ua en ru

Несвоєчасна порка. Кредит МВФ може бути відкладений через рішення Яценюка з ДФС

Несвоєчасна порка. Кредит МВФ може бути відкладений через рішення Яценюка з ДФС В. Хоменко, І. Білоус, А. Макаренко
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, тимчасово усунувши від виконання службових обов'язків керівництво Державної фіскальної служби, поставив під питання якнайшвидше надання кредиту МВФ Україні. Також є підстави підозрювати, що рішення прем'єра мотивоване бажанням повернути під свій контроль ДФС, керівництво якої все більше схилялося до діалогу з Банковою.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, тимчасово усунувши від виконання службових обов'язків керівництво Державної фіскальної служби, поставив під питання якнайшвидше надання кредиту МВФ Україні. Також є підстави підозрювати, що рішення прем'єра мотивоване бажанням повернути під свій контроль ДФС, керівництво якої все більше схилялося до діалогу з Банковою.

Наталія Непряхіна

Вчора прем'єр-міністр Арсеній Яценюк тимчасово відсторонив від виконання службових обов'язків керівництво Державної фіскальної служби (ДФС) - Ігоря Білоуса, Володимира Хоменка (податкова) і Анатолія Макаренка (митниця).

Про візит прем'єра в ДФС дізналися за кілька годин, коли Яценюк раптово захотів провести селекторну нараду з керівництвом служби та його регіональними представництвами. Через годину після початку засідання Яценюк заявив про початок службового розслідування щодо вищих посадових осіб служби. На цей час голова Ігор Білоус та два його заступники Володимир Хоменко та Анатолій Макаренко відсторонені від виконання службових обов'язків.

Розслідування буде тривати два тижні. Весь цей час Кабмін має намір щоденно отримувати від бізнесу конкретну інформацію про вимагання хабарів за акти, відмивання грошей, прикривання нелегального імпорту. І, якщо керівництво ДФС не зможе довести свою ефективність, то підуть звільнення.

Ротації можуть відбутися і в МВС, оскільки прем'єр доручив Арсену Авакову провести в його структурі внутрішні розслідування, щоб "злочинні угруповання були знесені".

"Миритися з тим, що я прочитав у листах і в публічній інформації у ЗМІ про зловживання в ДФС, митниці, податковій міліції я не буду. Організовані злочинні угруповання у складі СБУ, митників, прокурорів, міліціонерів займаються відмиванням грошей, так і "кришуванням" митниці та створенням схем по розкраданню країни, яка перебуває в стані війни", - емоційно заявив прем'єр.

По закінченні наради Анатолій Макаренко на ходу кинув одному зі своїх помічників, щоб той готував наказ про звільнення.

Ігор Білоус сказав, що рішення прем'єра для нього стало несподіванкою. "Я готовий відповісти за роботу, яку я робив. Якщо будуть факти з ними будемо розбиратися. Але не тільки в одній організації потрібно викорінювати корупцію, з нею потрібно боротися в системі", - підкреслив він.

А Володимир Хоменко сказав РБК-Україна, що до ситуації він ставиться вкрай спокійно.

Вже ввечері з'явилося розпорядження Кабміну про призначення т.в.о. голови ДФС Максима Мокляка. До цього він очолював координаційно-моніторинговий департамент. Крім того, що він "людина з бізнесу" і у нього "математичний склад розуму", як представляв його сам Білоус. Про Мокляка особливо нічого не відомо. Сам Мокляк від коментарів РБК-Україна вчора відмовився, заявивши, що буде спілкуватися тільки через прес-службу.

Відзначимо, що найчастіше останнім часом піддавався критиці глава Держмитниці Анатолій Макаренко. В кінці січня парламентський комітет з питань податкової та митної політики навіть проводив слухання на тему реалізації державної митної політики, визнавши результати роботи невтішними. Про це, стверджували депутати, свідчили масові звернення і скарги бізнесу на хабарі, існування контрабандних схем. Пізніше члени комітету обурювалися, що реакції митних органів на передані факти так і не надійшло.

Не залишилася без уваги і смс-листування депутата Віталія Хомутинника з головою Одеської облдержадміністрації Ігорем Палицею, де обговорювалися певні суми витрат при митному оформленні товарів на кордоні. Прокуратура Києва навіть відкрила кримінальне провадження за фактом можливого отримання неправомірної вигоди посадовими особами. Минулого тижня на засіданні Кабміну повинно було підніматися питання про кадрові перестановки на митниці. Однак це питання було відкладено.

Реакція і представників бізнесу, і самих фіскалів на відсторонення керівництва ГФС виявилася неоднозначною. Зокрема, за повідомленнями джерел РБК-Україна, в Харкові, де нещодавно відбулася зміна керівництва обласного управління ДФС, "почався цирк в податковій міліції".

Активізувалася і громадська рада при ДФС. Її керівник Дмитро Олексієнко пропонує делегувати членів ради в комісію з проведення службового розслідування та ініціювати зустріч з прем'єр-міністром для "інформування про виявлені факти корупції і службові зловживання в органах ДФС".

