ua en ru

"Нафтогаз" і "Туркменгаз" підписали меморандум про взаєморозуміння (фото, відео)

Автор: RBC.UA
В Ашхабаді під головуванням Президента України Віктора Януковича та Президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова сьогодні, 13 лютого, відбулися українські-туркменські переговори в розширеному складі. Про це повідомляє прес-служба глави української держави.

В Ашхабаді під головуванням Президента України Віктора Януковича (на фото праворуч) та Президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова (ліворуч) сьогодні, 13 лютого, відбулися українські-туркменські переговори в розширеному складі. Про це повідомляє прес-служба глави української держави.

Під час переговорів сторони обговорили широкий спектр питань двосторонньої взаємодії. Глави держав підтвердили намір України і Туркменістану розвивати взаємовигідне співробітництво. На переговорах йшлося, зокрема, про співпрацю в енергетиці, транспортній, сільськогосподарській, авіаційній, торговельно-економічній, науково-освітній сферах та галузі охорони здоров'я.

Президенти також обговорили напрямки співробітництва в майбутньому, зокрема в середньостроковій і довгостроковій перспективах.

Читайте також: Україна зацікавлена ​​у відновленні постачань газу з Туркменістану, - Янукович

Крім того, Янукович і Бердимухамедов підписали спільну заяву про поглиблення відносин дружби і співробітництва між Україною та Туркменістаном. Основна мета цього документа - підтвердити зацікавленість обох держав у зміцненні українсько-туркменських відносин, їх подальшому розвитку в усіх напрямках і сферах, що становлять взаємний інтерес.

У документі наголошується прагнення сторін до подальшої інтенсифікації політичного діалогу, в тому числі на вищому рівні, а також намір здійснювати тісну взаємодію на міжнародній арені, зокрема у рамках ООН та інших глобальних і регіональних міжнародних організацій, в тому числі з питань зміцнення суверенітету, незалежності і територіальної цілісності держав.

Також зазначається фундаментальне значення співпраці в торговельно-економічній сфері, виражається прагнення до зміцнення економічних зв'язків відповідно до принципів рівноправності та взаємної вигоди. Особливе значення сторони надають поглибленню співробітництва в паливно-енергетичній, фінансовій, транспортній, промисловій сферах. Крім того, сторони відзначають важливість розвитку співробітництва в гуманітарній сфері, зокрема у сферах освіти і науки, охорони здоров'я, медицини та спорту.

Як заявив Янукович під час зустрічі з журналістами після завершення переговорів, Україна і Туркменістан мають перспективи для активізації співпраці в культурно-гуманітарній сфері: "З упевненістю можемо констатувати зацікавленість сторін у розвитку взаємодії у сферах туризму, спорту та фізичної культури".

На думку Януковича, зацікавленості до співпраці в цьому напрямку також сприяло проведення Днів культури Туркменістану в Україні в минулому році. А вже в цьому році Україна готова представити свою культуру на туркменській землі, додав він.

Президент Туркменістану, cвоєю чергою, також відзначив важливість співпраці в культурно-гуманітарній сфері, зокрема в напрямку освіти. Він запропонував провести двосторонній симпозіум між Академіями наук Туркменістану та України. У цьому контексті Бердимухамедов також висловився за створення Ради ректорів двох держав, оскільки в українських навчальних закладах навчається багато студентів з Туркменістану.

Крім того, Президент Туркменістану відзначив важливість розвитку співпраці двох країн в туристичній сфері. Зокрема, він запросив українські компанії взяти участь в розвитку туристичної інфраструктури Туркменістану.

Читайте також: Меморандум між "Нафтогазом" і "Туркменгазом" передбачає поновлення поставок газу до України

Також сторони досягли домовленості про створення Торгового дому України в Ашхабаді і Торгового дому Туркменістану в Києві. За словами Януковича, вони мають стати важливими двосторонніми механізмами взаємодії у торговельно-економічній сфері.

У ході переговорів лідери держав обговорили питання збільшення інвестицій, обсягів товарообігу та розширення діяльності українських компаній у Туркменістані і туркменського бізнесу в Україні. Як зазначив Бердимухамедов, також обговорювалося питання створення Ради ділового співробітництва між державами.

У присутності Президентів також було підписано низку інших двосторонніх документів:

- програма співпраці між Міністерством закордонних справ України та МЗС Туркменістану на 2013 рік;
- меморандум про взаєморозуміння між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" і державним концерном "Туркменгаз";
- угода про співпрацю між Національним олімпійським комітетом України та Національним олімпійським комітетом Туркменістану;
- угода про співпрацю в галузі фізичної культури і спорту між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та Державним комітетом Туркменістану зі спорту;
- меморандум про взаєморозуміння між Державною службою фінансового моніторингу України та Міністерством фінансів Туркменістану про співробітництво у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму;
- угода між Київською обласною державною адміністрацією та Хякімликом Ахалського велаяту Туркменістану про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво;
- угода між Одеською обласною державною адміністрацією та Хякімликом Балканського велаяту Туркменістану про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво.

