ua en ru

Всім Рада: народні депутати повернулися на роботу

Всім Рада: народні депутати повернулися на роботу У перший робочий день депутати слухали президента і будували плани

В Україні офіційно стартував політичний сезон. Народні депутати після літніх канікул вийшли на роботу. Перше засідання Верховної ради пройшло за сценарієм першого шкільного дзвінка. Депутати не стільки працювали в цей день самі, скільки слухали президента, який виступив в ролі вчителя. Разом із народними обранцями перший день V сесії Верховної ради VIII ствоыва зустріла і Тетяна Ніколаєнко.

І бог з вами

Виступаючи в парламенті, Петро Порошенко говорив про силу української армії, європейські перспективи і неприпустимість виборів.

Говорив довго, більше 40 хвилин, але без звичної пасіонарності. Тому депутати, опинившись в кулуарах після цього виступу, не приховували, що чекали закінчення звернення президента до Ради як школярі дзвінка.

Були і ті, хто почав демонструвати своє ставлення, ні, не до мови, а до того хто її проголошував, ще до того як президент сказав учора перше слово депутатам. Як тільки глава держави зайшов в зал, всі депутати встали. Крім одного. Це був Вадим Новинський, народний депутат "Опозиційного блоку".

Він тепер не просто депутат, а депутат з «кримінальною справою», так що можливо, таким чином, він і висловив свій протест президентові. Або до цих пір не може забути, як Петро Порошенко його привселюдно, а завдяки журналістам, пізніше виклав цю суперечку на Yotube, і привсеинтернетно, ображав.

Чому він не став вітати президента, Вадим Новинський журналістів не відповів. Промовчав. Знайти відповідь на це питання спробували його колеги по фракції. Незграбне, зізнатися, виправдання. "Напевно, він просто задумався про своє і не помітив, що всі встали привітати президента", - спробував знайти пояснення Михайло Папієв.

Новинський, ясна річ, був не єдиним, хто слухав президента, не відчуваючи до нього теплих почуттів. Юлія Тимошенко хоч і дотримала пристойності, але іноді вираз її обличчя видавало її ставлення до президента.

- Ну...Ти, Ігор, запам'ятав про що була мова президента? - запитав Борис Тарасюк ("Батьківщина"), сідаючи за стіл в парламентському буфеті.

- Так, війна, війна, одна війна, але воєнного стану не буде, – віджартувався його колега по фракції Ігор Луценко. – І виборів теж.

- Ага! І прости їм, Отче, бо не відають, що творять, – включився в розмову ще один депутат від "Батьківщини" Іван Крулько, хоча його і не питали.

Цитувати Євангеліє від Луки у "Батьківщині" вирішили не просто так. Незадовго до цього, Петро Порошенко, розповідаючи про чергове аспекті російської агресії, яка крім безпосереднього військового, має ще економічний і політичний, вправно вийшов на те, що ті, хто хоче в країні перевиборів Ради, ті грають на руку Москві.

"Дуже мріють вони про дострокові вибори, прибрати ненависний їм, так званий київський режим, - говорив президент про росіян, після чого перейшов на українців. - На жаль, в українському політикумі є люди, які готові свідомо грати в цей сценарій; є такі, кого використовують наосліп, є і такі, про кого кажуть: "Боже, прости їм, бо не відають, що творять".

Взагалі від "Батьківщини" в цей день багато чекали чергового блокування трибуни, але зривати виступ президента вони не стали.

- Сьогодні на фракції Юлія Володимирівна запитала: "Так а що з блокуванням?". Але Ігор Луценко запропонував почекати з цим. Тимошенко погодилася, – розповів один з депутатів «Батьківщини» кореспонденту РБК-Україна.

За прогнозами депутатів інших фракцій, до внесення бюджетної резолюції в сесійний зал активності від Юлії Тимошенко та її соратників чекати не варто.

- Гадаю, вони з Оппоблоком дочекаються осені, тарифів, і поїдуть катком по нас. І "Інтер" ще розкрутять по повній, - припустив off-record один з представників "Народного фронту".

Не став проявляти активність в перший день Ради та Олег Ляшко, хоча постійно, усім, хто хотів його слухати, повторював про "злочинну владу" і "драконівські тарифи".