Голова комітету з питань податкової та митної політики Роман Насиров сказав РБК-Україна, що вважає рішення прем'єра реакцією на звернення комітету. "Комітет піднімав і ініціював активно ці питання останні місяці, але у мене є багато питань, які я в письмовому вигляді направив прем'єр-міністру. Буду на засіданні Кабміну, і маю намір ці питання підняти і включитися в роботу комісії. Поки її склад незрозумілий, хоча комісія повинна була бути створена відразу ж, як тільки керівництво ГФС було відсторонено від виконання обов'язків, а рішення усувати чи ні потрібно було приймати в період роботи комісії", - сказав Насиров.

Заступник голови ради Федерації роботодавців Дмитро Олійник впевнений, що позитивне саме по собі те, що прем'єр-міністр звернув увагу на факти корупції у фіскальних органах. Але, в той же час, відсторонення всього керівного складу посилить корупційну складову на регіональному рівні.

Голова Ради національних бухгалтерів і аудиторів Олена Макеєва підкреслила, що "ніхто не заважав Яценюку протягом року проводити розслідування".

З нею погодилася виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Ганна Дерев'янко. "Є прем'єр-міністр, є керівництво правоохоронних органів, які рік вже при владі і, виходить, що рік на це дивилися? Тому не потрібно з себе знімати відповідальність. Ця заява лежить у площині піару", - сказала вона.

Причина відсторонення керівництва ДФС - чергове загострення відносин між прем'єром Арсенієм Яценюком і Президентом Петром Порошенком. Яценюк демонструє, як він наводить порядок у своїй парафії, натякаючи, що Президенту варто було б зайнятися тим же самим у прокуратурі та СБУ, вважає гендиректор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.

"Це непродумане і емоційне рішення. І правильно, що Президент мовчить. Якщо щось скаже, то це буде тільки на руку ворогам. Скажуть, що знову, мовляв пересварилися між собою", - сказав Назаренко.

Джерела РБК-Украина стверджують, що свою посаду при зміні уряду Ігор Білоус зберіг виключно завдяки главі АП Борису Ложкіну. Глава ДФС останнім часом зачастив з відвідинами Адміністрації Президента. І цілком резонно припустити, що прем'єр вирішив приструнити Білоуса, який почав виходити з-під контролю Кабміну.

З боку бізнесу особливих претензій до керівництва ДФС немає. Анна Дерев'янко зазначила, що при Билоусі рівень корупції знизився. "Є питання з митною вартістю, з затягуванням оформлення. Взагалі у підприємств головна проблема не в персоналіях, а в курсі долара і зниженні споживання" - пояснила Ганна Дерев'янко.

Олег Назаренко зазначив, що так комфортно, як при Макаренко, імпортерам автомобілів не доводилося працювати: "Зараз ми не отримуємо перешкод у митному оформленні, навіть якщо є знижки на авто від заводів. Ведеться боротьба з контрабандою автомобілів і запчастин, закрилися схеми з агрегатного ввезення. Формальності і затримки на митниці зведені до мінімуму", - запевнив Назаренко.

А Дмитро Олійник додав, що міжнародні організації оцінювали позитивно, наприклад, політику Хоменко по розділенню силового блоку і фіскального.

Втім, всі три керівника не відчували особливої любові один до одного. Так, Ігор Білоус неодноразово публічно заявляв, що важко працювати з заступниками, яких не призначав. Тому тепер багато чого буде залежати від того, хто на кого які факти надасть.

Але, якщо дивитися глибше, проблема не в тому, хто і яке крісло збереже або втратить. Питання куди складніше і системніше: що буде з кредитом МВФ, бюджетним процесом, який зараз у повному розпалі, збором податків до бюджету?

Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ), в тому числі, вивчала діяльність ДФС. За даними РБК-Україна, висновки місії були позитивними. І, за словами Ігоря Білоуса, незабаром має розпочатися спільний проект ДФС і МВФ щодо надання коштів на HR-проект.

"Я зустрічався з представником МВФ, який відповідає за податково-митні питання, він працював останні два тижні і, якщо він зараз надасть свій звіт, то він буде неповним. У період переговорів, імплементації прийнятих змін, бюджетного процесу не зовсім це ефективне рішення (відсторонювати керівництво ДФС, - ред.)", - сказав Роман Насиров.

Тому, можливо, Рада директорів Фонду відкладе прийняття рішення щодо виділення кредиту Україні, поки не закінчиться розслідування по керівництву ДФС. Поки що офіційної інформації з Фонду немає, а засідання Ради директорів з питання кредиту Україні планується на цьому тижні.

Міністр фінансів Наталія Яресько, на якій лежить відповідальність за переговори з МВФ, опинилася в непростій ситуації. Їй тепер, крім поточних завдань щодо отримання кредитів та реструктуризації боргів, доведеться значно більше приділяти уваги наповненню бюджету і виконанню дохідних планів. У Мінфіні вчора відмовилися коментувати рішення Яценюка по керівництву ДФС.