Стокгольмський арбітраж задовольнив ключові вимоги "Нафтогазу" в суперечці з "Газпром" за контрактом купівлі-продажу російського газу.
Після трьох з половиною років судових спорів між російським "Газпромом" і НАК "Нафтогазом" Стокгольмський арбітражний суд задовольнив всі ключові вимоги української компанії за контрактом про постачання газу. Таким чином, НАКу вдалося домогтися скасування умови про обов'язкову оплату законтрактованих обсягів, незалежно від фактичної покупки ("бери або плати"), знизити на 47 млрд кубометрів обов'язковий обсяг закупівлі газу і довести несправедливість ціни 485 доларів за тисячу кубометрів, на якій наполягав "Газпром". Але, незважаючи на це, НАКу, за рішенням трибуналу доведеться виплатити "Газпрому" до 2 млрд доларів за газ, отриманий у 2013 і 2014 роках. Втім, за інформацією РБК-Україна, необхідність цих виплат може відпасти вже в лютому 2018 року, коли шведський арбітраж прийме ключове для України рішення щодо транзитного спору між НАКом і "Газпромом". Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
Сьогодні, 22 грудня, Трибунал при Арбітражному інституті Торговельної палати Стокгольма виніс рішення по спору НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" десятирічного контракту купівлі-продажу російського газу від 19 січня 2009 року. ""Нафтогаз" виграв арбітраж проти "Газпрому" за контрактом на постачання газу по всіх спірних питань", - заявив НАК "Нафтогаз України". Таких ключових суперечливих пунктів - три. Вони стосуються контрактних ціни газу та обсягів постачання, а також зобов'язання України оплачувати певну частину законтрактованих обсягів, більш відомого як умова "бери або плати" (take-or-pay).
Нагадаємо, арбітражний спір між українською і російською газовими компаніями почався 16 червня 2014 року. В цей день сторони обмінялися зустрічними позовами. Першим заявив про наміри судитися з НАК "Нафтогаз України" голова правління "Газпрому" Олексій Міллер, звинувативши українську компанію в тому, що вона не обирала весь законтрактований газ. Тоді "недобір" за версією Міллера становив майже 29,5 млрд кубометрів за умовою "бери або плати". Законтрактовані обсяги в 2009 році становили 40 млрд кубометрів. З 2010 року Україна повинна була купувати в РФ 52 млрд кубометрів. Причому не важливо, чи потрібен нам газ в таких об'ємах чи ні, Україна повинна була платити.
НАК "Нафтогаз" виклик російської сторони прийняв. Українська компанія зажадала в арбітражі від "Газпрому" скасування умови "бери або плати", ретроактивного (дію зворотної сили) перегляду ціни, що була закріплена контрактом від 2009 року, наполягала на відшкодуванні усіх переплат, здійснених Україною з травня 2011 року, а також на скасування пункту контракту, що забороняє продаж газу за межами країни (реекспорт)
Початковий обсяг позовних вимог "Газпрому" становив 4,5 млрд доларів, "за поставлений російський газ у листопаді-грудні 2013 року та в квітні-травні 2014 року". 16 червня, у день подачі позову, "Газпром", посилаючись на положення контракту з Україною, запровадив для "Нафтогазу" передоплату на постачання газу. НАК тоді відповів позовом в арбітраж на суму 6 млрд доларів, вимагаючи не тільки встановлення ринкової ціни на російське паливо, але відшкодування Україні переплати за газ, що російський монополіст поставляв в країну з 2010 року.
Цей спір вважається одним із самих великих сум позовних претензій і процесуально складних з усіх справ, які розглядалися до цього в міжнародних арбітражах. Рішення трибуналу не підлягають розголошенню, обов'язкові до виконання і оскаржити їх можна лише процедурно, але не по суті. За інформацією РБК-Україна, у сторін буде для виконання рішення як мінімум 30 календарних днів з моменту вступу його в силу.
На фінішну пряму арбітражний спір Нак і "Газпрому" вийшов лише в кінці вересня 2016 року, коли трибунал перейшов до слухань у справі. Перше принципове проміжне рішення Стокгольмський суд ухвалив 31 травня 2017 року. До цього моменту сума позовних претензій з боку "Газпрому" за постачання газу становила понад 47 млрд доларів, а "Нафтогаз України" – 18 млрд доларів. Це рішення було вкрай важливим для України, оскільки тоді арбітраж визнав, що умова "бери або плати" не буде враховуватися при розрахунку між сторонами, заборону реекспорту газу було визнано несправедливим, а розрахунки по ціновій формулі повинні бути переглянуті з 2014 року.
