Кабінет міністрів України на сьогоднішньому засіданні затвердив ТЕО будівництва LNG-терміналу. Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, передає кореспондент РБК-Україна.
Кабінет міністрів України на сьогоднішньому засіданні затвердив ТЕО будівництва LNG-терміналу. Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, передає кореспондент РБК-Україна.
"ТЕО проекту затверджено на засіданні", - повідомив Бойко.
Як заявив міністр сьогодні перед початком засідання Кабміну, будівництво LNG-терміналу має завершиться "якомога швидше". "Початкові роботи будуть початі вже в цьому році", - зазначив Бойко.
Нагадаємо, 1 серпня Кабмін відклав розгляд питання про затвердження ТЕО будівництва LNG-терміналу в Україні через зауваження міністра економічного розвитку і торгівлі Петра Порошенка.
Як зазначив у розмові з РБК-Україна глава Держінвестпроекту Владислав Каськів, рішення про відмову було прийнято без аргументації. Він також визнав, що, якщо таке рішення не буде прийнято урядом найближчими днями, це зруйнує існуючі домовленості з інвесторами та світовими постачальниками скрапленого газу, що суперечить рішенню Президента Віктора Януковича, який указом "Про Національний план дій на 2012 рік" визначив жорсткі терміни реалізації цього проекту.
Як повідомлялося, Україна і Азербайджан до кінця квітня планували відновити консультації щодо створення спільного підприємства для транспортування скрапленого природного газу в Україну. Спільне підприємство між Державною нафтовою кампанією Азербайджанської Республіки (SOCAR) та Держінвестицій здійснить розробку ТЕО транспортування скрапленого газу на Чорноморське узбережжя України. Скраплений газ буде поставлятися в Україну в рамках національного проекту "LNG-України".
У березні дорученням Президента України національний проект "LNG-термінал" було розширено до національного проекту "LNG-Україна", який включає не тільки будівництво терміналу, але і стратегію альтернативних джерел поставок газу в Україну - "LNG-ресурс".
На думку прем'єр-міністра Миколи Азарова, проект будівництва LNG-терміналу дозволить Україні до 2017 р. отримувати до 10 млрд куб. м скрапленого газу в рік.
Будівництво терміналу з перевалки скрапленого газу в Україні коштує 846 млн євро. Термінал буде побудований біля морського порту "Південний" в Одеській області, його потужність складе 10 млрд куб. м. газу на рік. Раніше уряд планував завершити першу чергу будівництва і пропустити перші кубометри газу через термінал до кінця 2013 р.
У минулому році уряд прийняв рішення про передачу прав на реалізацію робіт зі спорудження LNG-терміналу від Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Держінвестицій.
Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів як один із заходів щодо скорочення споживання російського газу. Спочатку термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Крім того, за словами Каськіва, скраплений газ на український LNG-термінал може поставлятися з Туреччини.
Раніше Каськів повідомляв, що розробником ТЕО є провідна європейська інжинірингова компанія "Sосоin", яка проектувала 7 діючих LNG-терміналів у світі і є підрозділом групи "Gas Natural Fenosa".
Інвестиційний конкурс, який передбачав залучення інвесторів з числа провідних енергетичних компаній до реалізації LNG-терміналу, повинен відбутися на початку вересня. LNG-термінал передбачає будівництво терміналу з прийому та регазифікації скрапленого газу в Одеській області в обсязі 10 млрд куб газу (близько 25% відсотків від усієї кількості імпорту закупленого в РФ газу в 40,2 млрд куб. м) недалеко від входу в порт "Південний ". Головна мета проекту - диверсифікація джерел енергопостачання та посилення енергетичної безпеки України.
Незалежний експерт з питань енергетики Валентин Землянський зазначив, що LNG-термінал дозволить знизити споживання російського газу до 5 млрд куб. м і заощадити до 2 млрд куб. м в рік. "Що стосується нарікань у тому, що кошти, залучені під державні гарантії, становлять до 30% вартості проекту, то вони не об'єктивні. В Україні значна кількість проектів в енергетиці реалізується в умовах, коли кошти на 100% залучалися під державні гарантії", - зазначив Землянський.