Виборці Вінницької області не побачать багато нових облич у цьогорічній виборчій кампанії. Практично всі кандидати у депутати в мажоритарних округах, які мають найбільші шанси на перемогу, - це добре відомі в області люди. Вони або будували тут свій бізнес, або займали керівні посади у різні роки.
Виборці Вінницької області не побачать багато нових облич у цьогорічній виборчій кампанії. Практично всі кандидати у депутати в мажоритарних округах, які мають найбільші шанси на перемогу, - це добре відомі в області люди. Вони або будували тут свій бізнес, або займали керівні посади у різні роки. Про це пише ВВС-Україна.
На думку голови Вінницького відділення Комітету виборців України (КВУ) Владислава Теленя, така ситуація пояснюється тим, що виграти виборчу кампанію може лише фінансово забезпечений кандидат.
Читайте також: Вибори-2012: У Волинській області лідирують "Батьківщина" і "Свобода"
"Люди реально оцінюють шанси і розуміють, що стати народним депутатом - це дорого", - каже він.
Водночас пан Телень, який 18 років стежить за виборчими кампаніями у Вінницькій області, відзначає, що цьогорічні вибори мають певні особливості.
Політика як сімейний бізнес
Ще однією особливістю оглядачі називають те, що партії не висунули сильних кандидатів у тих округах області, де балотуються як самовисуванці їхні родичі чи "дружні" політики.
По 18 округу балотується екс-губернатор та колишній голова обласної ради, депутат фракції Партії регіонів Верховної Ради Григорій Калетнік.
По 16 - його племінниця Оксана Калетнік, яка працює членом Національної ради з питань телебачення та радіомовлення і не пов'язує себе з партіями.
По цьому ж округу йде батько міністра економічного розвитку і торгівлі Петра Порошенка, генеральний директор ЗАТ "Укрпромінвест" Олексій Порошенко. Відзначимо, наприкінці вересня Петро Порошенко несподівано заявив, що його батько знімається з виборів через стан здоров'я. Втім, через деякий час, Олексій Порошенко запевнив ЗМІ, що продовжує участь у виборих, а його самопочуття стабілізувалося.
Читайте також:Олексій Порошенко зійшов з передвиборної гонки
А сам міністр балотується як самовисуванець у Вінниці, в окрузі №12, де виявилося найменше кандидатів - усього вісім. Причому їхній перелік, кажуть експерти, не залишає сумнівів у тому, що в Петра Порошенка практично не буде конкурентів.
Його діяльність у місті найпомітніша. У серпні тут відкрили другу в місті і одну з найбільших в Україні кондитерську фабрику корпорації "ROSHEN", яку будували близько двох років, витративши на це 600 млн грн. Петро Порошенко, як пише вінницька міська газета "20 хвилин", зізнався на відкритті фабрики, що маркетологи радили йому збудувати нову фабрику в Київській області, а не у Вінниці, проте він вирішив по-іншому.
Торік Порошенко також відкрив у Вінниці єдиний в Україні й найбільший у Європі плавальний фонтан.
Старі-нові керівники
У сусідньому, 11 окрузі змагатиметься за мандат Олександр Домбровський - колишній мер Вінниці і колишній губернатор області. Раніше він входив до партій "Наша Україна" та "Єдність".
Серед його суперників - самовисуванець, голова Спілки ветеранів Афганістану Сергій Червонописький та депутат парламенту від фракції КПУ Валерій Бевз.
Партія регіонів виставила у цьому окрузі легендарну спортсменку-легкоатлетку, яка здобула золото на Пекінській Олімпіаді у 2008 р., Наталію Добринську. За мандат також боротимуться висуванці опозиційних партій - Батьківщини, партії "Удар" та "Україна-Вперед!".
13 округ зібрав багато самовисуванців та депутатів: колишнього міністра охорони здоров'я Юрія Гайдаєва (нині - депутат від КПУ), Миколу Катеринчука, якого підтримує "Батьківщина", Василя Чернія з Народної партії, Олександра Шепелева, який обирався до парламенту за списком БЮТ, а тепер став позафракційним.
Вирішив знову стати депутатом і Василь Онопенко, який як безпартійний балотуватиметься в 14 окрузі. Після усунення його з посади голови Верховного суду він працює суддею цього суду.
Губернатор області Микола Джига за підтримки Партії регіонів балотується в окрузі №15, і хоча його опонентами будуть представники всіх опозиційних сил, проте оглядачі кажуть, що навряд чи хтось зможе скласти конкуренцію голові облдержадміністрації.
Найбільше відомих місцевих політиків зібралось у 17 окрузі, і спрогнозувати результати тут найважче. За мандат змагатимуться Григорій Заболотний, який раніше працював заступником губернатора Олександра Домбровського, а з 2006 по 2010 рр. був головою обласної ради; депутат парламенту від НУНС Анатолій Матвієнко, який також очолював Вінницьку область як губернатор. Іще один кандидат - колишній підлеглий Матвієнка, керівник управління АПК облдержадміністрації Микола Кучер. Він також керував державною компанією "Хліб України", а нині очолює компанію "Зернопродукт МХП", яка входить до холдингу "Миронівський хлібопродукт".
Саме між цими трьома кандидатами-самовисуванцями - Григорієм Заболотним, Анатолієм Матвієнком й Миколою Кучером - очікується найбільша конкуренція, кажуть у КВУ.
За партсписками перевагу мають ПР та "Батьківщина"
Якщо картина із кандидатами-мажоритарниками більш-менш зрозуміла, то що стосується партійних списків, тут можливі несподіванки, вважає доктор політичних наук з Вінницього національного технічного університету Валерій Корнієнко.
Опозиційні сили у різні роки здобували на виборах у Вінницькій області і 50%, і 70%. Проте зараз, як вважає Корнієнко, Партія регіонів може опинитися навіть на першому місці.
"Як вони це зроблять, я не знаю, можливо, будуть якісь технологічні ходи, бо на Вінничині традиційно люди підтримували нинишню опозицію, тому у "Батьківщини" також є високі шанси", - каже він.
"Не дуже впевнений, що "Удар" потужний у Вінницькій області. "Свобода" також не має великої підтримки, бо націоналістичні ідеї мають локальний характер. Вони притаманні західним регіонам, а Вінницька область завжди була червоним поясом на політичній карті України. У нас традиційною є підтримка комуністів й соціалістів. Тому у першу трійку партій увійдуть, швидше за все, Партія регіонів, "Батьківщина" і комуністи", - прогнозує політолог.