Важливо розуміти, що після проміжного рішення в травні, сума компенсації, на яку може претендувати НАК "Нафтогаз України" скоротилася. Спочатку українська компанія розраховувала, що після перегляду формули з прив'язкою розрахунків до європейських ринковим показникам, сума відшкодування становитиме 14,1 млрд доларів. Але ця цифра була розрахована з урахуванням перегляду ціни з травня 2011 року по жовтень 2015 року. Як відомо, з 25 листопада 2015 року і до сьогоднішнього дня Україна не закуповує російський газ. Однак арбітраж прийняв рішення про перегляд формули з квітня 2014 року.
В остаточному рішенні трибуналу, про який 22 грудня повідомив НАК "Нафтогаз України" говориться, що "Стокгольм повністю відхилив вимоги "Газпрому" за положенням "бери або плати" на суму 56 мільярдів доларів" за весь період дії контракту - з 2009 року по 2017 рік.
Але умова про купівлю обов'язкового об'єму газу за принципом "бери або плати" буде діяти до кінця контракту. Щоправда "Нафтогаз" домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів закупівлі російського газу "більш, ніж в 10 разів, у відповідності з фактичними потребами в імпорті палива", повідомила українська газова компанія. Це означає, що замість обов'язкових 52 млрд кубометрів газу, які українська сторона повинна була щорічно купувати у "Газпрому", контрактний обсяг знижений до 5 млрд кубометрів.
І ключовим рішенням став перегляд ціни на російський газ для України. Зокрема, трибунал визнав правомірність прив'язки розрахунку вартості газу до ринкової ціни, а не до вартості нафтопродуктів. Тому ціна газу, отриманого від "Газпрому" у другому кварталі 2014 року, зменшена на 27% - з 485 доларів за тис. кубометр, на яких наполягав російський монополіст – до 352 доларів за тис. кубометрів. "Завдяки перегляду контрактної ціни "Нафтогаз" заощадив 1,8 млрд доларів на закупівлю газу, купленого в 2014-2015 роках. Арбітражний суд визнав недійсними кабальні положення контракту і привів його у відповідність з ринковими європейськими стандартами", - заявив "Нафтогаз". За оцінками української компанії, загальний позитивний ефект рішень арбітражу" становив 75 млрд доларів за весь термін дії контракту з російським монополістом.
Цінової питання – одне з найбільш проблемних в цьому судовому спорі. Для України принципово важливо змусити "Газпром" дотримуватися при формуванні ціни котирувань на європейських хабах. В ідеалі формула, яку Україна вважає справедливою у відносинах з "Газпромом", - "хаб мінус транспорт". Це дало б змогу країні купувати газ за спотовими цінами на європейських хабах за вирахуванням витрат на його транспортування. У результаті, ціна на російський газ, за прогнозами аналітиків, для України буде нижчою європейської реверсної ціни.
Втім, за час арбітражного розгляду, сторони робили спроби домовитися про справедливою ціною самостійно. Зокрема, після проміжного рішення в травні, Стокгольмський трибунал зажадав від сторін проведення переговорів по ціні на газ. Але вже на початку вересня голова правління "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що переговори з "Газпромом" завершилися безрезультатно, і тепер формула буде визначатися рішенням арбітражу.
Після того, як з другого кварталу 2014 року перестала діяти ціна російського газу в 268,5 доларів за тис. кубометрів, встановлена ще в кінці 2013 року, українська та російська газові компанії не змогли домовитися по сумі оплати за газ у листопаді-грудні 2013 і в квітні-травні 2014 року. "Газпром" порахував суму боргу української сторони за весь період по максимуму – до 485 доларів за тис. кубометрів. "Нафтогаз" погодився оплатити отримані обсяги за старою ціною (268,5 доларів за тис. кубометрів). В результаті спірної залишилася так звана "різниця" в 2,2 млрд доларів. Доля цього боргу української сторони повинна бути прописана в рішенні трибуналу. Оскільки воно не є публічним, "Нафтогаз" не розголошує рішення арбітрів по цьому пункту.
Але в підсумку трибунал не визнав справедливою ні ціну Наку, ні ціну "Газпрому", а прописав у вирішенні 352 долара за тис. кубометрів. За інформацією РБК-Україна, з урахуванням штрафів і пені, а також за той обсяг газу, який взагалі не був сплачений у кінці 2013 року, "Нафтогаз" повинен буде виплатити 1,5-2 млрд доларів. Втім, підтвердити цю інформацію в українській газовій компанії поки не вдалося.