Після від'їзду президента, депутати отримали доступ до трибуни. Лідер фракції БПП Ігор Гринів у своєму виступі, здається, намагався завдати превентивного удару по планах опозиції.

- Більше поту, менше крові. Економічно розвинуту, могутню і процвітаючу європейську країну яскравими виступами не побудуєш, - заявив з трибуни Гринів.

Він теж, як і президент, трохи пішов у Біблію. За його словами, «постійні обіцянки «манни небесної» породжують тільки повне зневіру в суспільстві, а це — прямий шлях до втрати незалежності і державності».

Час для розкачки

Напередодні, в понеділок, відбулося засідання фракції БПП. Воно було нетривалим і небагатим на новини. Хоча ні...Через два роки з моменту її існування у фракції провели ревізію і виявили 30 депутатів-"безпризорников", яким рекомендували визначитися з внутрішньофракційними групами. Крім того, було створено експертну раду по роботі із законопроектами.

"Ніяких гарячих тим ми не обговорювали, не було там ні питання ЦВК, ні тим більше питання Донбасу", - сказав РБК-Україна депутат від БПП Олександр Черненко.

А ось в "Народному фронті" свій план дій на найближчий місяць розписали. Правда, нового серед першочергових завдань виявилося небагато: прийняття закону про спецконфискации, виділення коштів гроші на оборонну промисловість, збільшення фінансування міністерств, які очолюють представники НФ.

"Секретів немає. Всі завдання, які поставив фракції напередодні ввечері Арсеній Яценюк, вранці вівторка озвучив лідер фракції Максим Бурбак. Безумовно, ми хочемо прийняття нашого проекту по спецконфискации, - говорить Олександр Сочка ("Народний фронт"). -Думаю, колеги з БПП теж вже розуміють, що у них немає виходу, крім як підтримати наш законопроект".

За словами представника НФ, гроші Януковича зараз пропонують поділити навпіл. Не між фракціями, а "між соціалкою і оборонкою".

- Півтора мільярда доларів , які були заарештовані урядом Яценюка півтора року тому, - половина цих грошей повинно забезпечити роботу наших військових заводів. Друга половина повинна піти на одноразову виплату соціально вразливим верствам населення: освітянам, працівникам бюджетної сфери, - заявив з трибуни лідер фракції НФ Максим Бурбак.

З загальнополітичних вимог у соратників Яценюка – детальна інвентаризація російського капіталу в Україні і видворення з країни російського політтехнолога Ігоря Шувалова, який працює на телеканалі "Інтер".

Хоча влітку Арсеній Яценюк обіцяв нелегке життя прем'єру Володимиру Гройсману, на конфлікт з ним фракція не піде.

"Інтриг у нас ніяких немає - ми змушені плисти в одному човні з президентом і Гройсманом через низький рейтинг нашої партії. Хіба що попросимо провести загальне засідань фракцій, а то у нас таке відчуття, що нас вічно юзають і ганяють, а половина БПД при прийнятті їх законопроектів курить бамбук", - поскаржився в розмові з РБК-Україна один з депутатів НФ.

У той же час він спростував можливість злиття НФ і БПП, про який знову почали писати ЗМІ: "Ні, ні про яке злиття мова не йде".

У перший день Ради депутати виглядали досить розгубленими, і воліли більшу частину часу сидіти в залі, а не гуляти як зазвичай в кулуарах.

"Мені здається, що ніхто не розуміє, що робити. Влада не розуміє, що Тимошенко не розуміє, «Самопоміч» теж не знає. Ні в кого немає плану, ні стратегії», - зізнався один з «фронтовиків», залишаючи Раду після першого засідання. - Ось ви президента слухали? Що він казав? Що Крим буде українським і він поверне його шляхом дипломатії. Покажіть мені цього дипломата... Навіщо таке обіцяти? Він вже обіцяв припинити війну за пару днів. Йому хочеться подобатися собі в дзеркалі і Facebook, але у людей є пам'ять".

Інші представники коаліції менш емоційні висловлювання, але теж визнають, що будь-якої стратегії у влади немає. Або вони просто вони про неї не знають.

Про те, що влада ще не сформувала порядок денний, побічно говорить і той факт, що президент не став проводити звичні зустрічі з головами фракцій, як робив до цього кожний пленарний понеділок.

Не зустрічався він з ними і після виступу.