За минулі вихідні криза в енергетичному секторі посилилась. Високий рівень аварійності та руйнування об'єктів теплової генерації через бойові дії на сході призвели до того, що за кілька днів Україна отримала рекордний небаланс в системі в майже 3 тис. МВт. Крім того, виявилася гостра нестача вугілля, основні запаси якого зосереджені в окупованих східних регіонах.
За минулі вихідні криза в енергетичному секторі посилилась. Високий рівень аварійності та руйнування об'єктів теплової генерації через бойові дії на сході призвели до того, що за кілька днів Україна отримала рекордний небаланс в системі в майже 3 тис. МВт. Крім того, виявилася гостра нестача вугілля, основні запаси якого зосереджені в окупованих східних регіонах.
Поки уряд думає над "планом порятунку" української енергетики, НЕК "Укренерго" намагається домогтися дозволу розгорнути експортні електроенергетичні потужності на поставку вглиб країни. Про антикризові заходи і про те, що чекає на українців в зимовий період, в інтерв'ю РБК-Україна розповів в. о. голови НЕК "Укренерго" Юрій Касич.
"Ситуація складна. Але не катастрофічна", - сказав, зокрема, глава "Укренерго" Юрій Касич, відповідаючи на питання, чи варто нам готуватися до темної і холодної зими, оскільки вугілля явно не вистачає.
РБК-Україна: Яка ситуація склалася в об'єднаній енергосистемі (ОЕС) у зв'язку з військовими діями на Донбасі? В якому стані енергозабезпечення цього регіону? У скільки НЕК "Укренерго" оцінює заподіяну шкоду?
Юрій Касич: Сьогодні у нас залишаються пошкодженими 28 електроліній напругою 220-500 кВ в Луганській і Донецькій областях. Також пошкоджено обладнання на 10 підстанціях.
Ми провели дуже велику роботу по ремонту і включенню ліній напругою 750 кВ- зараз працюють "Південнодонбаська - Донбаська", "Запорізька АЕС - Південнодонбаська". Відновлено також дві лінії напругою 330 кв і дві - 220 кВ.
Основна частина пошкоджень стосується зони зіткнення, або т. зв. "сірої" зони. Багато руйнацій ми зараз навіть оглянути не можемо.
Доступ часто перекритий через бойові дії, а ми не пошлемо людей під кулі або на мінному полі ремонтувати лінії. Тому і збитки ми можемо порахувати тільки приблизно.
Приблизно, без урахування недоступного для нас обладнання в "сірій" зоні, збиток "Укренерго" становить близько 500 млн грн. Думаю, що якби ми знали повну картину, то ця сума була б значно більшою.
РБК-Україна: Як працюють електростанції в зоні АТО?
Юрій Касич: На тимчасово неконтрольованій українській території залишилося кілька електростанцій - Старобешівська ТЕС ("Донбасенерго") і Зуївська ТЕС (ДТЕК Східенерго"). Сьогодні ці дві станції працюють і утворюють один з енерговузлів навантаження сумарною потужністю близько 1 тис. МВт.
РБК-Україна: У "Укренерго" є якась комунікація з цими станціями?
Юрій Касич: У донбаської частини енергосистеми залишився наш диспетчерський центр управління. Він працює в Горлівці, в бункері, тому що будівля, де раніше розташовувався диспетчерський пункт, зруйнована.
Не було розпоряджень Кабінету міністрів про те, що ми повинні зупинити свою діяльність в окупованому Донбасі. Донбаська електроенергетична система виконує функції з управління роботою енергетики як контрольованої, так і тимчасово неконтрольованої частини України.
РБК-Україна: Сепаратистські бандформування не намагалися втрутитися в роботу диспетчера "Укренерго"?
Юрій Касич: Вони не чіпають наш диспетчерський центр. Знають, що якщо зараз вони в що-небудь втрутяться, то без електроенергії залишаться не тільки контрольовані Україною території Донбасу, але і ті території, які вони захопили. Хтось повинен управляти енергосистемою.