Інфографіка НАК "Нафтогаз України"
Але у російського "Газпрому" традиційно є власна трактування арбітражного рішення. Після того, як сьогодні про свою перемогу оголосила українська компанія, "Газпром" спочатку відмовлявся публічно коментувати ситуацію, посилаючись на необхідність "уважно ознайомитися з висновками арбітражу". Через кілька годин "Газпром" заявив, що трибунал зобов'язав НАК "погасити суму простроченої заборгованості за постачання газу в розмірі 2,019 млрд доларів, а також відсотки з сьогоднішнього дня на дату здійснення такого платежу в розмірі 0,03% за кожний день прострочення". Ймовірно, "Газпром" передбачає виплати по заборгованості "Нафтогазу" як раз в зазначені вище періоди 2013 і 2014 років.
По-своєму трактує російський монополіст рішення про зниження контрактного обсягу з 52 млрд до 5 млрд кубометрів на користь "Нафтогазу". Зокрема, в "Газпромі" вважають, що тепер – до кінця дії контракту, тобто до 2019 року, НАК зобов'язаний щорічно оплачувати і відбирати 5 млрд кубометрів. При цьому російська компанія ні слова не говорить про те, що в суді вона "втратила" майже 47 млрд кубометрів законтрактованих. Стриманість і лаконічність у коментарях "Газпрому" може частково свідчити про те, що рішення Стокгольмського арбітражу дійсно більш вигідно українській стороні.
Втім, поки точно не ясно, на який обсяг ретроактивной компенсації може розраховувати українська сторона, і чи справді "Нафтогаз" провести які-небудь виплати на адресу "Газпрому" за підсумками судового розгляду. У Наку пообіцяли надати відповіді на ці питання після того, як Стокгольмський трибунал винесе остаточне рішення щодо транзитного позовом української компанії, яка очікується 28 лютого 2018 року.
Другий позов "Нафтогаз України" проти "Газпрому" подала в Стокгольмський арбітраж 13 жовтня 2014 року. Сума претензій за не надані російською стороною обсяги газу для транзиту НАК тоді оцінив в 3,2 млрд доларів. За даними української компанії, мінімальний обсяг газу, який "Газпром" повинен транспортувати по українській території становить 110 млрд кубометрів. "Але замість цього річний обсяг транзиту на 2009-2013 роки становив у середньому 94 млрд кубометрів", - повідомляли в Наку. Вже в серпні 2016 року "Нафтогаз" подав до арбітражу додаткові відомості про факти порушення "Газпромом" умов транзитного договору. Мова йде про зниження тиску на прикордонних газовимірювальних станціях "до рівня нижче передбаченого контрактними зобов'язаннями". "Газпром" пояснив тоді скорочення обсягів транзиту "зниженням попиту на природний газ на європейських ринках".
Зараз "Нафтогаз" вимагає від "Газпрому" виплат по транзитному позовом у розмірі 16 млрд доларів. До дозволу трибуналом транзитного спору, найімовірніше, "Нафтогаз" ніяких виплат російській стороні здійснювати не буде. Основна причина, за інформацією видання, невизначеність щодо постачання російського газу в окупований Донбас.
Раніше комерційний директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко заявляв, що "ціна обсягів, поставлених на окуповані території Росією, не законтрактовані", а також "не зрозумілі самі обсяги таких поставок". За його оцінками, сума претензій по цьому пункту за станом на листопад 2017 становить 1,3 млрд доларів. За даними НАК "Нафтогаз України", у рішенні Стокгольмського суду йдеться, що Україна не зобов'язана платити за поставки російського газу в ОРДЛО, рахунки за якими "Газпром" регулярно виставляє Україні. "Майбутні поставки на зазначені території не торкнуться Нафтогазу до припинення окупації територій на Сході України. У будь-якому випадку, такі поставки не будуть зараховані в щорічні контрактні обсяги", - зазначено в повідомленні НАК Facebook.
Але якщо зараз "Нафтогаз" проведе будь-які виплати на адресу російського монополіста, згідно з рішенням трибуналу, існує ризик, що "Газпром" зарахує отримані кошти саме за постачання палива в ОРДЛО. У "Нафтогазі" розраховують, що лютневе рішення Стокгольмського арбітражу по транзитному позовом буде остаточним, відповідно, з усіх спірних питань з "Газпромом" буде поставлено крапку.