ua en ru

Ігор Кабаненко: "В цьому році ЗСУ відновили більше 20 тис. зразків озброєння"

Автор: RBC.UA
Збройні сили України (ЗСУ) наступного року, згідно з державним бюджетом, отримають коштів менше на 7,2%, аніж в поточному році. Втім, перший заступник голови Генштабу ЗСУ, віце-адмірал Ігор Кабаненко впевнений, що при розумному підході коштів має вистачити і на утримання армії, і на її подальше реформування. Крім того, в інтерв`ю РБК-Україна віце-адмірал розповів про те, як армія допомагає ліквідувати наслідки стихійних лих.

РБК-Україна: Міноборони допомагає МНС та комунальним службам ліквідувати наслідки негоди. Скільки сил було задіяно?

Ігор Кабаненко: ЗСУ долучилися до ліквідації наслідків стихії від самого початку. Вже о восьмій годині ранку 16 грудня, коли ми отримали інформацію, в нас була розгорнута оперативна група, ми почали залучати важку інженерну техніку, були залучені практично всі підрозділи і частини у Луцькій, Хмельницкій, Вінницький, Тернопільській, Київській, Івано-Франківській областях.

На сьогодні до ліквідації наслідків стихії залучено біля 1600 чоловік особового складу і близько 300 одиниць різної інженерної техніки. Зараз роботи практично завершені, в основному ведеться розширення проїзної частини доріг, щоб забезпечити безперешкодний рух.

Також ми залучили близько 500 одиниць цивільної техніки різного призначення - від легкових автомобілів до великих вантажівок. Крім того, ми розгорнули 10 пунктів обігріву і забезпечення гарячими напоями, щоб підтримати близько 800 чоловік.

РБК-Україна: Скільки коштів Мінборони витратило на боротьбу з негодою? Скільки загалом коштів закладається на подібні заходи протягом року? Чи через боротьбу із негодою довелося відмовитись від якихось планових заходів?

Ігор Кабаненко: Ми не відмовлялися від жодних планових заходів. Система утримання і підготовки ЗСУ розрахована на те, щоб вони знаходяться у відповідному ступені готовності. Ця система чітко спрацювала, вона розрахована на виконання визначеного переліку заходів у визначений період часу.

Що ж стосується фінансування, то більшість підрахунків уже зроблено. Як і будь-яка країна, ми маємо певні запаси в ЗСУ, передбачені на такі ситуації. Відповідною постановою уряду ці запаси будуть відновлені.

Прокуратура ініціювала проведення перевірок щодо ситуації на трасі "Київ-Чоп"

Зараз підраховується остаточна сума, тому що наша техніка досі працює. Коли роботи будуть завершені, тоді остаточно будемо знати усі витрати.

РБК-Україна: Чому в наступному році фінансування армії скорочується на 7,2%? Чи достатньо буде цих коштів, враховуючи те, що планується продовження військової реформи?

Ігор Кабаненко: Я б не говорив про абсолютне скорочення фінансування. Ми в наступному році просто зменшили спеціальний фонд. Крім того, не можна апелювати лише до абсолютних цифр, треба дивитися глибше. Наприклад, є світовий досвід, згідно якому чітко визначені пріоритети, що дозволяє не розмивати кошти, а зосередити їх там, де вони найбільше потрібні.

Саме це дозволило нам в поточному році практично в три рази збільшити наліт авіації. В окремих частинах вже є наліт наших екіпажів повітряних сил більше 50 годин. Це не лише зліт, посадка для льотчиків і підтримання льотних навичок на мінімальному рівні, це відпрацювання складних завдань, фігурного пілотажу, застосування зброї, і не лише одиничне, але в складі відповідних груп, ланок, ескадрилій. Ми зреалізували також майже 42 тис. стрибків з парашутів - наші десантники ніколи стільки не стрибали.

Є ще інші аспекти. Наприклад, ми практично в п'ять разів більше зосередили коштів у військово-морських силах ніж у минулі роки. Це дало нам можливість розмістити в ремонтах багато кораблів, відновити їх. Потім ми починаємо збільшувати підготовку на морі, нести бойову службу. Флот не має стояти на базі, він повинен виконувати завдання на морі. Сьогодні ми вже маємо результати підвищення грошового утримання тим, хто служить на кораблях. Наприклад, другий контракт на кораблях - до 5 тис. грн і вище. Але і це не є граничним показником. В планах, закладених в державну програму реформування і розвитку ЗСУ, яку ми зараз розробляємо, грошове утримання збільшується втричі.

РБК-Україна: Тобто, передбаченого фінансування на 2013 р. вистачить для усіх запланованих програм?