Повернемося до роботи ТЕС. Сьогодні всі електричні зв'язки енерговузла, який утворюють дві ТЕС на тимчасово неконтрольованих Україною територіях, повністю зруйновані. Довгий час трималися в роботі дві сполучні лінії 110 кВ, але буквально тижні три-чотири тому їх теж знищили.
Другий вузол навантаження у захоплених районах Донбасу - вузол Амвросіївки. Всі відповідні до нього лінії і энергокоммуникации теж знищені. Фактично він працює, оскільки отримує електроенергію з Росії, з якою цей район Донбасу впритул межує.
І третій вузол навантаження на Донбасі потужністю близько 400 МВт - це південна частина Луганської області. Його електропостачання здійснюється від лінії "Перемога - Шахти" напругою 500 кВ. Таким чином, цей сайт живиться з Росії.
Як ви пам'ятаєте, розрахунки з зоною АТО за електроенергію не ведуться на підставі урядової постанови №263 від 7 травня.
РБК-Україна: Чи здійснює зараз РФ офіційний імпорт електроенергії на територію України?
Юрій Касич: З 29 липня НЕК "Укренерго", у відповідності з наказами Міненерго, Мінекономіки і Мін'юсту, не веде облік поставок електроенергії в зоні АТО, а саме - на тимчасово неконтрольованих територіях. Тобто, ми не оплачуємо ці поставки ресурсу з РФ.
РБК-Україна: Тобто, можна сказати, що ОЕС України втратила дві ТЕС. Що стосується ситуації з постачаннями електроенергії для решти частини країни?
Юрій Касич: Вкрай важка ситуація склалася в ОЕС України з суботи, 25 липня.
На Запорізькій АЕС енергоблок потужністю 1 тис. МВт був відключений лише на один день - для проведення планових ремонтних робіт. Коли, після відключення енергоблоку, дісталися до місця пошкодження, то "Енергоатом" відразу ж дав аварійну заявку до 7 серпня. Але, завдяки сприянню Міненерго та цілодобовій роботі персоналу ЗАЕС, термін був скорочений на три дні. (з 31 липня включений в мережу, - ред. РБК-Україна).
Тобто, в ту суботу ОЕС України втратила 1 тис. МВт. Далі почали розвиватися невтішні події.
У неділю, 26 липня, до вечора в результаті артобстрілу було пошкоджено розподільний пристрій Вуглегірської ТЕС ("Центренерго"). На той момент на цій станції працювали майже три блоки по 300 МВт. Таким чином, за ніч недобір потужності відразу ж збільшився на 810 МВт.
Плюс до цього, через помилкові дії персоналу на Запорізькій ТЕС (ДТЕК "Дніпроенерго"), була затоплена так звана "багерна насосна" (виводить з котла шлак). Відразу ж відключився один блок, а інший - розвантажився на 50%, а потім його зупинили остаточно.
В результаті ОЕС втратила додатково ще 600 МВт.
Крім цього відключився блоку 300 МВт на Ладижинській ТЕС (ДТЕК "Західенерго"), де ведеться аварійний ремонт.
Тобто, за два дні небаланс в системі - 2,5 тис. МВт.
РБК-Україна: Проблеми на Запорізькій АЕС означають, що почнуться перебої з постачанням електроенергії в Крим?
Юрій Касич: Дуже складно визначити, яке конкретно генеруюче підприємство постачає електроенергію якомусь кінцевому споживачу. Система електропостачання єдина і до неї підключена вся генерація країни.
Зараз Крим отримує електроенергію з материкової частини України за контрактами, які були підписані в кінці минулого - початку цього року. Контракт підписували дві сторони - з однієї "Укрінтеренерго", а з іншого боку - "Центр здійснення розрахунків", що є дочірньою компанією "Інтер РАО".
Візував контракт, як технічний виконавець, і "Укренерго".
