в чому полягає конфлікт начальника Генштабу та секретаря РНБО
Надзвичайна ситуація в Калинівці Вінницької області, як це часто буває з будь-якими українськими подіями, дуже швидко перейшла в політичну площину. У пошуку винних секретар РНБО Олександр Турчинов вказав на командувача Генштабу ЗСУ генерала Віктора Муженка. Кулуарно це сталося ввечері 28 вересня на засіданні екстрено скликаної президентом військової ради, в медійну ж площину скандал вийшов вже на наступний день. Вибухи на складах зброї - лише привід. Що криється за загостренням конфлікту двох силовиків - у матеріалі РБК-Україна.
Атакуючий секретар РНБО, парируючий генерал
У четвер вдень секретар РНБО Турчинов під час виступу на брифінгу прямо звинуватив керівництво Генштабу, а, відповідно, особисто Муженка, в тому, що армія не може захистити свої арсенали.
"Це колосальна проблема, яку ми сьогодні маємо. Протягом цього року, під час знищення арсеналу в Балаклії, це і пожежа в Калинівці, ми втратили велику кількість боєприпасів. Країні завдано найбільший удар з початку війни. Удар по нашій обороні, удар по нашій боєздатності. І для мене принципово, саме так я поставив питання під час засідання військового кабінету, - це відповідальність, починаючи від начальника Генштабу і по всій вертикалі тих, хто відповідає за оборону нашої країни", - сказав Турчинов.
У відповідь начальник Генштабу поспішив запевнити громадськість, що всі атаки в його бік - це підступи ворогів України, які бажають послабити Збройні Сили у воєнний час.
"Ворог нагадав, що йде війна. Головним об'єктом його атаки є Збройні сили як основна опора національної безпеки України. Відразу з'явилися ті, які прагнуть підірвати боєздатність і цілісність Збройних сил", - написав Муженко на своїй сторінці в Facebook. Завдання критиків Генштабу, за словами генерала, збігається з намірами зовнішнього агресора. "Їх завдання збігається з ворожим: а) переконати суспільство в тому, що командування ЗС неспроможне адекватно реагувати на загрози; б) посіяти сумнів у здатності ЗСУ захистити свій народ; в) збити довіру до армії. На цьому тлі реалізувати свої політичні амбіції. Ці люди не розуміють, що ЗС стали іншими. Не такі, як були в 2014. Більш сильні і боєздатні", - додав він.
Шукайте вигоду
Варто нагадати, що згідно з опублікованим раніше РБК-Україна проектом закону про реінтеграцію Донбасу, в Україні передбачається створення Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ. Згідно з виписаними нормам, цей штаб буде керувати всіма силами, які залучаються в Донецькій і Луганській областях для захисту національної безпеки. Іншими словами - командир Об'єднаного штабу ЗСУ не повинен буде погоджувати кожне рішення з Антитерористичним центром, як це відбувається зараз.
За задумом авторів законопроекту, це значно поліпшить комунікації всередині української армії і піде на користь мобільності ЗСУ. Призначатися голова Об'єднаного штабу буде президентом України за поданням глави Генштабу. Нерозшифрованою залишається норма, згідно з якою глава нового штабу буде координувати і керувати не тільки військовими питаннями, а також економічною і навіть екологічною політикою. Як це буде узгоджуватися українськими профільними міністерствами і Кабміном в цілому - поки незрозуміло.
Джерело, знайоме з ситуацією в Генштабі розповіло РБК-Україна, що конфлікт між Генштабом і РНБО давній і сперечаються відомства через сфери впливу на військову інфраструктуру. РНБО хочуть отримати більше доступу і контролю над цією сферою, а Генштаб цьому всіляко протидіє, перешкоджаючи, як вони самі кажуть, "реалізації не зовсім чесних схем". Враховуючи близькість Муженка до президента Порошенка і партійну приналежність Турчинова, ми знову можемо простежити "холодну війну" між гарантом і його союзниками з "Народного фронту".
