Президент України Віктор Янукович доручив протягом 2013 р. розпочати будівництво технологічної, морської і газотранспортної частин LNG-терміналу. Про це йдеться в національному плані дій на 2013 р. щодо впровадження програми економічних реформ на 2010-2014 рр. "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженому указом Президента України від 12 березня 2013 №128/2013.
Президент України Віктор Янукович (на фото) доручив протягом 2013 р. розпочати будівництво технологічної, морської і газотранспортної частин LNG-терміналу. Про це йдеться в національному плані дій на 2013 р. щодо впровадження програми економічних реформ на 2010-2014 рр. "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженому указом Президента України від 12 березня 2013 №128/2013.
Читайте також: Україна в лютому імпортувала газ за середньою ціною 419,70 дол. за тис. куб. м
"Протягом року має бути розроблена проектна документація окремих частин будівництва LNG-терміналу (технологічної, морської, газотранспортної) національного проекту", - йдеться в документі. Згідно з національним планом, у березні 2013 р. Кабінет міністрів України має затвердити порядок проведення та умови конкурсу з вибору інвестора на будівництво та експлуатацію LNG-терміналу.
Крім того, Кабмін має ухвалити рішення щодо визначення суб'єкта, на якого буде покладено обов'язок щодо забезпечення гарантій завантаження потужностей LNG-терміналу.
У травні ц.р. повинен пройти конкурс з вибору інвестора на будівництво та експлуатацію LNG-терміналу, а також узгоджено умови інвестиційного договору. "Індикатор виконання (завдання) - укладання договорів з інвесторами щодо будівництва та експлуатації LNG-терміналу з урахуванням певної форми участі держави в національному проекті", - йдеться в документі.
Читайте також: Україна може відмовитися від будівництва LNG-терміналу, в разі вдалих переговорів щодо газу з РФ, - джерело
Також у травні до Верховної Ради України має бути внесений законопроект про внесення змін до законів України "Про природні монополії" та "Про засади функціонування ринку природного газу" щодо:
- визначення поняття "регазифікації природного газу";
- забезпечення недискримінаційного доступу до потужностей з регазифікації природного газу;
- визначення повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, щодо встановлення тарифів на послуги з регазифікації природного газу;
- застосування стимулюючого тарифного регулювання при встановленні тарифів на послуги з регазифікації природного газу.
У червні Кабмін повинен видати акт про затвердження інвестиційного договору на будівництво та експлуатацію LNG-терміналу, передбачивши, зокрема, умови забезпечення гарантій завантаження потужностей LNG-терміналу.
Також у червні мають бути виділені земельні ділянки, необхідні для реалізації національного проекту, в тому числі сполучної інфраструктури до LNG-терміналу.
Читайте також: Україна продовжить переговори з Росією щодо газу у квітні
На вересень заплановано укладення договору між компанією-оператором LNG-терміналу і суб'єктом, на якого буде покладено обов'язок щодо забезпечення гарантій завантаження потужностей LNG-терміналу.
Протягом року, згідно з планом дій, повинна пройти адаптація законодавства України до європейських технічних стандартів і нормативів у частині проектування, будівництва та експлуатації об'єктів інфраструктури LNG-терміналу.
Також протягом року Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство закордонних справ і Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України (Держінвестпроект) повинні провести переговори і підписати міжнародні договори щодо постачання та транспортування зрідженого природного газу на територію України.
Читайте також: Створення LNG-терміналу перед Босфором дозволить постачати звідти 8-10 млрд куб. м скрапленого газу, - Президент
Нагадаємо, 26 листопада 2012 р. на кошти уряду в Одеській обл. було розпочато будівництво LNG-терміналу потужністю 10 млрд куб. м газу на рік вартістю 969 млн євро. Термінал розрахований на прийом 10 млрд куб. м зрідженого газу на рік, що становить більше ніж третину обсягів блакитного палива, яке імпортується з Росії.
Проект буде реалізовуватися в кілька етапів. На першому етапі побудують плавучу установку для зберігання і регазифікації потужністю до 5 млрд куб. м природного газу на рік, на другому - наземний термінал із двома резервуарами. На третьому - третій резервуар і додаткове обладнання, необхідне для доведення потужності термінала до 10 млрд куб. м.
Для підключення терміналу до ГТС побудують гілку газопроводу завдовжки 65 км, і передбачалося, що постачальниками зрідженого газу будуть Алжир, Лівія, Єгипет, Катар і Азербайджан. 735 млн євро - вартість LNG-терміналу, друга складова - морська частина, третя складова - приєднання терміналу до ГТС. Таким чином, їх вартість 735, 121 і 113 млн євро - це сукупна вартість усіх проектів, пов'язаних з LNG-терміналом.
Спершу термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Зріджений газ на український LNG-термінал може поставлятися з Туреччини. Крім того, повідомлялося, що Україна розгляне можливість закупівлі зрідженого газу у США.
У лютому стало відомо, що південнокорейська державна корпорація Korea Gas Corporation (KOGAS) може взяти участь у будівництві LNG-терміналу в Україні.
Будівництво LNG-терміналу покликане диверсифікувати джерела газу для України. Залежність від російського газу настільки велика і невигідна, що уряд змушений реалізовувати альтернативні проекти - такі як видобуток сланцевого газу та закупівля газу в інших країнах, зокрема у Німеччині та Туркменістану. Ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./Тис. куб. м. При цьому в держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м.
Читайте також: На Алясці буде побудований найбільший у світі LNG-термінал
Експерти вважають, що світове виробництво зрідженого природного газу зростає швидше, ніж будь-якого іншого палива, загрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Незважаючи на економічний спад, продажі СПГ у 2011 році зросли на 10%, а виробництво досягло 240,8 млн тонн, за даними Міжнародної групи імпортерів СПГ. У грошовому вираженні продажі СПГ склали 250-260 млрд дол. - близько третини продажів газу, тоді як нафти було продано на 2,2 трлн дол.
Зріджений природний газ (англ. термін - Liquefied natural gas) - стан природного газу, що отримується з нормального стану при охолодженні або підвищеному тиску. Зрідження природного газу проводиться для більш легкого і компактного складування або транспортування споживачеві. Щільність СПГ приблизно у 2 рази менше щільності бензину. Температура кипіння від -158 до -163 градусів залежно від складу. Коефіцієнт скраплення - 92 (так званий економічний режим, застосовуваний на газорозподільних станціях) до 95%.