РБК-Україна: Передумови до того, щоб знеструмити Крим є?
Юрій Касич: Я можу сказати одне: відрізати Крим від поставок електроенергії можна тільки "по команді" ДП "Енергоринок" у разі несплати або інших форм невиконання контракту. Поки ми не отримували таких розпоряджень.
РБК-Україна: Який відсоток аварійності енергоблоків в Україні і виконуються регулярно ремонтні роботи?
Юрій Касич: За офіційними звітами, компанія "Центренерго" сьогодні виконала 100% планових ремонтних робіт. Аналогічно - "Донбасенерго". Підприємства компанії ДТЕК - на рівні 85-99%.
Якщо подивитися постанционно, то можна побачити цікаву картину. Наприклад, Луганська ТЕС (ДТЕК Східенерго") та Бурштинська ТЕС ("ДТЕК Західенерго") виконала ремонти в повному обсязі, а всі інші станції компанії - ні.
Я не знаю, з чим пов'язано те, що при практично однаковому тарифі одна компанія може робити ремонти, а інша - ні. Питання не до мене.
Що стосується аварійності, на кінець липня на енергооб'єктах генеруючих компаній було зафіксовано 43 технологічних порушень. 86% від загальної аварійності припадає на ДТЕК.
РБК-Україна: Що відбувається з поставками вугілля? Як так вийшло, що ситуація з запасами вугілля антрацитної групи доведена до критичної?
Юрій Касич: Я можу лише констатувати факти, які склалися сьогодні, оскільки НЕК не займається питанням постачання вугілля на електростанції.
Зараз на станціях всього близько 1,5 млн тонн, але його розосередження по Україні вкрай нерівномірно. Я не знаю логістику постачання вугілля, але чомусь так склалося, що на Луганській ТЕС (ДТЕК Східенерго") знаходиться практично 50% запасів усього антрациту, який є в Україні.
Те ж стосується Бурштинської ТЕС (ДТЕК "Західенерго") на заході.
Луганська ТЕС забезпечує електроенергією північ Луганської області та частину тимчасово неконтрольованої території. Тобто, ця ТЕС не знаходиться у складі ОЕС України і працює ізольовано від основної частини ОЕС. Ось чому, кожен день там проблеми - будь-яке "обурення" (аварійне відключення ліній, - ред. РБК-Україна) у мережі означає, по суті, відключення блоку, як наслідок - припинення енергопостачання споживачів і порушення балансу у вузлі.
Вугілля, який перебуває сьогодні на Луганській ТЕС і, як наслідок, електроенергія, не можуть бути використані для іншої частини України.
Ізольовано від ОЕС України працює і Бурштинська ТЕС. Вугілля на Бурштинській ТЕС також фактично "замкнене" на енергоострові і використовується для роботи експортних потужностей.
РБК-Україна: Чи були спроби вивезти "замкнені" вугільні запаси?
Юрій Касич: Це питання не в зоні відповідальності НЕК.
РБК-Україна: На якому етапі зараз вирішення питання про розворот додаткових енергоблоків Бурштинської ТЕС на забезпечення поставок електроенергії в Україну?
Юрій Касич: Після звернення НЕК "Укренерго" Міненерго (компанія звернулася з відкритим листом до відомства з проханням сприяти вирішенню Міненерго від 14 жовтня 2014 року про розворот енергоблоку №11, - РБК-Україна) з боку компанії ДТЕК "Західенерго" нам було одразу ж направлено техзавдання на виконання проекту з розвороту потужностей.
У найкоротший термін НЕК його погодив і відправив ДТЕК "Західенерго" для реалізації. На сьогодні в НЕК є лист від ДТЕК "Західенерго" від 29 липня, з повідомленням про відсутність у компанії на цей рік джерел фінансування для виконання проекту про розворот.
У минулому році компанія знала, що їй треба буде виконувати проект. До того ж, я не можу говорити, що це коштує мільйони.
РБК-Україна: Що таке розворот з технічної точки зору?
