Уряд Японії повідомив сьогодні, що остаточно узгодив купівлю кількох островів у Східнокитайському морі, які є предметом територіальної суперечки з Китаєм, у приватної особи, яка за японським правом вважається їхнім власником.
Уряд Японії повідомив сьогодні, що остаточно узгодив купівлю кількох островів у Східнокитайському морі, які є предметом територіальної суперечки з Китаєм, у приватної особи, яка за японським правом вважається їхнім власником, передає радіо "Свобода".
Читайте також: У Китаї пройшли акції протесту, викликані висадкою японських націоналістів на спірні острови
Як заявив головний секретар Кабінету міністрів Осаму Фудзімура, Японія має намір перебрати острови Сенкаку, які в Китаї називають Дяоюй чи Дяоюйтай, у державну власність якнайшвидше, щоб здійснювати над ними мирний і постійний контроль.
Як повідомлялось, сума угоди повинна скласти 2 млрд 50 млн ієн (26 млн дол.). Після цього Японія оголосить про націоналізацію островів і повідомить про це КНР.
У Китаї прем'єр-міністр Вень Цзябао відразу відповів, що його країна не поступиться в цій суперечці "ані п'яддю" своєї, як вважає Китай, землі.
Учора Президент Китаю Ху Цзіньтао вже попереджав Японію "не робити хибних кроків" стосовно цих островів.
Читайте також: Південна Корея і Японія призупинили програму військового співробітництва через суперечку навколо островів
Відзначимо, Нещодавно влада Японії у рамках підготовки до цієї купівлі на острови з о.Окінава відправила експедицію з 25 експертів, чиновників і журналістів. Одна з цілей експедиції - вимірювання глибини, щоб побудувати причал біля островів, які в Японії називають Сенкаку, а в Китаї - Дяоюйдао.
КНР наполягає на тому, що острови Сенкаку (китайська назва - Дяоюйдао) увійшли до складу китайської держави в кінці XIV ст., Однак контроль над ними був втрачений після підписання з Японією в 1895 р. Сімоносекского мирного договору (китайська назва - Договір Магуань).
Після закінчення Другої світової війни Японія змушена була відмовитися від даних територій на користь США. У свою чергу, Вашингтон у 70-х рр. XX століття повернув Японії острів Окінава, віддавши і Сенкаку, що знаходиться поблизу. Цей факт досі оскаржується Китаєм.
Примітно, що сам острів дуже малий і непридатний для господарського використання, однак його наявність у складі держави серйозно розширює акваторію територіальних вод та виключної економічної зони.
У серпні ц.р. на спірних островах Сенкаку відбулася незаконна висадка групи японських націоналістів, після того як напередодні звідти були вислані п'ять китайських активістів, що зробили спробу провести там акцію. Висадилися на островах японські націоналісти були затримані японської береговою охороною. Проте в цілому в акції на підтримку японських домагань взяли участь понад 100 осіб, серед яких - члени парламенту країни і відомі політики.
Перед цим міністерство закордонних справ Китаю випустило заяву, в якій закликало Японію припинити зазіхання на державність КНР. "Китай наполягає на тому, щоб Японія припинила дії, що підривають територіальний суверенітет КНР, і повернулася в правове поле вирішення питання шляхом діалогу і переговорів", - заявив представник зовнішньополітичного відомства країни Кинь Гень.
Конфлікт за острови Сенкаку є одним з епізодів у серії територіальних суперечок у Південно-Китайському морі між Китаєм, Японією, Філіппінами, В'єтнамом та Брунеєм. На шельфі островів Сенкаку можуть знаходитися значні запаси природного газу.
Конфлікт між Японією і Китаєм через острови Сенкаку дійшов до того, що влада Японії відкликала свого посла з Пекіна. Така дія японського МЗС стало відповіддю на маневри патрульних кораблів китайських військово-морських сил, які 11 липня ц.р. зайшли в акваторію спірного острова в Східно-Китайському морі.