ua en ru

Freedom House відзначає зниження рівня демократії в Україні

Автор: RBC.UA
Більшість країн пострадянського простору вразливі до непередбачуваних криз, схожих на ті, що тривають на Близькому сході та в Північній Африці. Про це йдеться у новому звіті «Нації в дорозі» американської неурядової організації Freedom House, повідомляє «Радіо Свобода».

Більшість країн пострадянського простору вразливі до непередбачуваних криз, схожих на ті, що тривають на Близькому сході та в Північній Африці. Про це йдеться у новому звіті «Нації в дорозі» американської неурядової організації Freedom House, повідомляє «Радіо Свобода».

Згідно з американським дослідженням, більше 80% населення колишнього СРСР живе в умовах авторитаризму.

«У звіті, де охоплено 29 країн, ми відзначаємо, зокрема, триваючу ерозію демократії в країнах колишнього СРСР, за винятком держав Балтії. Дослідження виявило, що лідери, влада у більшості з цих авторитарних країн не лише залишаються біля керма, без якісних змін урядів, а й також не проявляють жодних ознак серйозних ініціатив щодо демократичних реформ. Я думаю, щось вражаюче подібне ми бачили й у країнах Близького Сходу та Північної Африки», - зауважив директор з досліджень Freedom House Крістофер Вокер.

У звіті також говорять, що в Україні - ключовій державі для регіону «відбулося зниження демократичних показників» за п'ятьма із восьми пунктів. Говорять про зменшення свободи преси, наростання тиску влади на опозицію, відступу від демократії в загальнодержавному управлінні, зменшення незалежності судів, зростання корупції.

«Лише у двох країнах колишнього СРСР із дев'яти, досліджуваних нами, прихильники сильної руки старші за 70 років. Таким чином ви маєте лідерів, які можуть правити довгий час на заслугах минулого. А це означає, що вони будуть при владі невизначено тривало. А це не несе виправдання сподівань на реформи та не обіцяє жодних зусиль для лібералізації. Ці країни дійсно стоять перед перспективою тривалого політичного застою.», - сказав Крістофер Вокер.

Freedom house: в Україні можливі або застій, або революція
Автори звіту також застерігають, що зважаючи на такий розвиток подій на пострадянському просторі, можливі загрози вибухів народного невдоволення, подібних до тих, що відбулися в Єгипті, Тунісі, і тривають нині в Сирії, Лівії та інших арабських країнах Близького Сходу і Північної Африки.

Раніше у Freedom House заявляли про збільшення концентрації влади та вибірковість правосуддя. Правозахисники наголошували, що негативні наслідки охоплюють запровадження суворіших умов для ЗМІ, вибіркове переслідування представників опозиції тощо.

27 квітня Freedom House опублікував звіт про стан демократії та дотримання прав людини в Україні, в якому зазначила, що за перший рік президентства Віктора Януковича, Україна стала менш демократичною.

Крім того, в січні у власному рейтингу Freedom House змінив статус України з «вільної» на «частково вільну». Після цього МЗС попросило Freedom House допомогти владі "зміцнити» демократію в країні.