорожче розпродати спиртові заводи.
Втім, учасники горілчаного ринку сумніваються в тому, що комусь з відібраних кандидатів вдасться побороти корупційні схеми і провести чесну приватизацію.
Алкогольні пристрасті
Вчора Міністерство аграрної політики і продовольства повідомило, що постійна конкурсна комісія визначилася з п'ятьма кандидатами на посаду глави держпідприємства ДП "Укрспирт". Ними стали чинний в. о. керівника спиртової монополії, інвестбанкір Роман Іванюк, колишній заступник голови спиртового концерну і екс-директор Залучанского спиртзаводу Анатолій Далибожик, а також екс-голова Сумської облдержадміністрації і заступник голови концерну "Укрспирт" Ніна Гаркава.
Ще два кандидати - юрист Григорій Трипульський і в минулому аудитор і фінансовий директор низки великих компаній Ростислав Чайковський - не мають досвіду роботи в спиртовій галузі.
Спочатку на посаду голови "Укрспирту" претендувало 37 кандидатів, проте захистити свої конкурсні пропозиції зважилися лише 24 з них. Підсумкові співбесіди, а також процедура голосування вперше в історії спиртової галузі транслювалися в режимі онлайн на офіційному сайті Мінагрополітики.
До повної прозорості конкурсну комісію, в яку входять сім членів (представники профільного міністерства, великих аудиторських, рекрутингових і консалтингових компаній), зобов'язує постанова Кабміну №777 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки".
Крім того, на відкритому для публіки конкурсі наполягав і особисто прем'єр-міністр Арсеній Яценюк після того, як попередній тендер з вибору глави "Укрспирту" закінчився скандалом.
Нагадаємо, уряду довелося скасувати результати проведеного в березні аналогічного конкурсу. Тоді комісія збиралася подати на розгляд номінаційного комітету двох претендентів на посаду керівників спиртової монополії - Ніну Гаркаву і Анатолія Далибожика. Проте цей вибір викликав широкий суспільний резонанс і критичні публікації в пресі.
Основні претензії до двом кандидатам полягали в тому, що вони нібито були причетні до різного роду махінацій під час свій попередньої роботи в "Укрспирті". Зокрема, Анатолія Далибожика звинувачували в тому, що на Залучанском спиртзаводі він організував нелегальні схеми постачань сировини за цінами, що вдвічі перевищують ринкові.
А Ніна Гаркава на посаді голови облдержадміністрації нібито намагалася контролювати спиртові заводи Сумської області та організувати виробництво і збут "лівого" спирту.
Втім, деякі учасники ринку, знайомі з ситуацією, кажуть, що "в пресі спеціально підняли шум, щоб призначити на посаду Романа Іванюка". Однак підтвердити цю інформацію офіційно співрозмовники РБК-Україна відмовилися. Крім того, перед призначенням нового конкурсу Арсеній Яценюк попросив правоохоронні органи додатково перевірити всіх кандидатів на посаду глави "Укрспирту".
"Мене перевіряли різноманітні органи, і СБУ, і МВС. Була навіть створена спеціальна комісія, - розповів РБК-Україна Анатолій Далибожик. - Я пройшов всі перевірки".
"Я не знаю, чи перевіряли мене - до мене, принаймні, не зверталися, - зазначила в коментарі РБК-Україна Ніна Гаркава. - Але я надала всі документи, що свідчать про моє законослухняність і відсутність у мене судимостей. Вважаю, що те, що я знову пройшла у фінал конкурсу, і є відповіддю на питання щодо моєї порядності та рівня компетенції".
Довідка: державне Підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" зараз об'єднує 41 завод загальною потужністю понад 60 млн дал спирту на рік. Потреби України в спирті - 15 млн дал на рік. Зараз з усіх заводів працюють тільки 17. У першому півріччі ДП отримало прибуток у 103,4 млн грн, що на 14% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Прискіпатися немає до чого
Виключає можливість заангажованості та корупційні наміри вибраних вчора кандидатів і один з членів постійної конкурсної комісії, радник міністра агрополітики Олексій Зубрицький. Зокрема, він запевнив РБК-Україна в тому, що конкурсанти не тільки представили докази своєї несудимість, але і пройшли серйозну перевірку за новою методикою MIDOT.
"Конкурсанти пройшли тести ізраїльського розробника. За моєю інформацією, ними користується при відборі кадрів топ-менеджмент великих фінансових і промислових українських компаній, - пояснив Олексій Зубрицький. - На відміну від поліграфа, який вводить людину в певний стрес, нова методика дозволяє не просто з'ясувати рівень правдивості кандидата при відповіді на питання, але і оцінити його з етичної сторони. Умовно кажучи, тести дозволять відповісти на запитання, чи пішли б ви з людиною в розвідку, чи ні".
Член комісії також зазначив, що ці тести дозволяють визначити схильність людини до брехні, здатності брати хабарі і брати участь у корупційних схемах.
