Спікер Верховної Ради України (ВР) Володимир Рибак відкрив другу сесію Ради VII скликання. У сесійному залі зареєстровано 346 народних депутатів.
Верховна Рада України (ВР) проголосувала без обговорення за заяву "Про реалізацію євроінтеграційних прагнень України і про укладення угоди між Україною і ЄС". "За" проголосували 315 народних депутатів, "проти" - 24. Крім того, депутати прийняли в першому читанні і в цілому без обговорення законопроект про внесення змін до регламенту, згідно з якими у разі виявлення фактів неперсонального голосування проводитиметься переголосування, а картка, що незаконно проголосувала, вилучатиметься. "За" таке рішення проголосували 339 народних депутатів з мінімально необхідних 226.
Згідно з законопроектом, у разі виявлення народними депутатами фактів порушення вимог персонального голосування, тобто голосування за інших, розгляд питання уривається. Головуючий встановлює присутність депутата, чия картка незаконно проголосувала і у разі його відсутності Рахункова комісія вилучає картку і проводиться повторне голосування. Зазначимо, відповідні зміни в регламент були затверджені в ході переговорів між опозицією і більшістю сьогодні вранці.
Що стосується заяви про євроінтеграцію, то згідно з ним Верховна Рада закликає Європейський Союз і його держави-члени: як тільки українська сторона продемонструє рішучі дії і відчутний прогрес в сферах, визначених у висновках Ради ЄС і виконає необхідні внутрішні процедури, забезпечити невідкладне підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС. А також забезпечити неухильне і повне виконання угоди між Україною і ЄС про спрощений порядок видачі віз з метою реалізації права громадян України на безперешкодне пересування по території ЄС і надати адекватну експертну і фінансову підтримку України в процесі підготовки до впровадження угоди про асоціацію, перш за все з метою адаптації економіки держави, регуляторного середовища до функціонування в умовах поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі з ЄС.
Після цього спікер Верховної Ради Володимир Рибак (на фото) закрив засідання. Депутати продовжать роботу в пленарному режимі 5 березня о 10:00.
Депутати після розблокування трибуни попрацювали дуже недовго. Рибак відкрив сесію десь о 12:45 і закрив - о 13:20. У сесійному залі було зареєстровано 346 народних депутатів.
Перед цим Президент України Віктор Янукович заявив, що йому повідомили про розблокування парламенту. Заява прозвучала в ході телевізійної прес-конференції "Діалог з країною". Опозиційні депутати покинули президію, а співробітники апарату познімали опозиційні плакати.
"Перед початком програми мені подзвонили, що неначе парламент розблокований", - сказав Янукович.
Читайте також: Історія парламентських криз в Україні
Опозиція блокувала роботу парламенту з 5 лютого, вимагаючи особистого голосування депутатів. Спочатку в залі ночували тільки представники "Удару", але згодом до них приєднались нардепи з "Батьківщини" та "Свободи". Згідно з українським законодавством, якби парламент не запрацював до 6 березня, то вже наступного дня Президент Віктор Янукович отримав би право достроково припинити повноваження Ради. При цьому і опозиціонери, і регіонали заявляли, що готові до дострокових виборів до парламенту, хоча лідер фракції ПР Олександр Єфремов вчора окремо підкреслив, що Янукович не збирається розпускати Раду.
Проте за коментарями з табору регіоналів можна було судити про те, що настрої депутатів в цій фракції були різні. Якщо Єфремов і глава регламентного комітету Володимир Макеєнко заявляли про те, що не хочуть перевиборів, то заступник глави фракції Михайло Чечетов був упевнений, що перевибори на мажоритарній основі принесуть ще більший успіх Партії регіонів. Що стосується опозиції, то віце-спікер Ради, представник "Свободи" Руслан Кошулинський вважав заяви регіоналів про перевибори блефом, подібні настрої були і у лідера фракції "Удар" Віталія Кличка. Хоча в той же час лідер "Свободи" Олег Тягнибок вже дав команду готуватися до перевиборів. Готувалася до них і "Батьківщина".
Читайте також: Лідери опозиції заявили про готовність штабів до перевиборів
Переговори щодо розблокування трибуни велися майже два тижні, проте довгий час були безрезультатними. Опозиція пропонувала різні технічні варіанти вирішення проблеми особистого голосування, аж до голосування руками або бюлетенями, а регіонали послідовно ці варіанти критикували і називали неприйнятними. Зараз в парламенті встановлена система голосування "Рада-3", проте вона не увімкнена. Регіонали вже говорять про необхідність установки системи "Рада-4" і навіть "Рада-5", які, проте, тільки ще належить розробити Національній академії наук. В результаті регіонали і опозиціонери почали звинувачувати один одного в невмінні домовлятися і досягати компромісу. Головним посилом звинувачень регіоналів було те, що непрацююча Рада, яка не ухвалює закони, стане головною причиною проблем на переговорах під час саміту Україна - ЄС.
Читайте також: У ПР почали підготовку до позачергових парламентських виборів, - джерело
Свою стурбованість парламентською кризою висловлювали вищі особи країни - Президент Віктор Янукович і прем'єр-міністр Микола Азаров. Свідком кризи став також єврокомісар з питаннях розширення Штефан Фюле, який 7-8 лютого відвідав Київ. Висловлювання Фюле були надзвичайно дипломатичні, хоча він підкреслив, що у Верховної Ради дуже багато роботи в контексті євроінтеграційних прагнень України.