Юрій Касич: Буквально з допомогою маніпуляції з вимикачами можна змінити кількість блоків які працюють на українські секції шин розподільчі пристрої Бурштинської ТЕС. Всі. Нічого не треба будувати.
Проект полягає в оцінці пропускних здібностей і оцінкою того, наскільки електричні захисту можуть бути чутливі до пошкоджень обладнання. Це фактично беззатратний захід.
Я розумію, що експортний потенціал країни - це один із пріоритетів держави, але як ми пояснимо жителям решти частини України, що хтось буде заробляти гроші, а хтось буде тижнями без світла сидіти?
Крім того, я говорив з нашими польськими колегами, вони з розумінням поставилися до ситуації і готові підтримати Україну у вирішенні розгорнення подачі частини електроенергії Бурштинського енергоострова в ОЕС України.
РБК-Україна: В Україні є сім ТЕС, сировиною для яких є вугілля-антрацит. Решта працюють на газовому вугіллі. Нам вистачить запасів цієї групи для підтримки роботи ОЕС?
Юрій Касич: На всіх інших, тобто, неантрацитовых станціях запаси близькі до нуля або критичні.
Ще важливо розуміти наступне: якщо сьогодні включили блок Ладижинської ТЕС, який вийшов з ладу на вихідних, то відключили інший енергоблок.
Те ж саме можна сказати і про інші станції, наприклад, про Криворізьку ТЕС (ДТЕК "Дніпроенерго"), яка відповіла НЕК відмовою на оперативну команду про включення додаткових потужностей працюючого блоку (згодом команда була виконана, але з затримкою по часу).
Причина - відсутність палива. Чому його там немає - це не моя компетенція.
Зрозуміло, що вугілля мало і умовно завтра станція може зупинитися. Але тоді ми сьогодні повинні почати відключати споживачів, тому що Криворізька ТЕС не підняла свій блок.
На сьогоднішній день диспетчер НЕК дає команди на включення всього працездатного обладнання для того, щоб не допустити відключення споживачів.
РБК-Україна: Сьогодні є регіони, яким електроенергія подається обмежено?
Юрій Касич: Немає. Споживачі України отримують електроенергію в повному обсязі.
РБК-Україна: Чи дозволяють потужності станцій, які працюють на газовому вугіллі, забезпечити електроенергією всю Україну?
Юрій Касич: Історично склалося, що антрацит використовується на т. зв. маневрених станціях. Тобто, це означає, що блоки 200 МВт можна відключати в нічний час та вранці включати знову.
Станції, які працюють на газовому вугіллі, це, в основному, "важкі" блоки 300МВт. Їх маневрування аналогічним чином небажане. Це вся різниця.
На осінньо-зимовий період, особливо при температурних мінімумах, ОЕС України потрібні будуть як раз высокоманевренные теплові станції - насамперед це Курахівська, Зміївська, Придніпровська, Криворізька і Трипільська станції.
РБК-Україна: Я правильно розумію, що якщо ситуація з поставками вугілля не буде врегульована в найближчі місяці, то Україні варто очікувати темної і холодної зими?
Юрій Касич: Я не хочу про це говорити. Ситуація складна. Але не катастрофічна.
РБК-Україна: Повернемося до експорту. У 2013 році ми забезпечували електроенергією частину Східної Європи та Білорусі. Яка ситуація зараз?
Юрій Касич: У нас зараз 420-650 МВт експортних потужностей тільки з Бурштинського острова.
Я працюю в компанії з грудня, але можу сказати, що влітку 2014 року був організований експорт української електроенергії в пристойних обсягах не тільки з Бурштина. Це було в той час, коли вже було зрозуміло, що взимку буде не дуже хороша ситуація. Тоді фактично спалили те вугілля, яке взимку було необхідне Україні.
За сім місяців цього року Україна експортувала в Європу 2,2 млрд кВт/год. В Молдову, Росію і Білорусь - нічого.
