Американська неурядова організація Freedom House вважає, що в країнах Східної та Центральної Європи останнім часом почала превалювати антидемократична тенденція, приводячи в приклад Угорщину і Україну.
Американська неурядова організація Freedom House вважає, що в країнах Східної та Центральної Європи останнім часом почала превалювати антидемократична тенденція, приводячи в приклад Угорщину і Україну. Про це йдеться в опублікованій доповіді організації, присвяченій оцінці рівня демократії в країнах Центральної та Східної Європи, а також Євразії, передає ВВС.
Freedom House відзначає особливо помітний занепад в категорії незалежності судової системи. Регрес в цьому був відзначений у всіх регіонах, охоплених в доповіді. У загальній складності рейтинг восьми країн у цій категорії був знижений. У їх числі - Росія, Україна, Білорусь, Азербайджан, Казахстан, Албанія, Болгарія та Угорщина.
Згідно зі звітом організації, рейтинг демократії на Україні впритул підібрався до рівня, що спостерігався до початку помаранчевої революції 2004 р.
У доповіді використовується термін "путінізація" по відношенню до процесів, які викликають у своїх країнах Президент Україні Віктор Янукович і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Про це, зокрема, сказав президент Freedom House Девід Крамер: "Орбан і Янукович під виглядом запровадження так званих реформ систематично руйнують критично необхідну систему стримувань і противаг. По всій видимості, вони проводять політику "путінізації", враховуючи, що в самій Росії "путінізм" за останній рік себе сильно дискредитував, а росіяни все більше бажають бачити підзвітність їм держави, а також більшу прозорість в її роботі".
Регрес Україні, а також негативна політична тенденція, яка відбувається в балканських країнах, що претендують на членство в ЄС, ставлять під сумнів можливість розширення кола демократичних країн у Європі, попереджає Freedom House.
У дослідженні говориться, що "фальсифіковані парламентські вибори в Росії і обіцянка зумовленої зміни Президента" викликали широкомасштабні протести в грудні минулого року, але при цьому влада не стала жорстко придушувати громадянське суспільство. Однак режим продовжив використовувати судову систему для переслідування і залякування політичних активістів, а також для "виправдання чи заперечення" причетності влади до смерті юриста Сергія Магнітського в 2009 р.
Нагадаємо, в кінці березня ц.р. Freedom House понизила рейтинг політичних прав в Україні на один пункт - з трьох до чотирьох. "Український рейтинг політичних прав знижено з 3 до 4 намаганнями влади придушити опозицію, включаючи політизоване використання судів, утиск ЗМІ а також застосування сили при розгоні демонстрацій", - говорилося в звіті.
Також у звіті було ваідзначено, що рейтинг України постраждав "у зв'язку з діями Президента Віктора Януковича, який намагається придушити опозицію за допомогою різних антидемократичних заходів, у тому числі переслідуючи політичного лідера і колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко".
В січні 2012 р.у власному рейтингу Freedom House змінив статус України з "вільної" на "частково вільну". Після цього МЗС попросило Freedom House допомогти владі "зміцнити" демократію в країні.
Також в січні правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала щорічний звіт присвячений захисту прав людини в усьому світі. В Україні відзначили підірвану довіру до судів, корупцію і зростаючий тиск на ЗМІ. У Human Rights Watch зазначали, що в 2011 р. Україна здійснила певні реформи, покликані полегшити асоціації з ЄС, а також прийняла нові закони про доступ до інформації та захисту біженців.
Одночасно правозахисники відзначили і ряд негативних тенденцій. По-перше, цей ув'язнення екс-глави уряду Юлії Тимошенко, а також арешт і суд над деякими іншими колишніми членами уряду, що "підірвало впевненість у незалежності судочинства".
У серпні минулого року представники правозахисної організації "Freedom House", і Атлантичної ради США навіть писали Президенту Україну Віктору Януковичу відкритого листа, де висловили стурбованість ситуацією з правами людини в Україні.
Також нагадаємо, в червневому звіті "Нації в дорозі" Freedom House, зазначалося, що в Україні - ключовій державі для регіону "відбулося зниження демократичних показників" по п'яти з восьми пунктів.
27 квітня Freedom House опублікував звіт про стан демократії та дотримання прав людини в Україні, в якому зазначалося, що за перший рік президентства Віктора Януковича, Україна стала менш демократичною.