ua en ru

У ПР почали підготовку до позачергових парламентських виборів, - джерело

Автор: RBC.UA
У Партії регіонів почали підготовку до позачергових парламентських виборів. Джерела "Комерсант-Україна" стверджують, що вони будуть відбуватися на мажоритарній основі і що відповідний законопроект вже готовий. Якщо протягом двох тижнів сесія Верховної Ради не буде відкрита, у Президента Віктора Януковича з'являться підстави для її розпуску, підкреслюють в Партії регіонів. Ряд джерел допускає, що нові вибори можуть відбутися в травні-червні 2013 р. і пройти одночасно з місцевими виборами в Києві. Представники опозиції плани Партії регіонів називають блефом, але це не заважає їм прогнозувати свою перемогу у виборчих перегонах.

У Партії регіонів почали підготовку до позачергових парламентських виборів. Джерела "Комерсант-Україна" стверджують, що вони будуть відбуватися на мажоритарній основі і що відповідний законопроект вже готовий. Якщо протягом двох тижнів сесія Верховної Ради не буде відкрита, у Президента Віктора Януковича з'являться підстави для її розпуску, підкреслюють в Партії регіонів. Ряд джерел допускає, що нові вибори можуть відбутися в травні-червні 2013 р. і пройти одночасно з місцевими виборами в Києві. Представники опозиції плани Партії регіонів називають блефом, але це не заважає їм прогнозувати свою перемогу у виборчих перегонах.

Лідери депутатських фракцій 15 лютого зробили останню спробу домовитися про відкриття другої сесії Верховної Ради VII скликання. Щоденні зустрічі голів фракцій у кабінеті голови парламенту Володимира Рибака почалися 5 лютого, після того як депутати від "Батьківщини", "Свободи" і "Удару" заблокували трибуну, вимагаючи введення системи персонального голосування Рада-3. Її головною особливістю є сенсорна кнопка, яку необхідно утримувати протягом усього часу, відведеного для голосування.
Коли переговори закінчились, Володимир Рибак в інтерв'ю парламентському телеканалу "Рада" заявив, що в понеділок, 18 лютого, лідери фракцій знову мають зібратися.

Читайте також: Єфремов заперечує підготовку до дострокових виборів

В той же час в керівництві Партії регіонів втратили надію на позитивний результат переговорів і почали підготовку до позачергових парламентських виборів, заявили відразу кілька джерел, як у законодавчій, так і у виконавчій владі. "Це питання узгоджено. Якщо опозиція продовжить блокувати трибуну, Президент розпустить Верховну раду. Позачергові вибори будуть цілком проходити за мажоритарною системою", - повідомив співрозмовник у Партії регіонів.

Джерела в ПР стверджують, що законопроект про введення в Україні мажоритарної виборчої системи вже готовий, а обговорення його змісту відбулося в минулу середу в штабі партії. "Всі документи на Липській, підготовку законопроекту курирує Єфремов.

Незважаючи на блокування, почате опозицією, у виграші все одно будемо ми. Якщо парламент розблокують, ми будемо приймати потрібні нам закони, не розблокують - у Президента з'являться підстави для оголошення дострокових виборів, на яких ми, з урахуванням стовідсоткової мажоритарки, точно отримаємо більшість голосів ", - відзначило джерело. У Партії регіонів підкреслили, що якщо Верховна Рада розпочне роботу через 30 днів, після закінчення яких у глави держави з'явиться право розпустити парламент, Президент зможе ним скористатися в будь-який момент. І, як стверджують джерела, швидше за все він ним скористається. Нібито Януковичу надали дані, згідно з якими перемога "регіоналів" неминуча, і проведення виборів за мажоритарною системою дозволить представникам ПР отримати більшість в Раді.

Читайте також: Перевибори в Раду відбудуться і пройдуть на мажоритарній основі, - джерело

Нагадаємо, ст. 90 Конституції передбачає право президента розпустити Верховну раду, якщо протягом 30 днів однієї сесії пленарні засідання не можуть розпочатися. "Якщо вийде так, що ще тиждень-другий парламент не буде працювати, доведеться виходити на дострокові вибори, хоча ми цього не хочемо. При цьому необхідно повністю зачистити політичний ландшафт і ввести мажоритарну виборчу систему, тому що при нинішній системі конфігурація у Раді не зміниться ". Чечетов упевнений, що в разі проведення виборів на мажоритарній основі "Партія регіонів отримає не 208, а 300 депутатів". "Зміни до закону про вибори внести нескладно, це можна зробити одразу після того, як буде прийнято рішення про перевибори", - сказав перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.