"Всі п'ять кандидатів пройшли перевірку", - уточнив Олексій Зубрицький.
За інформацією РБК-Україна, практично всі відібрані кандидати отримали оцінку "рекомендований", і лише один - "рекомендований, але потрібні уточнення".
При цьому в розмовах з кореспондентом РБК-Україна всі без винятку фіналісти підтвердили, що вони вірять у відкритість і чесність конкурсу, який, на їх думку, відбувається максимально прозоро - з онлайн-трансляціями і публічними дебатами всіх кандидатів. Примітно, що кожен фіналіст впевнений - саме він стане головою "Укрспирту".
Вибирати одного з п'ятьох через тиждень буде номінаційний комітет, склад якого регламентується нормативними документами і затверджено урядом. До нього увійдуть п'ять міністрів: агрополітики Олексій Павлено, економіки і торгівлі Айварас Абромавічус, фінансів Наталія Яресько, енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин та інфраструктури Андрій Пивоварський. Також до складу комітету увійдуть п'ять експертів - відомі фінансисти, глави представництв міжнародних фінансових установ в Україні.
Втім, Олексій Зубрицький зазначає, що право голосу матимуть лише члени уряду - експерти можуть лише рекомендувати. Такий підхід подобається далеко не всім кандидатам.
"Тобто, незалежні члени фактично є весільними генералами, які своєю присутністю освячують перед громадськістю рішення комітету, не маючи на нього реальних важелів впливу", - написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook Ростислав Чайковський.
#Укрспирт #конкурс #сезон2 #фіналОтже, я у фіналі. Ейфорія пройшла, потрібно працювати далі. Попереду залишився ще...
Posted by Ростислав Чайківський on 10 вересня 2015 р.
"Нам теж це не подобається, але це вимоги положень законодавства до роботи номінаційного комітету", - зізнався РБК-Україна один з членів конкурсної комісії, не ризикнув назвати своє ім'я.
Приватизацією єдиною
За словами представника конкурсної комісії Олексія Зубрицького, одним з основних критеріїв відбору фіналістів була наявність компетентної стратегії розвитку спиртової галузі та її демонополізації.
"Всі п'ять фіналістів були обрані, оскільки на відміну від багатьох, що копіювали розумні думки з інтернету, їм вдалося представити стратегію, - повідомив він РБК-Україна. - Категорично не голосували за тих, хто пропонував посилення монополії, оскільки все це не тільки веде до зростання тінізації спиртової галузі, але і сприяє руйнуванню принципів роботи алкогольного ринку".
За його словами, також комісія відразу "відсіяла" близько 15 кандидатів, які продемонстрували некомпетентність. Ставка була зроблена на професіоналізм кандидатів, нестандартність мислення, економічні розрахунки, знання законодавства.
"Наприклад, Григорій Трипульський, як юрист, зможе швидко підготувати підприємство до приватизації з урахуванням всіх юридичних аспектів. Роман Іванюк вже продемонстрував, як в. о. голови, позитивні результати роботи, розрахувався з боргами і вивів "Укрспирт" в прибуток. Це дуже непоганий показник порівняно з минулим роком", - зазначив Олексій Зубрицький.
Ніна Гаркава та Анатолій Далибожик, за його словами, люди, які мають досвід роботи в галузі і серйозну базу знань. А Ростислав Чайковський запропонував "абсолютно нестандартну" стратегію розвитку, підкріпивши її серйозними розрахунками.
"Всі вони гідні кандидати, і номинационному комітету буде з кого обирати нового керівника", - запевнив Олексій Зубрицький.
При цьому член комісії уточнив, що більшість голосів - усі сім - конкурсна комісія віддала за конкурсні пропозиції Анатолія Далибожика і Ростислава Чайковського. Інші три фіналіста набрали по п'ять голосів. У той же час Зубрицький підкреслив, що кандидати знаходяться не в рівних умовах.
"В конкурсній комісії розуміють, що у Романа Іванюка є деяка перевага. Він вже з грудня керує спиртовою галуззю, досяг певних результатів, тобто - показав себе у справі. Природно, що інші претенденти такої можливості не мають, але ми думаємо, що і номінаційний комітет це врахує", - зазначив Олексій Зубрицький.
Разом з тим джерело РБК-Україна в Мінагрополітики розповів, що явних кандидатів на посаду глави "Укрспирту" всього два - Анатолій Далибожик і Роман Іванюк.
"Це не означає, що їм віддається перевага, але, швидше за все, остаточно вибирати будуть з них двох, - уточнив співрозмовник - При цьому, об'єктивно, у Далибожика були кращі конкурсні пропозиції".
Позиції сторін
Стратегії подальшого розвитку "Укрспирту" Романа Іванюка та Анатолія Далибожика справді схожі. Обидві вони орієнтовані на поділ активів держпідприємства на кластери і продаж їх на відкритому конкурсі.