При цьому, імпорт з РФ за той же період склав 1,5 млрд кВт/год.
РБК-Україна: Поговоримо про вашу вже відому інвестиційну програму. Давайте розберемося, скільки грошей, все таки, буде витрачено на закупівлю трансформаторів, а що буде направлено на інші потреби?
Юрій Касич: Загальний показник зростання інвестиційної програми (ІП) "Укренерго" в цьому році - 2,18 млрд грн, з яких понад 800 млн грн - кредитні кошти, залучені у міжнародних фінансових організацій.
Кредити надані під держгарантії та будуть використані для будівництва нових об'єктів магістральних електричних мереж (ПЛ 750 кВ РАЕС-Київська, ПЛ 750 кВ ЗАЕС - Каховська, ПС 330 кВ "Західна" та ін). Близько 680 млн грн планується витратити на завершення будівництва лінії напругою 750 кВ РАЕС - Київська, а також заходи існуючих ліній ЧАЕС - ХАЕС (750 кВ) і Новокиївська - Північна (330 кВ) на ПС 750 кВ "Київська".
Реалізація цих заходів дозволить вже в поточному році вивільнити до 1300 МВт додаткових потужностей Рівненської та Хмельницької АЕС для успішного проходження зимового періоду 2015-2016 років.
Більш того, ще близько 690 млн грн передбачається використовувати на придбання основного високотехнологічного обладнання, яке зараз пошкоджене і не підлягає ремонту. Мова йде про автотрансформатори і шунтуючі реактори.
Також буде змінюватися обладнання технічно застаріле і призначене для збільшення трансформаторної потужності існуючих об'єктів магістральних електричних мереж.
РБК-Україна: В національному регуляторі НКРЕКП ваша програма стала причиною для звільнення кількох членів комісії, не згодних з вашими цифрами. Основна претензія до затвердженої вже програми в розмірі 4,7 млрд грн полягала в проведених регулятором розрахунках. На їх підставі в комісії зробили висновок, що НЕК планував купувати трансформатори за завищеною ціною. Виникає ряд питань. Давайте почнемо з того, чому в цьому році знадобилося так значно збільшити закупівлю обладнання?
Юрій Касич: Це все міф. Якщо ми будемо рухатися тими темпами заміни обладнання, які зафіксовані сьогодні - зараз зношені близько 70% електричних машин, термін експлуатації яких перевищує 30-40 років - то до 2020 року у нас все наше обладнання буде в зоні ризику, а ще через п'ять років - піде "сніжний ком" пошкоджень.
Наведу приклад. У п'ятницю ввечері, 24 липня відключається з викидом масла автотрансформатор на Вінницької підстанції 750 кВ. Трансформатор випущений в 1976 році, встановлений в 1978 році потужністю 1 тис. мегавольт-ампер. Заводи виробники пишуть про термін експлуатації у 25 років, а у нас 70% обладнання вже давно перевищило цю вікову межу.
Давайте нічого не змінювати, почекаємо ще 5-10 років, коли буде виходити з ладу один-два трансформатора в тиждень, ось це і буде називатися катастрофою! Ті масштаби заміни обладнання, які були у попередні роки - недостатні.
У мене питання до всіх, хто стверджує, що треба міняти 4-5 трансформаторів на рік як це було раніше "найкращі часи", чим вони керуються? Напевно, тим, що вчора і сьогодні енергетика є елементом піару! А що ж буде завтра?
РБК-Україна: Скільки ви плануєте закупити трансформаторів в цьому році?
Юрій Касич: 36 трансформаторів. Але потрібно розуміти наступне. В ОЕС України працює трифазна система змінного струму. У багатьох випадках у кожній фазі варто окремий апарат.
РБК-Україна: Чому ж у вас тоді розбіжності з НКРЕКП?
Юрій Касич: Немає ніяких розбіжностей. Тому що хтось говорить про пофазове виконання програми, і, відповідно, пофазову кількість, а можна говорити три фази - один апарат.
