ua en ru

Зміни до держбюджету-2015: доходи і витрати збільшили на 23,4 млрд грн

Зміни до держбюджету-2015: доходи і витрати збільшили на 23,4 млрд грн На збільшення соціальних стандартів Кабмін заклав додаткові 9,9 млрд грн
Уряд затвердив проект змін до державний бюджет на 2015 р., збільшивши доходи і видатки загального фонду казни на 23,4 млрд грн. Зокрема, на збільшення соціальних стандартів Кабінет міністрів заклав додаткові 9,9 млрд грн, на відшкодування ПДВ - ще 7 млрд грн. До вихідних, обіцяють у Міністерстві фінансів, документ буде переданий на розгляд Верховної ради.

Уряд затвердив проект змін до державний бюджет на 2015 р., збільшивши доходи і видатки загального фонду казни на 23,4 млрд грн. Зокрема, на збільшення соціальних стандартів Кабінет міністрів заклав додаткові 9,9 млрд грн, на відшкодування ПДВ - ще 7 млрд грн. До вихідних, обіцяють у Міністерстві фінансів, документ буде переданий на розгляд Верховної ради.

Бюджетний процес традиційно засекречений. Навіть багато міністрів до прийняття проекту змін у закон "Про державний бюджет на 2015 рік" на засіданні Кабміну не знали основних параметрів. Міністр фінансів Наталія Яресько також відмовлялася називати обсяг доходів і витрат до того, поки їх не затвердять члени уряду. Єдине, що вона уточнювала - бюджет буде збалансованим. Напередодні, вже після узгодження документа з прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, в законопроект ще вносилися правки.

"За моїми статтями нічого не змінювалося, інші цифри я ще не бачив", - заявив РБК-Україна міністр соціальної політики Павло Розенко.

Чого чекати від бюджету у 2015 році

За даними РБК-Україна, проект змін до бюджету-2015 передбачає збільшення доходів і видатків загального фонду на 23,4 млрд грн - до 498,34 млрд грн і 343,32 млрд грн відповідно. Ресурсна база - очікуване перевиконання доходної частини (+18,6 млрд грн) і погашення податкового боргу з ПДВ підприємствами паливно-енергетичного комплексу і ЖКГ (+4,8 млрд грн).

"Додаткові доходи будуть отримані за рахунок ПДВ, як внутрішнього, так і імпортного, плюс рента і акциз з усіх підакцизних товарів", - зазначив перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський.

За даними Мінфіну, у січні-серпні план по внутрішньому ПДВ був перевиконаний на 8,3 млрд грн (перераховано 67,7 млрд грн), імпортного - на 3,2 млрд грн (перераховано 86,1 млрд грн). Перевиконується і дохід від акцизного збору з ввезених в Україну товарів - на 1,5 млрд грн, в той час як за недобір податку від вироблених всередині країни товарів склав 700 млн грн.

Імпортного збору було перераховано за вказаний період на 3 млрд грн більше запланованого - 14 млрд грн. Таким чином, за інформацією РБК-Україна, план для Державної фіскальної служби планується збільшити ще на 24,1 млрд грн - майже до 423 млрд грн. Зниження надходжень очікується тільки з податку на прибуток - на 500 млн грн і внутрішнього акцизу - на 1,2 млрд грн.

Зміни бюджету спочатку анонсувалися урядом для підвищення соцстандартів. Весь проект розрахований, виходячи із зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму на 13%. Нагадаємо, Кабмін переніс терміни підвищення цих показників з 1 грудня на 1 вересня, з 1218 грн до 1378 грн.

На ці цілі в проекті змін до держбюджету передбачено 9,9 млрд грн. Таким чином, соцвидатки бюджету до кінця року складуть 261,34 млрд грн. З додатково виділених коштів левова частка - 9 млрд грн - піде на пенсійне забезпечення та оплату праці за єдиною тарифною сіткою. Ще 598,7 млн грн - на фінансування допомоги сім'ям з дітьми.

Відзначимо, що в Мінфіні впевнені - ресурс бюджету дозволяв більш серйозний перегляд мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму - на 18%.

Крім того, Мінфін запропонував на 7 млрд грн збільшити обсяг відшкодування ПДВ. За результатами року підприємства отримають понад 65 млрд грн (за 8 місяців відшкодовано майже 38 млрд грн). Нагадаємо, що раніше глава ДФС Роман Насіров пропонував план по поверненню податку збільшити на 12 млрд грн. Відповідний законопроект вже зареєстрований у парламенті.