Співрозмовники РБК-Україна також радять звернути увагу на те, як незабаром посиляться інформаційні атаки на Муженка з боку як самих "фронтовиків", так і партії "Свобода", інтереси якої з певного часу магічним чином все частіше збігаються з порядком денним глави МВС і також члена НФ Арсена Авакова. До речі, близький соратник Авакова Антон Геращенко ще в середу ввечері заявив, що відповідальність за Калинівку має понести Муженко.
Крім того, близькі до Генштабу джерела говорять про те, що найближчим часом може виникнути питання відставки міністра оборони Степана Полторока. Як відомо, Міноборони хоч і належить до квоти президента, але Полторак підтримує непогані відносини і з главою МВС. Втім, співрозмовники в "Народному фронті" стверджують, що така інформація - спроба відвести удар від Муженка. "Міністра призначає і звільняє парламент", - прокоментував цю інформацію впливовий член НФ.
Раніше РБК-Україна писало, що між президентом і керівництвом НФ, на тлі переговорів про об'єднання партій перед виборами, виник ряд серйозних конфліктів. "Ми зараз вивчаємо доцільність такого об'єднання для нашої політичної сили. Поки не йдеться ні про які відсотки в списку. По персоналіях домовитися не можемо. У Порошенка є часу до кінця року. Або він домовляється, або "Народний фронт" проводить ребрендинг і зустрінемося на президентських виборах", - розповів РБК-Україна один з керівників НФ.
Коаліційне питання
Що стосується позиції соратників Турчинова, то вона зрозуміла - Генштабу в НФ радять не прикривати незадовільні результати своєї роботи "політичними переслідуваннями".
"У нас, на жаль, дуже часто забувають, що у будь-якої посадової особи є посадові обов'язки, які вона повина виконувати. Відповідальність начальника Генштабу за безпеку складів і арсеналів прописана в положенні про Генеральний штаб. Головний військовий, який відповідає за збереження цих об'єктів і їх безпеку - це начальник Генерального штабу. Ніякого там конфлікту немає. Турчинов тільки апелює до того, хто повинен першим нести відповідальність за такі дії", - озвучив в коментарі РБК-Україна солідарну позицію НФ народний депутат Дмитро Тимчук.
"Люди, які відповідають за безпеку цих об'єктів (військових складів - ред.) ще з часів Балаклії зрозуміли, що дуже легко все можна списати на російські ДРГ, на безпілотники та інше. Навіть зараз, відразу почали розкручувати тему, що це російська ДРГ, диверсія, використання безпілотників тощо. Хоча, як ми знаємо, у слідства наразі немає доказів, що це дійсно була якась диверсія", - додав він.
При цьому Тимчук нагадує, що в РНБО можуть говорити про відставку глави Генштабу, але відповідне рішення може приймати тільки президент як головнокомандуючий.
У президентській фракції зайняли позицію "над конфліктом", і продовжують говорити, що у всіх бідах України сьогодні винна Росія.
"Винна Російська Федерація і ті люди, які керували країною і були міністрами оборони і не виділяли кошти на Збройні сили України. На жаль, знищували країну. Зараз вона встає з колін. Так, хотілося б більше грошей, але 20 відсотків країни окуповано" - сказала в коментарі РБК-Україна народний депутат від БПП, член парламентського комітету з питань національної безпеки Тетяна Ричкова.
"Для того, щоб наші склади були захищені, повинні були виділятися кошти на них. Ми збиралися комітетом нацбезпеки і оборони після недавніх подій також з вибухами на складах і обчислювали суми, які потрібні на відновлення та обладнання цих складів. Ми сподівалися, що міністерство оборони на наступний рік отримає ці кошти, але досі це не було зроблено", - додала вона.
Наступний тиждень - з другого по шосте жовтня - пленарний в роботі українського парламенту. Вже можна не сумніватися в тому, що питання керівництва Генштабу буде винесено, як мінімум, однією з топ-тем для обговорення. Тим цікавіше буде спостерігати за поведінкою членів коаліції, з одного боку, вимушених спільно ухвалити низку найважливіших реформаторських законів, з іншого ж - вони знову опинилися по різні сторони барикад. На цей раз в питанні майбутнього начальника Генштабу.