Потім не варто забувати і розділяти поняття "заходів щодо розвитку системи" та "заходи щодо поточної експлуатації", які спрямовані на підтримку існуючої ситуації.
Є об'єкти, де згоріли трансформатори. Їх зняли з фундаменту, поставили під паркан, але на їх місце нічого не поставили. Автоматично порушується проектна схема енергооб'єкта.
Тому з названих кількостей, тільки сім машин підуть на те, щоб закрити порожні місця і поставити трансформатори там, де їх давно зняли.
Підстанція 330кВ стандартно передбачає наявність двох автотрансформаторів зв'язку вищого і нижнього класу напруги мережі, які передають (трансформують) потужність мереж одного класу напруги в інший.
Якщо на ПС має за проектом стояти два автотрансформатора за 200 МВА кожен, то підстанція може передати 400 мегавольт-ампер потужності. Якщо один трансформатор згорів - може передати двісті.
Відключення ось цього одного останнього автотрансформатора, у разі його поломки, означає відключення, як мінімум, 40% всіх споживачів, які отримують електроенергію від цього об'єкта. Це один з найпростіших прикладів відсутність резерву потужності.
РБК-Україна: Чому "Укренерго" купувало трансформатори саме у підприємства "Запоріжтрансформатор" (ЗТР), яке належить Костянтину Григоришину?
Юрій Касич: Знову міф! НЕК "Укренерго" - державне підприємство. Були оголошені відкриті тендери, в яких можуть брати участь всі, хто забажає.
НЕК зверталося до ряду виробників, наприклад, до компаній Siemens і АВВ з проханням вказати нам індикативні ціни на їх обладнання. Деякі компанії, до яких ми звернулися, повідомили, що така відповідь надати не можуть, а деякі - взагалі проігнорували наш запит.
Тоді "Укренерго" звернувся в Торгово-промислову палату України з проханням вказати нам діапазон ринкових цін на обладнання. Палата звертається до тих же виробників, формує аналітичний зріз за цінами на ринку.
Потім НЕК оголошує відкриті тендери - і ЗТР виніс мінімальну пропозицію. Мені особисто всеодно, чий апарат купувати. Для НЕК "Укренерго" головне придбати його на умовах з оптимальним співвідношенням "ціна-якість".
На сьогодні всі тендеру скасовані, оскільки є рішення Антимонопольного комітету, яке забороняє участь ЗТР в держзакупівлях. Тепер НЕК знову має оголосити тендер і знову пройти процедуру.
Тим часом застарілі трансформатори продовжують виходити з ладу. А ми витрачаємо час на пояснення, чому ми купуємо нове обладнання.
РБК-Україна: Як зміниться тариф "Укренерго" з прийняттям інвестпрограми?
Юрій Касич: На засіданні НКРЕКП 14 липня нам затвердили тариф у розмірі 4,57 коп. за кВт/год, що на 34,4% більше діючого раніше тарифу. Структурою тарифу збільшені витрати на послуги ЧАЕС на 9,8 млн грн і на реалізацію інвестиційної програми 1,4 млрд грн.
Не в моїй компетенції коментувати взаємозв'язок тарифу НЕК "Укренерго" з тарифом для населення та промисловості. Але, за розрахунками НКРЕКП, тариф для споживачів збільшиться всього на 1% з подальшим її зниженням. Воно відбудеться за рахунок збільшення частки дешевої електроенергії, генерованої на АЕС.
Більш того, ми замовили Київському політехнічному інституту виконання наукової роботи, результатом якої у тому числі буде розрахунок економічно обґрунтованого тарифу НЕК "Укренерго". Планується, що в цьому документі буде зазначено не тільки, яким тариф повинен бути, але і де є "вузькі" місця в роботі устаткування, що потрібно швидко поміняти, щоб не спровокувати при цьому значне зростання тарифу, і при цьому одримати максимальний ефект.
Розмовляла Марія Цатурян