ua en ru

Навіщо Петро Порошенко їздив в США

Навіщо Петро Порошенко їздив в США Зустріч Порошенко і Трампа відбулася в Білому домі (president.gov.ua)

Петро Порошенко все-таки випередив Володимира Путіна в змаганні, хто швидше добереться до нового президента США. На Банковій робили все можливе, щоб це сталося. Однак, схоже, що узгодження зустрічі Порошенка з Трампом йшло буквально з коліс. Ймовірно навіть, проти волі президента США. Детальніше про візит президента України до Штатів - в матеріалі РБК-Україна.

Історія з візитом Петра Порошенка до Вашингтона, де ледь не зірвалася його зустріч з Дональдом Трампом, демонструє якщо не упередженість діючої американської адміністрації, то вже точно небажання президента США псувати відносини з Кремлем.

У наш час офіційні візити і двосторонні переговори вже не носять доленосний для країн характер: всі або майже всі питання можна вирішити по телефону, електронній пошті, міжурядовими каналами зв'язку.

Рукостискання президентів двох країн перед фотографами та операторами стали чисто ритуальною дією: порядок денний таких зустрічей давно узгоджений сторонами, тексти виступів за підсумками переговорів підготовлені заздалегідь, ніяких сюрпризів, все як по нотах.

Але ритуальність і зрежисованість такого роду зустрічей зовсім не означає, що вони тепер зовсім не важливі.

Не дарма ж на Банковій робили все можливе для того, щоб Петро Порошенко зустрівся з діючим президентом США до того, як до нього добереться Путін. Випередити російського президента - значить, не тільки встигнути шепнути Трампу пару слів поза протоколом про те, що саме Росія стоїть за війною на території Донбасу. Це ще й потужний сигнал решті світу: Вашингтон ставить свої відносини з Києвом вище відносин з Москвою. А це дорого коштує.

Америка, незважаючи на такі спірні дії нинішньої адміністрації як заборона на в'їзд для громадян цілої низки мусульманських країн (скасований судом) чи обіцянки побудувати на кордоні з Мексикою стіну (будівництво так і не розпочато), залишається головною державою демократичного світу.

Не дарма ж і Євросоюз, і Японія, і навіть Австралія з Новою Зеландією вводять нові санкції щодо Росії або продовжують вже діючі з оглядкою на те, як це робиться Вашингтоном.

І тут дуже важливо не те, що і як обговорюють глави держав - все-таки протокол наказує врегулювати всі питання заздалегідь, а те, як ця зустріч проходить. У випадку з візитом Порошенка в Вашингтон - майже таємним, до речі, адже, незважаючи на чутки, офіційного підтвердження поїздки глави держави до столиці США не було буквально до приземлення президентського літака в Америці, - схоже, узгодження порядку зустрічі з Трампом йшло буквально з коліс . Ймовірно навіть, проти волі Дональда Трампа.

Так, він не зустрів українського колегу в аеропорту, як це наказує традиція. Більш того, Трамп навіть не відразу прийняв Петра Порошенка в Білому домі. І тому довелося спершу відправитися в резиденцію віце-президента Пенса, який вже пообіцяв влаштувати зустріч двох лідерів.

Варто, до речі, відзначити, що Петро Порошенко - не єдиний, з ким Трамп обходиться подібним чином. Так, зустрічами тільки з віце-президентом довелося в останні місяці задовольнятися президенту Гондурасу і королю Йорданії. А ось до московських гостей Трамп куди більш лояльний. Російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова він зустрічав в Овальному кабінеті, в який з іноземців зазвичай потрапляють тільки глави держав.

Петро Порошенко теж був в Овальному кабінеті, однак, як пише західна преса, зустріч з Трампом була швидкоплинною і не те, щоб дуже теплою.

Колишній посол США в Росії Майкл Макфол звернув увагу і на те, що Трамп використовував артикль "the" перед назвою України, що є виключно грубою помилкою. В англійській мові цей артикль часто вживається перед назвами країн, що складаються з декількох слів, наприклад The ​​United States of America.

Але для країн, офіційна назва яких складається всього з одного слова, він не застосовується, за винятком англійський найменувань Філіппін, Багам і Гамбії. Цей самий артикль в назві країни, пише The Washington Post, є мало не образливим.

Звичайно, Трамп міг вимовити таке через незнання, але в загальному і цілому складається враження, що йому не дуже хотілося зустрічатися з Петром Порошенком, в усякому разі, саме зараз. Можливо виною тому близькість нинішнього президента США до людей, що міцно асоціюються з опозицією Порошенко. Таким, як глава виборчого штабу Трампа Пол Манафорт, який багато років пропрацював на Віктора Януковича.

Але може бути, справа в бажанні "товариша Трампа" не псувати відносини з Москвою напередодні майбутньої зустрічі з Путіним. Адже він, схоже, так і не залишив надії все-таки домовитися з Росією, тим більше, його з Кремлем чимало пов'язує.