Зокрема, за версією Іванюка, необхідно сформувати філії "Укрспирту" по виробництву харчового спирту, технічного етанолу, біоетанолу.
"Кожен з кластерів буде сформований приблизно однаковим. Приблизно, в них буде по одному суперзаводу, підприємству з непоганими показниками, заводу середнього рівня і по два "поганих", якщо можна так сказати. Тобто, кожен кластер буде являти собою деякий мікс, щоб на конкурсі не було боротьби лише за один з них, де зібрані найкращі підприємства", - повідомив Роман Іванюк в інтерв'ю РБК-Україна.
Його стратегія передбачає також виведення спиртової технічної продукції на зовнішні ринки, продаж ліцензій в подальшому на виробництво біоетанолу, а також на формування внутрішнього ринку українських хімічних рідин із вмістом спирту.
При цьому чинний глава "Укрспирту" вважає, що продати активи держмонополії можна за 300 млн дол.
У той же час, на думку Анатолія Далибожика, кластерів, що об'єднують заводи для приватизації, може бути більше - до 14.
"Вважаю, що варто розглядати продаж "Укрспирту" з урахуванням незадіяних потужностей. В їх покупці будуть зацікавлені аграрії, які зможуть їх модернізувати і налагодити виробництво біоетанолу. Ринок збуту є - ЄС", - розповів він РБК-Україна.
На думку Далибожика, на експорт, можна відразу перевести чотири великих заводи: Немирівський, Марилівський, Львівський і Красносвободской. Так як через їхнє логістичне розташування собівартість продукції буде конкурентною на європейських ринках.
"Я бачу себе на чолі "Укрспирту" - у мене є досвід і за мною не стоїть ні одного "ляльковода" з криміналітету, - у свою чергу заявила РБК-Україна Ніна Гаркава. - Вважаю, що приватизація - найважливіший крок для демонополізації галузі, але її навряд чи може провести чинне керівництво".
"У мене - свіжий погляд на розвиток галузі", - запевнив РБК-Україна Ростислав Чайковський.
Основною своєю місією кандидат бачить боротьбу з корупцією та виведення ринку спирту з тіні.
"Я вважаю, що біоетанол в Україні поки не має майбутнього. Замість завідомо корупційної схеми з його виробництва, я пропоную запровадити електронну маркування спиртової та горілчаної продукції. Однак розумію, що ця ідея може не сподобатися горілчаникам", - зазначив Чайковський.
У свою чергу, Григорій Трипульський має намір запропонувати приватизацію всіх активів "Укрспирту" однією приватною компанією.
"Думаю, продаж кільком учасникам ринку зараз не буде ефективним, в той же час спиртова галузь потребує інвестицій. Тому я пропоную на 5-7 років встановити приватну монополію, а потім почати продаж ліцензій на виробництво спирту всім бажаючим", - зазначив кандидат.
Він також підкреслив, що може в найкоротші терміни підготувати держпідприємство до продажу.
Торги вже почалися
Незважаючи на відкритість та прозорість, учасники алкогольного ринку не вірять у чесність вибору комісії, і вважають, що явні претенденти на посаду керівника галузі - лобісти кримінальних структур. При цьому, жоден з учасників ринку не погодився підтвердити свої слова офіційно.
Оцінити роботу "Укрспирту" представники бізнесу також погодилися виключно анонімно. Причому, відразу декілька учасників ринку повідомило РБК-Україна, що у них "серйозні проблеми зі спиртовими заводами".
"Нас постійно змушують купувати спирт у різних заводів. Ті підприємства, які то працюють, то стоять, - втрачають у якості продукції. Це пов'язано з фільтрацією, очищенням, роботою бродильних цехів. Зараз хімічний склад спирту відповідає нормам, але його органолептика сильно погіршилася. Це, відповідно, позначається на органолептичних властивостях горілчаної продукції", - розповів виданню один з менеджерів горілчаної компанії.
Інший гравець ринку повідомив, що не вірить у прозорість приватизації.
"Багато хто з нас вже не хоче купувати спиртові заводи. Напевно на продаж будуть виставлені неліквідні підприємства, які фактично являють собою купу металобрухту. А хороші заводи буде "кришувати" криминаллитет", - поскаржився виробник горілки.
Втім, в МінАП впевнені, що таким чином ринок намагається вплинути на вартість спиртових активів.
"Горілчані компанії розуміють, що їм доведеться розщедритися на покупку заводів, оскільки державі вигідно продати дорого. Тому вони розповідають, які ми погані, тим самим вже починаючи явний торг за вартість, - зазначив чиновник відомства, також побажав не називати своє ім'я. - Разом з тим, їх можна зрозуміти - компаніям вже багато років обіцяють вивести ринок із тіні і виставити заводи на приватизацію".