Читайте також: Укладення угоди про ЗВТ України з Туркменістаном активізує економічну взаємодію двох країн, - Янукович

"Я думаю, прийшов час будувати середньострокові і довгострокові плани. Ці питання я б хотів обговорити під час сьогоднішнього візиту", - сказав на початку зустрічі Віктор Янукович.

За його словами, Україна готова й надалі продовжувати і розширювати співробітництво з Туркменістаном. Янукович зазначив, що існує багато сфер, у яких Україна і Туркменістан мають вигідні і цікаві пропозиції один для одного.

Як повідомлялося, сьогодні у президентському палаці "Огузхан" в Ашхабаді розпочалася зустріч Віктора Януковича та Гурбангули Бердимухамедова у форматі тет-а-тет.

Побудовані українськими компаніями в Туркменістані об'єкти інфраструктури і життєзабезпечення будуть працювати на благо багатьох поколінь. Про це Янукович сказав під час зустрічі з Бердимухамедовим у форматі "віч-на-віч". "Для нас це з економічної точки зору дуже вигідно, а з іншого боку - це навіки залишиться тут, на туркменській землі", - зазначив український лідер.

Читайте також: Обсяг робіт українських будівельних компаній у Туркменістані становить близько 1 млрд дол., - МЗС

У відповідь на це Президент Туркменістану зазначив, що завтра, 14 лютого, за участю Віктора Януковича буде відкрито і розпочато будівництво декількох інфраструктурних об'єктів, які будують українські компанії. "Останнім часом всі українські компанії користуються великим авторитетом", - наголосив Бердимухамедов.

Нагадаємо, Президент України прибув із державним візитом до Туркменістану вчора, 12 лютого. Біля трапу літака Януковича зустріли заступник голови Кабінету міністрів - міністр закордонних справ Туркменістану Рашид Мередов, надзвичайний і повноважний посол Туркменістану в Україні Нурберди Аманмурадов і надзвичайний і повноважний посол України в Туркменістані Валентин Шевальов. Після цього відбулася коротка зустріч Януковича і Мередова.

Зазначимо, що державний візит Януковича до Туркменістану триватиме до четверга, 14 лютого. Під час візиту Янукович відвідає Лебапський велаят, де візьме участь у заходах у зв'язку з відкриттям і початком будівництва інфраструктурних об'єктів на території Туркменістану із залученням українських підприємств.

Як зазначав глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін, першочергову увагу в ході переговорів на вищому рівні буде приділено питанням практичної реалізації українсько-туркменського співробітництва, передусім у торговельно-економічній, енергетичній, будівельній і науково-технічній сферах.

Читайте також: Україна запропонувала Туркменістану спростити візовий режим

Планується, що за результатами візиту буде підписано спільну заяву про поглиблення відносин дружби і співробітництва між Україною і Туркменістаном, яка закріпить основні двосторонні домовленості щодо активізації взаємодії у багатьох сферах співробітництва.

Глава АП також повідомляв, що в рамках візиту сторони мають намір підписати низку двосторонніх документів, спрямованих на розширення співпраці між Україною і Туркменістаном, зокрема, у нафтогазовій, фінансовій, військово-технічній, гуманітарній сферах, а також на міжрегіональному рівні.

Зазначимо, що востаннє Янукович перебував у Туркменістані з робочим візитом більше двох місяців тому, 4-5 грудня 2012 р. В Ашхабаді Президент України взяв участь у черговому засіданні Ради глав держав Співдружності Незалежних Держав (СНД).

Під час тодішніх зустрічей в Ашхабаді Віктор Янукович обговорив із Президентом Росії Володимиром Путіним і Президентом Туркменістану Гурбангули Бердимухамедовим питання співпраці в газовій сфері. "Є перспектива вирішення цих проблем (газових). Потрібно працювати, потрібні такі контакти, такий майданчик і потрібна така ініціатива. І їй постійно потрібно додавати енергії", - резюмував Янукович на прес-конференції у Туркменістані.

Читайте також: Україна запропонувала Туркменістану обладнання та труби для видобутку газу (відео)

Дипломатичні відносини між Туркменістаном і Україною були встановлені 10 жовтня 1992 р. Україна в числі перших країн у грудні 1991 р. визнала державну незалежність Туркменістану. У 1995 р. держави обмінялися посольствами.

За роки співпраці Туркменістан і Україна створили солідну міжнародно-правову базу: більше 120 угод і договорів на міждержавному, міжурядовому та міжвідомчому рівнях. Як зазначили в управлінні міжнародної інформації МЗС Туркменістану, базовим документом, що регламентує відносини між державами, став Договір про дружбу і співробітництво між Туркменістаном і Україною, підписаний в Ашхабаді 10 жовтня 1992 р.