Заступник голови Верховної Ради, народний депутат від "Свободи" Руслан Кошулинський назвав заяви про можливий розпуск парламенту блефом. "Ми спокійно ставимося до цих заяв, розуміємо, що це мильна бульбашка і більше нічого ... Щоб змінити формат виборчого законодавства, за це потрібно проголосувати. Відповідно, необхідно потрапити до сесійної зали, але в ст. 2 закону про регламент говориться, що пленарні засідання проводяться виключно в цьому приміщенні. В такому випадку потрібно силовий варіант розблокування сесійної зали, а це вже виходить за рамки", - обурився віце-спікер.

Враховуючи, що трибуна парламенту була заблокована 5 лютого, крайній термін, коли Верховна Рада має розпочати роботу, закінчується 6 березня. Якщо до цього часу народні депутати не зберуться на засідання, Янукович вже 7 березня отримає право достроково припинити повноваження нинішнього парламенту. Таким чином, якщо указ про розпуск Ради буде підписаний в цей же день, то з урахуванням 60 днів на виборчу кампанію позачергові парламентські вибори можуть відбутися вже 6 травня. "Не виключено, що позачергові вибори в Раду, якщо таке рішення буде прийнято, відбудуться в один день з виборами мера столиці та Київради. Орієнтовно в кінці травня-початку червня", - сказало джерело в ПР.

Читайте також: Янукович стурбований ситуацією в парламенті і доручив забезпечити його нормальну роботу, - Єфремов

Слід зазначити, що для прийняття змін до закону "Про вибори народних депутатів" необхідно мінімум 226 голосів, тоді як у фракції ПР числиться 208 народних депутатів. Щоб отримати бракуючі 18 голосів, "регіоналам" потрібно заручитися підтримкою Компартії або позафракційних депутатів. Вже відомо, що комуністи, які на виборах 2012 р. не змогли провести до парламенту жодного депутата-мажоритарника, не збираються підтримувати ПР.

Нагадаємо, що в останній раз ВР обиралася на повністю мажоритарній основі в 1998 р. Проблема перевиборів на цей раз почалася з того, що на п'яти мажоритарних округах (94, 132, 194, 197, 223) при проведенні останніх парламентських виборів ЦВК не змогла встановити остаточні результати, внаслідок чого було прийнято рішення провести перевибори на цих округах. Згодом Вищий адміністративний суд позбавив депутатських повноважень нардепів-мажоритарників Павла Балогу і Олександра Домбровського, що призвело до необхідності проведення перевиборів ще на двох округах - 71 і 11.

Про перевибори цілої Ради опозиція заговорила відразу ж після проведення виборів, мотивуючи це численними порушеннями. Але в реальність проведення перевиборів згідно такий мотивуванні мало хто вірив. Зате в цю реальність повірили після того, як Верховна Рада не змогла відкрити другу сесію через блокування трибуни і президії опозиційними депутатами з "Батьківщини", "Удару" і "Свободи", при тому, що "Удар" ще й ночує у сесійній залі. Таким способом опозиція вимагає ввести в Раді персональне голосування.
Партія регіонів в особі різних її представників, у тому числі високопоставлених, послідовно заперечувала можливість і необхідність перевиборів. Так, спікер парламенту регіонал Володимир Рибак упевнений, що Президент Віктор Янукович не розпустить парламент. "Я такий варіант не розглядаю ... Я думаю, що парламент знайде в собі сили і буде працювати далі", - сказав Рибак на одній із прес-конференцій.

Читайте також: У ПР не хочуть дострокових виборів і обіцяють відкрити Раду 19 лютого

Глава регламентного комітету Ради, представник ПР Володимир Макеєнко згоден з Рибаком. "Ми не божевільні, щоб витрачати на дострокові парламентські вибори ще 1 млрд грн. У нас вибори будуть у 2015 р. Вибори пройшли, люди витратили багато ресурсів, сил і понесли чималі матеріальні витрати. Які перевибори? Їх можливість - нуль відсотків", - сказав він.

Лідер фракції ПР Олександр Єфремов хоч і заявляв, що партія готова до перевиборів, проте сам він їх теж не хоче. Президент Віктор Янукович і прем'єр-міністр Микола Азаров, у свою чергу, теж висловлювали стурбованість ситуацією в парламенті.
Що стосується опозиції, то вона однозначно вимагає персонального голосування і використовує небажання регіоналів проводити перевибори для досягнення цієї мети. У всякому разі, лідер "Удару" Віталій Кличко заявив про свою впевненість у тому, що керівники депутатських груп і фракцій досягнуто консенсусу щодо персонального голосування у Верховній Раді.