Бюджет на 2013 р.: Витрати на "силовиків" збільшені на 5% - до 21,67 млрд грн

Ігор Кабаненко: Я ще раз кажу, що ми суворо дотримуватимемось визначених пріоритетів. Найголовніше - левова частка коштів буде спрямована на підтримку чи розвиток бойової спроможності наших військових сил. Ми продовжимо програми по збільшенню грошового утримання і, звичайно, перехід армії на контрактний принцип комплектування.

Ми повинні розуміти також і те, що ми живемо в час обмежень, коштів не вистачає нікому. Але після першого кварталу 2013 р. бюджет буде уточнюватися. Думаю, що ми матимемо можливість отримати додаткові кошти саме під гарантоване забезпечення нашої національної безпеки.

Також в першій половині наступного року буде підвищення грошового утримання по сухопутних військах, вони про це знають і чекають цього.

РБК-Україна: Конкретизуйте, на що саме не вистачає коштів?

Ігор Кабаненко: Потрібно більше уваги приділяти питанню розвитку озброєння, військової техніки, утилізації накопичених надлишків. Зараз опрацьовується питання використання надлишкових фондів земель, щоб вирішувати, в тому числі, і житлові питання.

Втім, в поточному році ми подвоїли грошове утримання ВМС, ВВС, високомобільних військ, спецназу.

Ми сконцентрувалися на тому, що потрібно в сучасних умовах ведення війни. Зараз провели перші закупки: форма одягу, сучасні навігаційні системи, безпілотні літальні апарати і багато іншого. Буквально на днях був прийнятий новітній зразок високоточної зброї «Квітник», яка дозволяє при необхідності точково впливати на цілі, що зараз надто важливо.

Якщо ж говорити про відновлення і модернізацію загалом, то в цьому році відновлено більше 20 тис. зразків озброєння. Ми дуже активно працювали з оборонно-промисловим комплексом, активно закуповували нову техніку.

Ми закупили дуже сучасну систему, яка знаходиться в одному з регіонів і дозволяє контролювати великі простори, завчасно отримувати інформацію. Величезна робота була проведена по уточненню оперативно-тактичних моделей всіх зразків.

Ми маємо два профінансованих проекти по автоматизації. Що стосується оцифрування і системи зв'язку, то ми закупили в цьому році потужні системи зв'язку, зробили серйозні кроки по оцифруванню.

РБК-Україна: Термін остаточного переходу армії на контрактну основу залишається тим же - 2017 рік?

Ігор Кабаненко: Наприкінці наступного року ми маємо відмовитися від строкового призову. Але, звичайно, ще якийсь термін строкова служба буде продовжуватись.

Читайте також: Останній призов на строкову службу відбудеться в кінці 2013 р

Зараз ми бачимо хорошу динаміку по грошовому утриманню і якщо ми її збережемо, то вона буде продовжена щодо набору контрактників. Контрактна армія - це вимога часу і це має бути відповідно мотивовано.

Ми поки обговорюємо майбутню чисельність армії. Зрозуміло, що без скорочення, в сучасних умовах можна багато виграти за рахунок якості. Я не хотів би зараз називати ці цифри, давайте почекаємо затвердження концепції найближчим часом, де всі ці речі будуть виписані.

Хочу наголосити, що скорочення не буде шокуючим. Всім, хто захоче продовжити службу в ЗСУ, ми дамо цю можливість. А ті, хто звільнятимуться, будуть соціально захищені.

РБК-Україна: На початку року міністр оборони Дмитро Саламатін казав про інвентаризацію всього майна, яке має армія. Чи вона вже відбулася?

Ігор Кабаненко: Так, такий список вже існує. Ця робота вже триває певний час. Ми зараз концентруємось на тому, щоб Міноборони разом з іншими міністерствами і відомствами розробило дієвий механізм, який дійсно дозволить прозоро і результивно робити цю справу. Ми маємо проект «Майнові права» і, думаю, найближчим часом побачимо результат у вигляді певних урядових рішень. Виручені кошти ми хочемо в першу чергу спрямувати на забезпечення житлом.

РБК-Україна: А скільки коштів потрібно армії на житлове забезпечення?

Ігор Кабаненко: В нас є декілька напрямів -будівництво житла, іпотечне кредитування за сприятливими відсотками, компенсація за житло. Уже є відповідна постанова щодо компенсації за житло, зараз відпрацьовуються механізми реалізації, думаю, ми почнемо це робити уже найближчим часом. Тут не йдеться про компенсацію за винаймання житла, а йдеться саме про компенсацію за житло. І останній напрям - це майнові сертифікати.

Спілкувалась Тетяна Шпайхер