Баррозу запропонував змінити Лісабонську угоду і створити з Євросоюзу федерацію держав
Європейський союз (ЄС) повинен внести зміни до Лісабонської угоди - базового договору Євросоюзу - для повного розкриття потенціалу фінансового союзу єврозони. Таку заяву зробив президент Європейської комісії (ЄК) Жозе Мануель Баррозу, передає Reuters.
Читайте також: ЄЦБ скупить держоблігації "проблемних" країн, не порушуючи правила ЄС, - Драгі
"Ми повинні перетворитися на федерацію держав. Ось наш політичний обрій", - заявив він у ході свого виступу в Європарламенті. За словами Баррозу, перехід до федерації необхідний для забезпечення більш глибокої інтеграції і стабільності у єврозоні.
Глава ЄК також прокоментував поточну ситуацію у Греції. За його словами, країна не вийде зі складу єврозони, якщо її керівництво буде дотримуватися своїх обіцянок.
Баррозу зазначив, що ЄК опублікує план зі створення більш тісного економічного і фінансового союзу пізніше цьогоріч.
Читайте також: ЄС представив план економічних реформ на 10 років
Нагадаємо, напередодні стало відомо, що Євросоюз обмежить повноваження Європейського центрального банку (ЄЦБ) з банківського нагляду. Для цього ЄС створить групу експертів, яка буде стежити за тим, щоб мандат ЄЦБ не загрожував Європейському банківському регулятору.
ЄЦБ є Центральним банком для 17 держав єврозони, у той час як Європейський банківський регулятор відповідальний за нагляд за банками і фінансовими організаціями всіх 27 держав ЄС. Передбачається, що до 2014 р. ЄЦБ буде наділений повноваженнями по нагляду за майже 6 тис. банками єврозони. Однак держави ЄС, які зберегли національні валюти, побоюються, що банк може використовувати отримані можливості для контролю й над їх фінансовими системами.
На даний момент рішення у Європейському банківському регуляторі виносяться після голосування - кількість голосів визначається величиною країни. У зміненому варіанті держави єврозони будуть голосувати як блок. Однак у рамках Європейського банківського регулятора з'явиться комісія незалежних експертів, яка буде вирішувати, чи порушила держава закони ЄС і які заходи впливу необхідно вжити.
Читайте також: Купюри євро захистять голограмою героїні грецьких міфів
Для того, щоб скасувати або змінити рішення незалежних експертів, буде потрібно голосування в рамках Європейського банківського регулятора. Таким чином, країни єврозони не зможуть блокувати рішення загального регулятора, спрямовані проти них.
Раніше ЄЦБ оголосив про нову програму скуповування держоблігацій проблемних країн єврозони на вторинному ринку. Обсяг інтервенцій буде необмеженим. Таким чином, Європейський Центробанк бореться з надто високими ставками за держоблігаціями країн, які страждають від боргової кризи. Глава ЄЦБ Маріо Драгі вважає, що програма з необмеженого скуповування держоблігацій стане "захистом для монетарних політик усіх країн єврозони".
Як повідомлялося, ВВП у зоні євро за II квартал 2012 р. знизився на 0,2%, в порівнянні з I кварталом. У той же час обсяг промвиробництва в зоні євро в липні 2012 р. виріс на 0,6%.
Експерти ЄЦБ прогнозують зниження ВВП єврозони на 0,3% у 2012 р. і зростання на 0,6% - у 2013 р.
Крім того, сьогодні Конституційний суд Німеччини визнав таким, що не суперечить законодавству країни, документ про введення в дію постійного антикризового фонду зони євро ESM і бюджетний пакт Євросоюзу (ЄС) при дотриманні низки умов.
Лісабонський договір (офіційна назва - "Лісабонський договір про внесення змін до Договору про Європейський союз та Договору про заснування Європейського співтовариства") - міжнародний договір, підписаний на саміті ЄС 13 грудня 2007 року в Жеронімуші в Лісабоні. Документ покликаний замінити собою Конституцію ЄС, яка не вступила в силу, і внести зміни в чинні угоди про Європейський союз у цілях реформування системи управління ЄС.