Також до кінця року буде вирішено питання з погашенням боргів з відшкодування ПДВ. Як зазначала в інтерв'ю РБК-Україна Наталія Яресько механізм вирішення цього питання буде обговорюватися спільно з МВФ. Очікується, що місія буде працювати в Україні з 22 вересня.

"Поки ДФС інвентаризує суму, тому що ще до кінця не розуміє, що вважати боргом. За їх версією, є активний, пасивний ПДВ, у судах, у перевірках", - пояснив співрозмовник РБК-Україна в Мінфіні.

Також буде збільшено видатки бюджету на погашення заборгованості, яка виникла через різницю в тарифах. За словами джерела РБК-Україна в уряді, в бюджеті вже є на це 2,9 млрд грн. Мінфін додає 2,7 млрд грн і в підсумку буде передбачено 5,6 млрд грн.

"Основне тут "чехарда" - загальний і спецфонд. 2,1 млрд грн перекидаємо зі спецфонду в загальний", - зазначив чиновник.

Зміни до держбюджету-2015: доходи і витрати збільшили на 23,4 млрд грн

Як заявив Арсеній Яценюк, для соцспівробітників, які задіяні в оформленні субсидій, проект змін до бюджету передбачає додаткові доплати на суму 56 млн грн. Мова йде тільки про співробітників держадміністрацій у п'яти областях: Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській та Харківській. Зараз бюджетні витрати на ці цілі становлять 580,6 млн грн.

Крім цього, за даними РБК-Україна, близько 1 млрд грн буде витрачено на збільшення фінансування за такими напрямками.

1. Охорона здоров'я, пенсійне та соцзабезпечення:

- придбання цифрових мамографів і УЗД вітчизняного виробництва - на 200 млн грн (до 4,098 млрд грн);

- підготовка національних збірних команд спортсменів-інвалідів до XV літніх Параолімпійських ігор 2016 року в Бразилії - на 4 млн грн (зараз не фінансується).

2. Оборона, правоохоронна діяльність:

- підвищення розмірів одноразової грошової виплати у зв'язку зі смертю (інвалідністю) працівника міліції - на 250 млн грн (до 336,2 млн грн);

- створення та утримання в регіонах підрозділів патрульної служби - 140 млн грн;

- відновлення мережі урядового зв'язку, пошкодженого під час АТО - на 10,4 млн грн;

- службові відрядження співробітників держохорони та СБУ - на 18,2 млн грн (до 52,2 млн грн);

- грошове забезпечення з нарахуваннями у зв'язку з доукомплектуванням 360 вакантних посад військовослужбовців - на 17,1 млн грн (до 319,3 млн грн);

- придбання палива СБУ - на 34,7 млн грн (до 73,4 млн грн);

- забезпечення підрозділів Держприкордонслужби паливом і речовим майном - на 9,8 млн грн (до 318,7 млн. грн);

- забезпечення пунктів пропуску на держкордоні обладнанням з функцією біометричного контролю і доступу до баз даних Інтерполу - на 34,5 млн грн;

- реалізація проекту "Стіна" - на 100 млн грн (до 400 млн грн);

- модернізація літака АН-26 в медичний варіант для надання екстреної медичної допомоги - на 62 млн грн.

3. Головне управління розвідки:

- закупівля сучасних засобів розвідки - на 100 млн грн (до 144,1 млн грн);

- паливо та одяг для військовослужбовців в АТО - на 7,6 млн грн (до 13,9 млн грн).

4. Держміграційна служба:

- закупівля бланків паспортів громадянина України - на 6,9 млн грн (до 16 млн грн).

Крім того, Мінфін запропонував на 100 тис грн скоротити фінансування на введення в експлуатацію першої черги пункту тимчасового розміщення біженців у м. Яготин Київської області. Витрати складуть 15 млн грн. Резервний фонд держбюджету планується збільшити до 1,8 млрд грн (зростання витрат на 300 млн грн).

Законопроект зі змінами до бюджету-2015 буде переданий до парламенту до кінця тижня. 9-10 вересня Яценюк перебуватиме з офіційним візитом у Польщі і Словаччині. По поверненню, підпише законопроект і направить на розгляд депутатам.

"Ми всі розуміємо, яким складним є життя нашого населення, тому я впевнений, що депутати підтримають зміни, щоб виплати (за новим соцпараметром, - ред.) почалися вже в кінці вересня", - заявив спікер Ради Володимир Гройсман.

