Вчора з ініціативи прем'єр-міністра Арсенія Яценюка на час службового розслідування від виконання обов'язків були відсторонені керівники Державної фіскальної служби (ДФС) - її голова Ігор Білоус, заступник (з податків) Володимир Хоменко та заступник (митниці) Анатолій Макаренко. На час розслідування т.в.о. голови ДФС призначений директор координаційно-моніторингового департаменту ДФС Максим Мокляк.
Вчора з ініціативи прем'єр-міністра Арсенія Яценюка на час службового розслідування від виконання обов'язків були відсторонені керівники Державної фіскальної служби (ДФС) - її голова Ігор Білоус, заступник (з податків) Володимир Хоменко та заступник (митниці) Анатолій Макаренко. На час розслідування т.в.о. голови ДФС призначений директор координаційно-моніторингового департаменту ДФС Максим Мокляк.
Напередодні він не став спілкуватися по телефону з кореспондентом РБК-Украина, але сьогодні прес-служба ДФС надіслала відповіді на всі питання, які ми публікуємо без купюр.
РБК-Україна: Яким чином буде налагоджена робота в Державній фіскальній службі (ДФС), поки йде службове розслідування?
Максим Мокляк: Державна фіскальна служба продовжує функціонувати в колишньому звичайному для неї робочому режимі. Директори департаментів, обласні і районні структури, митні пости - всі на місцях і виконують свою роботу. Найбільш важливі рішення, як і раніше, будуть прийматися колегіально.
РБК-Україна: Хто очолить чи буде очолювати напрямок податкової міліції та митниці?
Максим Мокляк: На сьогоднішній день роботою митних органів та податкової міліції займаюся я. Можливо, за погодженням з Мінфіном, я призначу тимчасово виконуючих обов'язки кураторів цих напрямків.
РБК-Україна: Як будете сприяти проведенню службового розслідування?
Максим Мокляк: Поки, наскільки я знаю, комісія - в процесі створення. Як тільки вона буде створена і приступить до роботи, ми готові всіляко сприяти проведенню чесного і незалежного розслідування. Будемо відповідати на питання, надавати інформацію.
Але спочатку я хотів би зустрітися з головою комісії - для ефективного сприяння її роботі. Адже нам потрібно розуміти, за які періоди, з яких питань, і яка інформація потрібна, який план проведення розслідування. Поки такого розуміння у мене немає.
Зі свого боку, докладу всіх зусиль для забезпечення доступу комісії до усіх необхідних документів, які дозволять їй зробити об'єктивні, неупереджені висновки.
РБК-Україна: Ігор Білоус говорив про проект з HR-агентствами по залученню кадрів, який планував фінансувати МВФ. Чи не буде зірвано цей проект?
Максим Мокляк: Робота над цим та іншими проектами ДФС не припиняється і продовжується.
По-перше, кадровий проект розрахований не на один день, він передбачає тривале співробітництво.
По-друге, якщо ми бачимо, що ті чи інші керівники середнього рівня, або регіональні керівники не справляються - оперативні кадрові рішення будуть прийматися.
Ця робота не буде зупинена.
РБК-Україна: Як МВФ в цілому, на вашу думку, може поставитися до усунення всього керівного складу ДФС? Чи не ставить це під загрозу виділення кредиту?
Максим Мокляк: Мені складно відповісти за МВФ, це питання більшою мірою адресоване Фонду.
Що стосується тимчасового відсторонення керівництва ДФС на період службового розслідування, то це загальноприйнята практика цивілізованих країн. Очевидно, вона тепер буде застосовуватися до всіх органів виконавчої влади, до діяльності яких в уряду і суспільства є питання. Просто ДФС, по всій видимості, виявилася стартовим прикладом у цьому списку.
Приймаючи рішення щодо керівництва ДФС, уряд, швидше за все, зважив усі за і проти такого кроку, включаючи й можливу реакцію МВФ.
РБК-Україна: Наскільки є вірним рішення прем'єр-міністра обезголовлювати відомство в умовах, коли необхідно наповнювати бюджет і приймати зміни до бюджету і податкового законодавства?
Максим Мокляк: Служба продовжує виконувати всі покладені на неї функції та завдання, включаючи забезпечення надходжень до бюджету. Я по своїй посаді тісно працював з регіональними структурами з контролю за зборами, із запобігання ризикових операцій, тому жодних збоїв у нашому графіку надходжень до бюджету не буде.
РБК-Україна: Чим загрожує таке рішення саботажем у центральному апараті, на регіональному рівні? Наприклад, в Харкові, за даними начальницького складу, вже податкова міліція стала на диби.
Максим Мокляк: Я не бачу ризику саботажу. Я в постійному контакті з усіма керівниками департаментів центрального апарату та територіальних органів. Немає жодних випадків бойкоту, непокори, пов'язаних з рішенням керівництва служби.
Був і є саботаж в системі, пов'язаний з небажанням працювати по-новому, відкрито і прозоро. І поведінка податкової міліції Харківської області - якраз такий приклад.
Але потрібно враховувати, що проблеми в роботі регіональних органів з'явилися не на цьому тижні, а набагато раніше. Не випадково під час вчорашньої апаратної наради Харків був позначений як регіон, в якому ми здійснюємо повне кадрове перезавантаження.
В цілому ж, особливого ризику я не бачу, будь-які прояви саботажу стануть очевидні вже в початковій фазі, я ж не перший день у ДФС, і будуть рішуче припинятися.
Підготувала Наталія Непряхіна
Джерело фотографії: Forbes.ua