ua en ru

Павло Лазаренко виходить на волю із в'язниці у США

Автор: RBC.UA
Сьогодні, 1 листопада, екс-прем'єр-міністр України Павло Лазаренко (з травня 1996 р. по липень 1997 р.) виходить з американської в'язниці. Юридичні процедури, пов'язані з виходом Лазаренка, триватимуть ще довго, проте будуть проведені вже в іншому місці та юрисдикції.

Сьогодні, 1 листопада, екс-прем'єр-міністр України Павло Лазаренко (з травня 1996 р. по липень 1997 р.) виходить з американської в'язниці.

Читайте також: Суд призупинив розгляд апеляції у справі відшкодування Кабміном боргів ЄЕСУ

Як стало відомо від джерел у партії "Громада", юридичні процедури, пов'язані з виходом Лазаренка, триватимуть ще довго, проте будуть проведені вже в іншому місці та юрисдикції.

За деякою інформацією, екс-прем'єр буде перебувати під юрисдикцією суду Північного округу Каліфорнії. Також повідомляється, що в м. Сан-Франциско (штат Каліфорнія) живе друга дружина Лазаренка Оксана Цикова разом з дітьми.

Зазначимо, що сам факт виходу Лазаренка з в'язниці не означає, що екс-прем'єр відразу зможе вільно пересуватися. Додамо, що Лазаренко після виходу з установи пенітенціарної системи буде обмежений у контактах до тих пір, поки не будуть завершені деякі юридичні процедури, передбачені законодавством США. Про терміни залагодження правових формальностей наразі не повідомляється.

Нагадаємо, 14 вересня ц.р. повідомлялося, що Лазаренка перевели до в'язниці з низьким режимом безпеки для підготовки до виходу. Інформація про це була розміщена на сайті Федерального бюро в'язниць США. Із в'язнем працювали психологи, які повинні повернути людину, котра тривалий час знаходиться в камері, до нормального суспільства.

Читайте також: МЗС: США не буде відмовляти у візах українським чиновникам

Як повідомлялося, Центральна виборча комісія (ЦВК) 10 серпня відмовилася зареєструвати кандидата в народні депутати України від партії "Громада" Павла Лазаренка по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу. ЦВК виявила обставини в документах кандидата Лазаренка, які не дозволяють кандидату бути зареєстрованим.

Нагадаємо, раніше ЦВК затвердила партійний список партії "Громада", але без кандидата Павла Лазаренка. Про бажання Лазаренка брати участь у виборчій кампанії з виборів народних депутатів стало відомо на початку серпня.

Нагадаємо, Лазаренко очолив уряд України в 1996 р., через рік тодішній Президент України Леонід Кучма відправив його у відставку. Після цього Лазаренко перейшов в опозицію, а його партія "Громада" пройшла в парламент на виборах 1998 р. Через рік екс-прем'єра України затримали в аеропорту Нью-Йорка за підозрою в нелегальному проникненні у США. Пізніше йому висунули звинувачення у фінансових махінаціях. Незважаючи на тюремне ув'язнення, в березні 2006 р. на українських місцевих виборах Лазаренко був заочно обраний до Дніпропетровської обласної ради від своєї партії. У дострокових парламентських виборах 2007 р. партія "Громада" не змогла взяти участь, оскільки ЦВК не зареєструвала Лазаренка кандидатом у депутати.

Читайте також: Мельниченко готовий давати свідчення у справі Щербаня (фото)

З одіозною фігурою Лазаренка пов'язують ім'я ще одного екс-прем'єра України, який за іронією долі також знаходиться зараз за гратами - Юлії Тимошенко. У далеких 90-х вона працювала помічником Лазаренка, і багато хто пов'язує успіх її компанії "Єдині енергетичні системи України" (ЄЕСУ) близькістю до Лазаренка. Зараз тривають судові слухання і кримінальне розслідування ще однієї справи проти Тимошенко, в рамках якої вона обвинувачується в тому, що, будучи президентом і фактичним власником корпорації ЄЕСУ, за попередньою змовою з колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком вчинила замах на розтрату коштів державного бюджету України в особливо великих розмірах шляхом покладання на Кабінет міністрів зобов'язань корпорації ЄЕСУ перед Міністерством оборони Росії на суму 405,5 млн дол. і організувала ухилення від сплати податків на суму майже 10,7 млн ​​грн.

Крім того, 18 червня ц.р. перший заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін заявив, що у прокуратури є достатньо доказів того, що екс-прем'єр-міністри України Юлія Тимошенко і Павло Лазаренко причетні до вбивства нардепа Євгена Щербаня. Парламент відмовився створити тимчасову слідчу комісію для розслідування вбивства Щербаня.

Нинішня влада в Україні публічно звинувачує Тимошенко у співучасті у фінансових махінаціях Лазаренка. Зокрема, прем'єр-міністр Микола Азаров демонстрував в ефірі німецького ТБ копію рішення американського суду у справі Лазаренка, в якому Тимошенко "визнана співучасницею екс-прем'єр-міністра". При цьому американський прокурор у справі Лазаренка Марта Берш заявляла, що Тимошенко не звинувачується у цій справі.

Павло Лазаренко народився 23 січня 1953 р. в селі Карпівка Дніпропетровської області в сім'ї колгоспників. У 1978 р. закінчив Дніпропетровський сільськогосподарський інститут. Депутат Верховної Ради України 1-го, 2-го і 3-го скликання (1999-2002 рр.).

Читайте також: Хорошковський стверджує, що в держбюджеті немає коштів на виплату боргу ЄЕСУ

З березня 1992 р. представляв Президента України у Дніпропетровській області. У 1994 р. знову обраний народним депутатом України, а в червні того ж року обраний головою Дніпропетровської обласної ради. З вересня 1995 р. Лазаренко обіймав посаду першого віце-прем'єр-міністра, а з травня 1996 р. по липень 1997 р. - прем'єр-міністра України. 4 серпня 1997 р. Лазаренко очолив депутатську фракцію "Єдність" у Верховній Раді України. У вересні 1997 року обраний головою Всеукраїнського об'єднання "Громада".

14 вересня 1998 р. Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти Лазаренка за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах. Правосуддя Швейцарії засудило Лазаренка до ув'язнення за відмивання грошей у банках Швейцарії.

17 лютого 1999 р. Верховна Рада прийняла рішення про зняття депутатської недоторканності з Лазаренка. За тиждень до цього він виїхав з України до США, де після затримання просив про політичний притулок.

Як повідомлялося, поки Лазаренко відбував тюремний термін, його особняк у Каліфорнії пограбували підлітки.

Згідно з рейтингом найбільших корупціонерів світу, складеним у 2008 р. Світовим банком за спільною програмою з ООН "Повернення викрадених активів", Павло Лазаренко увійшов у десятку найбільш корумпованих державних діячів світу.