Президент також попередив депутатів, що на наступному пленарному тижні (15-18 вересня) правки в бюджет повинні бути прийняті.

"Підвищення на 13% соцстандартів може і не перекриє всіх втрат, які зазнали громадяни, але не можна применшувати важливість цього рішення, - підкреслив Петро Порошенко. - Це не тільки фінансово-економічне, але і політичне рішення, яке символізує відповідальне ставлення до людей".

Яким може стати бюджет-2016

Ще більш цікавим і в рази секретним може стати процес затвердження та прийняття проекту держбюджету на 2016 р. Все ускладнюється відсутністю єдиних підходів до проведення податкової реформи. Причому, після засідання Нацради реформ при президентові ситуація стала ще більш заплутаною. Мало того, що до кінця не зрозумілі положення податкової реформи, так ще і моделей податкової системи тепер вже три - Мінфіну, парламентського комітету з питань податкової та митної політики, а також експертів.

Очікується створення чергових робочих груп, і Мінфін побоюється, що обговорення піде по другому колу, так як експерти і депутати розраховують на проведення комунікаційних платформ. Логічним було б дочекатися документа від уряду, і після прийняття його в першому читанні приступати до більш детального доопрацювання з урахуванням думок всіх сторін.

Тим не менше, в уряді стверджують, що проект змін у Податковий кодекс виписаний вже на 90%. І, природно, Мінфін розробляє законопроект з урахуванням своєї моделі. При цьому проект бюджету-2016, як стверджує Наталія Яресько, формується на старій податковій базі.

Як стало відомо РБК-Україна, що вже в понеділок проект головного фінансового документа країни на наступний рік Мінфін планує винести на розгляд уряду. Зростання дохідної частини, за попередніми підрахунками, становитиме 70 млрд грн. Курс гривні до долара закладається на рівень 24,4 грн, зростання ВВП - 2%, інфляція - 12%.

"У 2016 році ситуація складніша. Немає імпортного збору, немає таких відрахувань від НБУ, як зараз - планується 40 млрд грн проти 65 млрд грн в цьому році, хоча за фактом 62 млрд грн буде", - розповіло джерело РБК-Україна в Мінфіні.

У той же час, на даний момент проект бюджету-2016 розробляється з урахуванням скасування спецрежиму з ПДВ для аграріїв і залучення до сплати податків учасників ринку грального бізнесу.

"В минулий раз для голосування за скасування спецрежиму з ПДВ було 240 голосів, але ніхто не поставив законопроект на голосування в такому вигляді. Ми залишаємо компенсації за кредитами 300 млн грн, підтримку з держбюджету для тваринництва на рівні цього року - 250 млн грн, - зазначив чиновник. - Ми довели ліміти всім розпорядникам. Вони визначили пріоритети і отримали 371 млрд грн додаткових бюджетних запитів, лаялися, вони потім скоротили допзапити аж до 350 млрд грн. Тому ми вирішили не враховувати додаткові бюджетні запити, і приймати бюджет виходячи з нинішніх".

Можливості для збільшення фінансування, в тому числі і на оборону, про що дуже просить президент, будуть залежати від того, які зміни в Податковий кодекс прийме парламент. У будь-яких популістських заяв, будь-то всі ставки 10-10-10% або 15-15-15%, є своя ціна, кажуть у Мінфіні.

"Якщо суть реформи зводиться до того, що бюджет отримає мінус 160 млрд грн або 250 млрд грн, то мова йде не про збільшення витрат на оборону, а про кардинальне скорочення всіх витрат, в тому числі і соціальних", - зазначило джерело.

Мінфін, за даними РБК-Україна, має намір скасувати прив'язку соціальних параметрів до індексації. І планує до 2016 р. номінальне збільшення соцвиплат. З 1 травня планується зростання мінімальної зарплати до 1450 грн, з 1 грудня - до 1550 грн.

"Ми сьогодні маємо значну інфляцію, але при цьому глибоку рецесію і падіння економіки. Тож за рахунок чого виплачувати підвищену соцнагрузку, за рахунок боргу? Ну, може бути. Але вже набралися боргів достатньо", - резюмує співрозмовник РБК-Україна.

При цьому, інститут індексації може, і швидше за все, збережеться, для ставок акцизу, які, як зазначала Наталія Яресько, планується підняти в межах 40-50% у наступному році, із збільшенням протягом наступних 5 років ще на 5-7%. І це зростання не з нуля, відзначала міністр, до цього збільшення буде застосовуватися індексація.